I dalje kruže manipulacije o kovid vakcinama i vezi sa karcinomom

Na društvenim mrežama se širi tvrdnja o navodnim povećanim stopama raka nakon uvođenja vakcina protiv kovida. Kao dodatak ovim tezama navodi se i da buster doze mogu izazvati agresivne metastatske karcinome. U pitanju su neutemeljene tvrdnje koje potiču iz članka Džozefa Mercole, poznatog po širenju dezinformacija o vakcinama. Ne postoje naučni dokazi koji bi podržali ovu tvrdnju.
Foto: Canva

 

  • Džozef Mercola, autor članka u kojem se tvrdi da vakcine protiv kovida izazivaju rak ili pogoršavaju njegovo širenje, poznat je po širenju dezinformacija o vakcinama.
  • Citirana pisma i studije u članku starom više od dve godine, ne pružaju kredibilne dokaze za ovu tvrdnju.
  • Porast broja dijagnoza raka u poslednjim godinama zapravo je povezan sa kašnjenjima u dijagnostici i lečenju tokom pandemije – ne sa vakcinacijom (NIH, CDC).
  • Zdravstvene institucije poput američkog Nacionalnog instituta za rak i Centar za kontrolu i prevenciju bolesti potvrđuju da ne postoji povezanost između kovid vakcina i raka.
  • Objave ocenjujemo kao dezinformacije.

Teze koje su se proteklog meseca proširile društvenim mrežama o navodnoj povezanosti vakcina protiv kovida i porasta stope raka – zasniva se na članku Džozefa Mercole, jednog od najuticajnijih dezinformatora o vakcinama, objavljenom na portalu Children’s Health Defense, početkom 2023.

Mercola u spornom tekstu kao „dokaz“ navodi pismo onkologa Angusa Dalgleiša, koje je objavljeno na portalu Daily Sceptic 26. novembra 2022, a u kojem se tvrdi da je primećen porast slučajeva leukemije, ne-Hodžkinovog limfoma i metastatskog raka kod pacijenata koji su primili buster doze.

Međutim, Dalgleiš se i u svom pismu oslanja isključivo na anegdotalne slučajeve, koji tako izdvojeni ne mogu biti validan naučni dokaz.

Stručnjaci za portal Science Feedback ističu da se takvi podaci ne mogu smatrati pouzdanim iz više razloga, između ostalog zbog kognitivnih pristrasnosti (nepoverenja u institucije i vakcine), uključujući selektivno sećanje i potvrđivanje već postojećih uverenja.

Sa druge strane, podaciNacionalnog instituta za rak SAD (NIH) i Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokazuju da ne postoji povezanost između vakcinacije protiv kovida i povećanog rizika od raka.

Naprotiv, podaci ukazuju da su do porasta broja slučajeva u 2021. godini dovela kašnjenja u dijagnostici i lečenju osoba obolelih od raka tokom pandemije.

 

Izvor: cancer.gov

 

Mercola se poziva i na tekst sa portal Exposé u kojem se pominje studija istraživača Hui Đijanga i Ja-Fenga Meija iz 2021. godine, u kojoj se sugerisalo da je šiljasti protein (spike protein) virusa SARS-CoV-2 može uticati na mehanizme popravke DNK.

Međutim, suprotno tvrdnjama Mercole, ova studija nije ispitivala da li je spajk protein iz kovid vakcina imao isti efekat kao virusni protein, niti da li ovaj mehanizam dovodi do raka.

Studija je sprovedena u laboratorijskim uslovima sa veštački visokim koncentracijama spike proteina, što ne odražava realne uslove u daleko kompleksnijem telu čoveka.

Štaviše, sporna studija je, nakon ekspertske recenzije i skretanja pažnje samih autora, povučena u maju 2022. Razlog je, ukratko, bio izostanak adekvatnih dokaza i eksperimentalne podrške za tvrdnje o imunitetu i bezbednosti vakcina.

U obrazloženju povlačenja navedeno je:

„Tvrdnje u vezi sa efektom spike proteina na adaptivni imunitet su obmanjujuće, jer u ovom radu nisu sprovedeni eksperimenti koji se odnose na adaptivni imunitet, niti je proučavana vakcina zasnovana na punoj dužini spike proteina. Stoga, zaključci u vezi sa bezbednošću vakcina nisu potvrđeni i nemaju eksperimentalnu potporu.“

Dakle, tekstovi objavljeni u Exposé-u i Children’s Health Defense pogrešno su predstavili rezultate studije Đijanga i Meija, koja ne dokazuje da kovid vakcinacija dovodi do raka. Trenutno ne postoji niti jedan dokaz da vakcine protiv kovida oslabljuju imuni sistem ili izazivaju rak.

Mercola takođe pokušava da poveže pad očekivanog životnog veka u SAD od 2020. do 2021. godine sa kovid vakcinacijom.

Prema podacima američkog Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku, glavni uzrok smanjenja životnog veka bio je sam kovid, ne vakcine.

Dakle, tvrdnja da vakcine protiv kovida izazivaju rak ili pogoršavaju bolest nemaju nikakvu kliničku, niti naučnu potporu. Stručnjaci i zdravstvene institucije potvrđuju da su ove tvrdnje neutemeljene i da su poremećaji u zdravstvenom sistemu tokom pandemije glavni razlog porasta broja dijagnoza raka