Još jedan pogrešno identifikovani Trampov napadač

Atentat na bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa i dalje je inspiracija za različite teorije zavere u javnosti. Sumnjajući u zvaničnu verziju događaja po kojoj je glavni osumnjičeni Federalnog istražnog biroa dvadesetogodišnji Tomas Metju Kruks, pre svega korisnici društvenih mreža, аli i mediji, plasiraju danima nakon atentata neutemeljene i lažne teze o identitetu napadača. Istinomer je već pisao o tome, a sada smo naišli na objave u kojima je navedeno da je policijska uprava identifikovala strelca - Marka Vajoletsa, poznatog antifa aktivistu. Reč je o još jednoj dezinformaciji.
Trampov strelac poznati antifa aktivista Mark Vajolets. Na fotografiji se nalazi italijanski sportski komentator Marko Violi.
Izvor: Threads / sila_svetlosti
  • Na društvenim mrežama proširila se tvrdnja da je Trampov strelac poznati antifa aktivista Mark Vajolets sa priloženom fotografijom kao navodnim dokazom. Na fotografiji se, međutim, nalazi italijanski sportski komentator Marko Violi.
  • U prvim satima nakon atentata, ova informacija se osim na društvenim mrežama, proširila i na domaćim portalima.
  • Novinar Violi je na svom Instagramu potvrdio da se on nalazi na fotografiji, ali je demantovao tvrdnje da je na bilo koji način umešan u događaj.
  • Objave smo ocenili kao netačne.

Kandidat za predsednika SAD Donald Tramp ranjen je 13. jula na skupu u Pensilvaniji. Nakon atentata na različitim platformama iznošene su tvrdnje o identitetu napadača. Na društvenim mrežama se proširila fotografija na kojoj se nalazi muškarac uz opis: Trampov strelac, poznati antifa aktivista Mark Vajolets – kaže Batlerova policijska uprava”.

Ova vest prošilirala sa na mrežama X , Threadsu i Fejsbuku. Ovo je, između ostalih, na svom X nalogu podelio i predsednik Srpske desnice Miša Vacić.  

Napadač identifikovan kao ANTIFA ekstremista Mark Vajolets. ANTIFA teroristi!”, piše u Vacićevoj objavi.

Netačnu tvrdnju objavili su i portali NS uživo, 24 sedam i Srbija Danas.

Pretragom imena „Mark Vajolets”, nismo našli osobu koja odgovara fotografiji koja je u prilogu ovih objava. Zatim smo obrnutom pretragom fotografije došli do zaključka da se na fotografiji nalazi italijanski sportski komentator Marko Violi. 

Naime, slične objave na drugim jezičkim područjima su proveravali između ostalih i Politifact i Reuters. Komentari na mrežama i sami tekstovi upućivali su na Marka Violu, italijanskog sportskog komentatora. On na svom YouTube kanalu „Roma Giallorossa TV” komentariše italijanski fudbalski klub Roma. Na snimcima se vidi identična pozadina kao i na fotografiji. 

Izvor: YouTube / Roma Giallorossa TV

Mark Viola je dan nakon atentata na svom nalogu na Instagramu potvrdio da je on na fotografiji, ali je demantovao da je na bilo koji način povezan sa atentatom na bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa.

Kategorično poričem da sam umešan”, napisao je i naveo da netačne tvrdnje o njemu još od 2018. godine širi grupa hejtera”.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marco Violi (@marcovioliofficial)

Zatim je Violi zamolio da bude ostavljen na miru i dodao: Novinar sam od 2006. godine i stoga vrlo dobro znam da morate proveriti sve izvore pre nego što okačite navodnog monstruma na naslovnoj stranici”.

U objavama koje su širile ovu netačnu informaciju, navodi se da je Batlerova policijska uprava saopštila da je Mark Vajolets strelac, međutim, to ne piše na sajtu policije u Batleru.

FBI je preuzeo ulogu vodeće federalne agencije za sprovođenje zakona u istrazi. FBI sada izdaje sav materijal za novinare”, navedeno je na sajtu policijske uprave Batlera uz link ka saopštenju Federalnog biroa za istraživanja – FBI.

Na sajtu FBI piše da je identifikovan Tomas Metju Kruks (20) iz Betel Parka u Pensilvaniji kao subjekt umešan u pokušaj ubistva bivšeg predsednika Donalda Trampa.

Nigde se ne pominje Mark Vajolets.

O ovoj dezinformaciji pisale su naše kolege iz crnogorskog Raskrinkavanja, kao i AFP.

Podsetimo, Istinomer je nakon atentata na predsedničkog kandidata SAD-a Donalda Trampa već razotkrio dezinformacije koje su se širile na društvenim mrežama. U nizu teorija zavere pojavile su se i obmanjujuće tvrdnje da su Trampa pogodila dva metka, od kojih ga je drugi pogodio u grudi, a zapravo je reč o naboru na rukavu sakoa agentkinje Tajne službe koja je štitila Trampa. 

Povezan sadržaj

Brojne dezinformacije odnosile su se i na identitet njegovog napadača. Napadač je identifikovan kao dvadesetogodišnji Tomas Metju Kruks iz Betel Parka u Pensilvaniji. Međutim, na mrežama su kružile slike transrodne aktivistkinje Samante Hajdberg” koja je navodno pokušala da ubije američkog predsedničkog kandidata Donalda Trampa. Radi se o digitalno izmenjenim fotografijama kontroverznog komičara Sema Hajda. Takođe,  identitet strelca prikazan je slikom internet „trola“ koji je, nakon napada, na X objavio snimak u kojem govori da „mrzi Trampa i Republikance“.