Hugo Boss i ukrajinske uniforme – kontroverzna prošlost inspirisala dezinformaciju
Društvenim mrežama raširila se navodna najava nemačke kompanije „Hugo Boss” da će proizvesti 100 hiljada kompleta vojnih uniformi za ukrajinsku vojsku. Radi se o dezinformaciji koja se oslanja na rekapitulaciju mračne prošlosti kompanije, koju je obeležila saradnja sa nacistima za vreme Drugog svetskog rata.
U objavama na društvenim mrežama tvrdi se da je „Hugo Boss” najavio šivenje 100 hiljada kompleta vojnih uniformi za ukrajinsku vojsku, uz uvezivanje narativa da je nacizam široko rasprostranjen u toj državi. Uz tvrdnju se deli i navodna reklama kompanije iz 1930-ih.
„HUGO BOSS opet oblači naciste. Kontinuitet „tradicije i generacija“ pokazala je jedna zapadna kompanija, najavljujući šivenje 100 hiljada kompleta vojnih uniformi za ukrajinsku vojsku. Poznato je da je Hugo Boss tokom Drugog svetskog rata proizvodio uniforme za vojsku Vermahta i oblačio vrh Trećeg Rajha. Istorijska hronika pokazuje da je u jednom trenutku Hitler bukvalno svojim naređenjem spasao Hugo Boss od bankrotstva”, navodi se u spornim objavama.
Reč je o dezinformaciji koja se oslanja na rekapitulaciju mračne prošlosti kompanije, koju je obeležila saradnja sa nacistima za vreme Drugog Svetskog rata.
Kompanija „Hugo Boss” demantovala je sporne navode u izjavi za „FakeNews Tragač”.
„Hugo Boss nedvosmisleno odbacuje ovu tvrdnju, baziranu na lažnim vestima. Već smo preduzeli korake koji se tiču ovog pitanja, ali i suzbijanja daljih dezinformacija u vezi s ovom lažnom izjavom objavljenom na društvenim mrežama”, rekla je za „FakeNews Tragač” predstavnica za medije kompanije „Hugo Boss” Danijela Ostuni.
Prema javno dostupnim podacima, uniforme za ukrajinsku vojsku šiju uglavnom ukrajinske kompanije. Među istaknutim kompanijama pominju se „M-TAC”, „Tornado”, „Astra Lux”, „Textile-Contact”, „Mik”, „Talan”, piše FNT.
Na sajtu centra „The Ukrainian Military” u novembru 2022. najavljeno je da kompanije iz Letonije počinju proizvodnju zimskih uniformi za Oružane snage Ukrajine. Prema rečima ukrajinskog ambasadora, kompanija „PRIVA” sa sedištem u Rigi počela je 5. novembra da šije zimske vojne uniforme za jedinice Oružanih snaga Ukrajine. Navodi se i da je nekoliko država članica NATO-a obećalo da će Ukrajini isporučiti zimske uniforme za vojsku.
Da li je Hugo Boss šio uniforme za naciste?
Kontroverzna prošlost nemačkog brenda temelji se na podatku da je „Hugo Boss” za vreme nacista u Nemačkoj šio nacističke uniforme.
U tom periodu u fabrici kompanije prinudno je radilo 140 poljskih i 40 francuskih radnika. Kompanija je po okončanju nezavisne istrage povodom svoje mračne prošlosti uputila izvinjenje javnosti.
U knjizi koju je kompanija iste godine objavila, zaključuje se da je osnivač kompanije „Hugo Boss”, čija je prošlost dobro dokumentovana, bio lojalni nacista. „Jasno je da se Hugo F. Bos nije pridružio partiji samo zato što je to dovelo do ugovora za proizvodnju uniformi, već i zato što je bio sledbenik nacionalsocijalizma”, napisao je autor Roman Koester, ekonomski istoričar.
***
Iako je tačno da je „Hugo Boss” šio nacističke uniforme, često se pogrešno pretpostavlja da ih je i dizajnirao, navodi portal za proveru činjenica „Mimikama”. Kako su objasnili, iako se ime brenda sada uglavnom vezuje za dizajnersku odeću, 1924. godine kompanija je uglavnom bila aktivna kao konfekcija, koja je u to vreme dobila novog velikog kupca: snabdevanje smeđim košuljama za članove nacističke partije. Te 1938. godine kompanija dobija dalje narudžbine za proizvodnju vojnih uniformi, što je za tada malo preduzeće sa samo 250 zaposlenih bio ogroman dobitak. Ali kompanija nije krenula da dizajnira uniforme.
Takođe, navodne reklame kompanije „Hugo Boss” iz tog perioda koje se često dele na društvenim mrežama – nisu autentične. Prvi znak da se radi o fotomontaži jeste činjenica da je opis uniformi na engleskom jeziku, a ne na nemačkom, navodi portal „Fake History Hunter”. Takođe, neke od uniformi sa navodne reklame ne prikazuju kolekcije iz 1930-ih, već iz kasnijih perioda.
Naslovna fotografija: Wikimedia commons