Fotografije vezanih Romkinja – nasilje i netrpeljivost, ali ne od strane ukrajinskih vlasti
Fotografije vezanih Romkinja u Ukrajini se ovih dana masovno dele — u pogrešnom kontekstu. Potresne fotografije zaista jesu čin eklatantne diskriminacije i nasilja, međutim Romi sa snimaka nisu mučeni od strane ukrajinske vojske, policije, niti Azova. Romkinje sa spornih fotografija, takođe, nisu izbegle iz Kijeva. O čemu se zapravo radi?
Serija viralnih postova na društvenim mrežama donosi još jednu situaciju u kojoj nam je poznavanje lokalnog konteksta ključno u razotkrivanju istine.
U objavama na Fejsbuku i Tviteru vidimo šokantne prizore: mlade Romkinje vezane za stubove sa zelenom bojom na licima.
Većina objava navodi da je u pitanju grad Lavov, kao i da su Romkinje u „begu od rata“, iz Kijeva došle u Lavov. Opis koji prati fotografije je uglavnom isti i glasi:
Informaciju je potvrdila romska organizacija iz Ukrajine!
ROMI ZA BANDERE VEZANI OD UKRAJINSKE VOJSKE, NE DAJU IM DA POBJEGNU IZ RATA!
ROMIMA SU ZAPOSLENI ZA HRANU I VODU!
Svijet i mediji šute i zataškavaju nacionalizam u Ukrajini.
Ovisimo o romskim organizacijama širom svijeta da vide istinu u Ukrajini i izraze problem neonacizma, nacionalizma i diskriminacije Roma u Ukrajini!
Ove fotografije su romske djece i žena koji su pokušali pobjeći od rata u Ukrajini!
Napustili su Kijev i stigli u Lviv, gdje ih je ukrajinska vojska uhvatila i vezala za stubove po staroj tradiciji ukrajinskih neonacista. Ovakve radnje su primijenjene protiv ljudi tijekom IGM-a.
Zelena boja kojom su obojena lica Roma je otrovna. Tjednima nije očišćena i oštećuje oči, signalizirale su društvene mreže.
Romskim porodicama stradalih rata u Ukrajini ne daje se nikakva pomoć koju svijet šalje. Ne daju im ni vodu i hranu. Samo Romima u Ukrajini pomažu ratom pogođeni ukrajinski romi i lokalne romske crkve.
Humanitarne inicijative romskih crkava i organizacija iz Kyustendila, Sofije i drugih gradova oglašene u medijima – takva pomoć nije upućena Romima u Ukrajini, već Ukrajincima.
Bugarska već dva tjedna vodi kampanju prikupljanja sredstava za Rome u Ukrajini, ali organizacije i evangelističke crkve ne žele pomoći!
Molim vas podijelite da svijet vidi da je Ukrajina fašistička država!
Istina je da je romska organizacija Romea zapravo demantovala navode iz ovih postova.
U pitanju nisu izbeglice iz Kijeva, već žitelji Lavova, navodni lokalni džeparoši. Po brojnim izvorima, većina njih jesu pripadnici romske nacionalne zajednice.
Naime, u ovom gradu aktivna je ekstremno desničarska grupa „Lovci“ (Л.О.В.Ц.I) koja progoni Rome kada ih navodno uhvati u džeparenju na javnim mestima“, kaže Julian Kondur, advokat i aktivista za ljudska prava iz Ukrajine.
Upravo su sporne fotografije nastale tokom jedne takve akcije, 21. marta u Lavovu, kada su „lokalni osvetnici“ Rome vezivali za stubove.
Ukrajina, inače, godinama unazad ima problem sa nasiljem nad Romima koje vrše ekstremističke organizacije poput gore pomenute, a prema izveštajima Evropskog centra za prava Roma i sa policijskom torturom nad Romima. Lovci su aktivni u grupi na Fejsbuku u kojoj smo pronašli fotografije i snimke devojaka iz Lavova.
