Građani Albanije mogu da uđu u Srbiju sa ličnom kartom, zaposle se i kupe stan – mnogo pre viralnih “najava”

Korisnici društvenih mreža dele objave sa najavom kako se bliži datum kada će “Albanci iz Albanije moći da uđu u Srbiju samo sa ličnom kartom, da rade i kupuju stanove”. Međutim, činjenica je da su ova prava već godinama ranije uspostavljena sporazumima između ovih zemalja i inicijativom “Otvoreni Balkan”.
Ilustracija/Canva

  • Činjenica je da građani Albanije mogu da uđu u Srbiju koristeći samo ličnu kartu još od 2020. godine.
  • Inicijativom 'Otvoreni Balkan' uvedeno je i jedinstveno slobodno tržište rada 1. marta 2024. godine, koje pored državljana Albanije obuhvata i državljane Severne Makedonije.
  • Srpsko zakonodavstvo regulisalo je da stranci već imaju pravo da kupuju nekretnine u Srbiji.
  • U objavama na mrežama se manipuliše činjenicama i nedostaje im kontekst.

“Još 24 dana i Albanci iz Albanije mogu da uđu u Srbiju sa ličnom kartom, da rade i da kupuju stanove. Ko god ih zaposli imaće uz to i finansijske olakšice u vidu smanjenja poreza”, tvrdi se u viralnim objavama na Fejsbuku. 

Ista tvrdnja širila se na Instagramu i na platformi X, gde je imala više od 160 hiljada pregleda.

 

Šta kažu činjenice? 

 

Vlada Republike Srbije je u novembru 2020. godine donela odluku kojom se državljanima Albanije omogućava ulazak na teritoriju Srbije bez pasoša, samo sa važećom biometrijskom ličnom kartom. Kako je objašnjeno, ova odluka rezultat je međudržavnog sporazuma između dve zemlje kojom će se olakšati protok ljudi, robe i kapirala, ali i “dodatno pružiti mogućnost za razvijanje dobrosusedskih odnosa zemalja Zapadnog Balkana”.

Kako piše na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova, prema međunarodnim ugovorima, Vlada je donela odluku o zemlјama čiji državlјani mogu da pređu državnu granicu sa važećom ličnom kartom, a to su: državljani članica Evropske unije, Švajcarske, Norveške, Islanda, kao i državlјani Crne Gore, Severne Makedonije, Albanije i Bosne i Hercegovine.

Takođe, državljani Srbije mogu da uđu u Albaniju sa važećom ličnom kartom, obaveštava Minisarstvo spoljnih poslova Srbije. 

***

Zakonom o osnovama svojinskopravnih odnosa regulisano je pravo stranih lica, fizičkih i pravnih, da stiču pravo svojine na nepokretnostima na teritoriji Republike Srbije.

Član 82 ovog zakona nalaže: “Strana fizička i pravna lica mogu sticati pravo svojine na pokretnim stvarima kao i domaća lica.”

Na sajtu Ministarstva pravde objašnjeno je pravo stranaca da stiču nekretnine u Srbiji. Postoji osnovna podela: Sticanje pravnim poslovima među živima (inter vivos)  i sticanje svojine na nepokretnostima (mortis causa).

Sticanje pravnim poslovima znači da fizička i pravna lica koja obavljaju neku delatnost mogu da steknu pravo svojine na nepokretnostima koje su im neophodne za obavljanje te delatnosti, a strano fizičko lice koje ne obavlja delatnost može pod uslovima uzajamnosti sticati pravo svojine na stanu i stambenoj zgradi kao i drugi državljani Republike Srbije. 

Međutim, Srbija ima uspostavljenu ugovornu uzajamnost u pogledu sticanja prava svojine na nepokretnostima putem pravnih poslova samo sa malim brojem država, a to su Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države, Holandija i Japan.

Sa ostalim državama uzajamnost nije ugovorena, ali je Ministarstvo pravde utvrdilo postojanje uzajamnosti razmenom nota, među mnogim država, među kojima je i Albanija.

Drugi oblik je sticanje svojine na nepokretnostima nasleđivanjem i ovo je uređeno biletaralnim sporazumima sa državama. Iako je u ovom slučaju spisak značajno kraći, na njemu se nalazi i Albanija.

 

Ko može da se zaposli?

 

Jedinstveno tržište rada Otvorenog Balkana počelo je 1. marta 2024. godine, shodno Sporazumu o slobodnom pristupu tržištu rada koji je potpisan u Tirani 21. decembra 2021. godine kao deo inicijative Otvoreni Balkan.

Tom inicijativom je državljanima Albanije i Severne Makedonije omogućeno da elektronskim putem podnesu zahtev za Dozvolu za slobodan pristup tržištu rada u Srbiji.

Kako je navedeno, dozvola za slobodan pristup tržištu rada u Srbiji omogućava da u periodu važenja dozvole koji je dve godine, strani državljani borave i rade u Srbiji, bez obaveze da podnesu zahtev za odobrenje privremenog boravka i regulišu pitanje radne dozvole.

 

A da li firme imaju poreske olakšice?

 

Olakšica za zapošljavanje povratnika i stranaca stupilla je na snagu 1. marta 2020. godine i predviđeno je da tokom pet godina privrednici plaćaju 70% niže poreze i doprinose na njihove zarade  uz određene uslove.

***

O ovim manipulacijama koje kruže društvenim mrežama već nekoliko godina, pisao je i AFP