Izmišljena studija i zloupotrebljen logo – Reporteri bez granica i BBC, zajedno na meti ruske propagande
Viralni video snimak koji je, navodno, napravio BBC o izvesnoj studiji „Reportera bez granica“ - ne dokazuje da je ukrajinska vojska koristila nacističke simbole u Kurskoj oblasti. Reč je o viralnoj manipulaciji.
- Društvenim mrežama se proširio snimak sa tezom da su „Reporteri bez granica” objavili studiju kojom su dokazali da je ukrajinska vojska koristila nacističke simbole u Kurskoj oblasti.
- U spornom snimku zloupotrebljen je logo medijske kuće BBC.
- „Reporteri bez granica” nisu objavili spornu studiju, što je potvrdio i Arno Frože, šef deska za istraživanja iz te organizacije, navodeći da je reč o ruskoj propagandi i da se zloupotrebljava reputacija spomenutih organizacija.
- Dodatno, portparolka „BBC-ja” saopštila je da sporni izveštaj nije produkcija njihove kuće.
- Objave ocenjujemo kao netačne.
Na društvenoj mreži Fejsbuk proširio se video u kom se tvrdi da su „novinari BBC-a izbrojali više od 1000 slučajeva upotrebe nacističkih simbola” u ukrajinskoj vojsci u oblasti grada Kursk.
Ovaj video se, dan ranije, delio i u Telegram grupi „Slovenski medved”. Sporni snimak proširio se i na mrežama VKontakte i Iks, na različitim jezicima.
U snimku se tvrdi se da su „Reporteri bez granica (RSF, eng) zabeležili više od 1000 slučajeva upotrebe nacističkih simbola ukrajinske vojske u oblasti grada Kursk u Rusiji”. Navode i da su „novinari RSF-a pregledali više od 30 sati snimaka” i kako su utvrdili da su se „koristili slogani, simboli i pokreti koje su koristili Nacisti”.
Takođe, u video snimku se spominje Antoan Bernard (Antoine Bernard) koji je navodno urgirao „da evropski mediji obrate pažnju na ove činjenice”.
Šta su činjenice?
Portparolka BBC-a je za portal AFP Činjenice izjavila da sporni izveštaj koji sadrži vizuelne elemente ove britanske medijske kuće — nije napravljen u produkciji BBC-a.
„Reporteri bez granica” u saradnji sa francuskom kompanijom „Bloom Social Analytics” su takođe utvrdili da je ovaj snimak lažan.
„Ruske vlasti ‘peru’ obmanjujuće informacije koristeći reputaciju određenih zapadnih organizacija (u ovom slučaju BBC i RSF) kako bi dali kredibilitet svojoj ratnoj propagandi, dozvoljavajući da dezinformacijama manipulišu javnim mnjenjem”, rekao je Arno Frože, šef deska za istraživanja RSF-a.
Fabrikovani snimak se prvi put pojavio na lažnom profilu pod nazivom „Patricia”, koji je širio rusku propagandu na mreži Iks, na više jezika. U proseku delio je 40 objava dnevno od kreiranja profila u februaru 2024. godine. (Izvor: RSF)
U medijima (zvanični sajt) Marija Zaharova je prva od ruskih zvaničnika spomenula ove tvrdnje na svojoj pres konferenciji 28. avgusta, a kasnije su to proširile i ruske ambasade u Čileu i Bugarskoj. (Izvor: RSF)
Na sajtu „Reportera bez granica” stoji i da „BBC nikada nije proizveo ovaj video”, a da RSF „nikada nije objavio” navodnu studiju. Takođe, Antoan Bernard, direktor za zastupanje i pomoć RSF-a, „nije pozvao druge medije” da se bave ovom pričom. (Izvor: RSF)
Ovo nije prvi put da smo zabeležili zloupotrebu logotipa medijskih kuća u svrhu širenja dezinformacija i teorija zavera. „BBC” logo je bio zloupotrebljen kada im je pripisano da su objavili da su oblaci klasifikovani kao novi kemtrjelsi, kao i uoči raketnog napada na železničku stanicu u Ukrajini 2022. godine. Takođe, zloupotrebljavao se i „CNN” logo kada su lažni tviter nalozi širili vest o smrti novinara.
S obzirom na činjenice ocenjujemo objave kao netačne.
Ovom temom, pored AFP Činjenice, bavio se i ukrajinski portal StopFake.