Ukrajinska organizacija za ljudska prava Zmina takođe povezuje fotografije sa „Lovcima“ u članku od 22. marta. Zmina je i ranije izveštavala o ovoj osvetničkoj grupi koja za sebe kaže da su grupa „običnih građana Lavova koji su umorni od onoga što Romi rade njihovom gradu“.
Kako navodi Kondur, ukrajinska policija je identifikovala nekoliko počinilaca koji su vezivali Rome.
„Od vitalnog je značaja da ukrajinski nadležni organi posvete više pažnje iskorenjivanju ovakve vrste diskriminacije i nasilja motivisanog netrpeljivošću. Kondur takođe ističe da, pored očiglednog, „ovakvi slučajevi ne samo da štete međunarodnom ugledu Ukrajine, već stvaraju mogućnost za ruski spin.“
To se ispostavilo kao tačno, jer je ruska strana iskoristila prizore neprihvatljivog nasilja za još jednu propagandnu rundu po kojoj su „neonacisti na čelu Ukrajine.“
Ruski medij RT, tako, 22. marta objavljuje članak „Romi vezani za bandere i ofarbani — izveštaj“.
https://twitter.com/rt_com/status/1506586567049105408?s=21&t=7nnplamHWYBPMyxj3hZdDw
Uspeli smo da geolociramo tačno mesto na kom su nastale fotografije i potvrdili da je zaista u pitanju Lavov, kao i da su Romkinje bile uhvaćene u džeparenju putnika u minibusu na raskrsnici Haličina.
Geolokacijski, fotografije odgovaraju obeležjima sa raskrsnice, iako je Google Street View pregled iz juna 2015. godine.
Zelena boja na licima?
Na simboličkom, ali i faktičkom „stubu srama“ lokalnim džeparošima su lica i šake ofarbane karakterističnom zelenom bojom.
Reč je o takozvanoj zeljonki, veoma efikasnom dezificijensu za lokalnu primenu. Površinska primena zeljonke je blaga, tako da se ne radi o otrovu. Međutim, kuriozitet je da se njena jarko zelena boja veoma teško uklanja sa kože.
U bivšem Sovjetskom Savezu se zeljonka koristila stotinak godina unazad, a od 2014. godine, zeljonka je, pak, postala sastavni deo provladinih protesta u Rusiji i Ukrajini.
U novom kontekstu, „obeležavanje“ zeljonkom se može posmatrati kao moderna verzija „katrana i perja“ — ali za aktiviste.
„Osvetnici” i „bezakonje” u Ukrajini
Fotografije Roma iz Lavova nisu jedine koje kruže i pokazuju isterivanje „narodne pravde“.
Novinar Rien Emeri u analizi ovog fenomena navodi: „Od ruske invazije na Ukrajinu, zemlja je u vanrednom stanju. Ukrajina ni pre februara 2022. godine nije bila uzorna evropska demokratija, ali je ratna situacija dovela do situacija nezamislivih u miru. U prvim danima rata čuli smo otvorene izjave gradonačelnika da će pljačkaši biti streljani na licu mesta.“
Kako prenose ukrajinski mediji, zakonske kazne za pljačku su pooštrene, a od početka rata sprovedeno je više od 220 policijskih istraga.
Serija uznemirujućeg viralnog sadržaja na društvenim mrežama prikazuje ukrajinske civile – uključujući žene i decu – mučene, vezane i polugole. Izveštavajući o tome, brojni portali navode kako se „ponosni Ukrajinci bore protiv bezakonih kriminalaca koji žele da iskoriste trenutni haos“.
Sa druge strane, na stotine ukrajinskih Roma je, od početka rata, izbeglo iz svoje zemlje. Pored ratnih trauma, Romi i Jevreji se suočavaju sa diskriminacijom na svom putu evakuacije iz Ukrajine.
Naslovna fotografija: Facebook/Screenshot