Kako Saša Borojević manipuliše temama slobode veroispovesti i pravima LGBT zajednice?
Tvrdnje Saše Borojevića da će pravo na slobodno ispovedanje veroispovesti biti „pokopano” zbog prava LGBTQ+ zajednice nije isitnita. Borojević iznosi tezu da se u izveštaju predstavljenom na sednici Saveta za ljudska prava UN-a, navodi da „hrišćanska verovanja, kao i verovanja drugih religija, krše prava LGBT zajednice”. Nijedan od navoda koje Borojević iznosi u svojim objavama na društvenim mrežama, međutim, nisu istinite ili su, u najmanju ruku, izvučene iz konteksta.
- Tvrdnja Saše Borojevića da će se pravo na slobodno izražavanje veroispovesti na bilo koji način obespraviti, ne navodi se ni u jednoj rečenici izveštaja Viktora Madrigal-Borloza.
- Ovim dokumentom se upućuje apel na veću inkluziju LGBTQ+ osoba u religijskim zajednicama, ističući problem diskriminacije i govora mržnje prema gej, bi, trans i nebinarnim osobama koji neretko dolaze upravo od verskih lidera širom sveta.
Saša Borojević, o čijim smo teorijama zavere i dezinformacijama na različite teme pisali u više navrata, ovog puta na svom Fejsbuk nalogu pažnju posvećuje odnosu LGBTQ+ zajednice i religije — tačnije, „opasnim predlozima koji ugrožavanju javno ispovedanje vere”.
U svojoj objavi on navodi:
„Još jednom, u Ujedinjenim nacijama se dešava nešto neverovatno: jedno od osnovnih ljudskih prava, pravo na slobodno ispovedanje veroispovesti, bi trebalo da bude potkopano!
21. juna 2023. Savetu Ujedinjenih nacija za ljudska prava biće podnet izveštaj u kome se navodi da hrišćanska verovanja, kao i verovanja drugih religija, krše prava LGBT zajednice.
Opasni predlozi u ovom izveštaju ne samo da ugrožavaju javno ispovedanje naše vere: pre svega, oni utiru put mešanju vlade u verska pitanja.
Stoga, moramo biti duboko zabrinuti zbog potencijalnog uticaja predloženih Preporuka Ujedinjenih nacija (UN) o politici seksualne orijentacije i rodnog identiteta (SOGI).
Izvestilac, stručnjak za SOGI Viktor Madrigal-Borloz (njegova zvanična titula je nezavisni stručnjak za seksualnu orijentaciju i rodni identitet), sastavio je izveštaj u kome se navodi kako sloboda verovanja navodno diskriminiše određene ljude.
Ovaj izveštaj može imati dalekosežne posledice, ne samo za nas hrišćane, već i za sve religije.”
Saša Borojević se referiše na izveštaj pod nazivom „Sloboda veroispovesti ili uverenja i sloboda od nasilja i diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta” kojeg je, na 53. sednici Saveta za ljudska prava Ujedninjenih nacija, predstavio Viktor Madrigal-Borloz, nezavisni UN stručnjak za zaštitu od nasilja i diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta.
Međutim, to je ujedno i jedina ispravna informacija u Borojevićevoj objavi. Sve ostalo navedeno su neistinite informacije i u najmanju ruku, teze izvučene iz svog pravog konteksta.
„Mnoge verske tradicije ili religijski sistemi uključuju i afirmišu lezbejke, gej, biseksualne, trans i rodno različite (LGBT) osobe“, rekao je Viktor Madrigal-Borloz, nezavisni stručnjak za zaštita od nasilja i diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta
„Obraćanje pažnje na prakse inkluzivnih zajednica može pomoći da se promene narativi koji tvrde da je ostvarivanje slobode izražavanja veroispovesti ili religijskih uverenja nespojivo sa jednakim uživanjem ljudskih prava LGBT osoba”, ističe Madrigal-Borloz.
Freedom of religion & belief is not incompatible with equality for #LGBT+ persons.
Embracing spirituality and faith is a path that must be available to all, including persons of diverse sexual orientations & gender identities.
Read my latest #HRC report: https://t.co/L86AKyODEX pic.twitter.com/ISfGuYZDQn
— IE SOGI, Victor Madrigal-Borloz (@victor_madrigal) June 21, 2023
Predstavljajući najnoviji izveštaj na 53. sednici Saveta za ljudska prava, Madrigal-Borloz je rekao da nasilje, diskriminacija i isključenost mogu imati teške i negativne posledice po ličnost, dostojanstvo i duhovnost LGBT osoba.
„Oni su često marginalizovani, stigmatizovani i isključeni iz verskih zajednica samo zbog toga ko su“, rekao je ovaj UN stručnjak.
On je naveo i da su religijski sistemi ili sistemi verovanja — u društvenom i političkom diskursu — često postavljeni u antagonističke pozicije protiv prava LGBT osoba, podstičući ideju da između ove dve pozicije postoji inherentni sukob.
„U pojedinim slučajevima, verski narativi su korišćeni da opravdaju nasilje i diskriminaciju — što je upravo u suprotnosti sa doktrinom tih vera, ali i van okvira istinske slobode veroispovesti ili verovanja“, objašnjava Madrigal-Borloz.
Ovaj UN stručnjak je istakao da se pravo na slobodu izražavanja veroispovesti ne sme koristiti kao izgovor za nasilje ili diskriminatorno negiranje ljudskih prava LGBTQ+ osoba. „Nasilne i diskriminatorne pozicije predrasuda su izvan međunarodne pravne zaštite verskih ili drugih uverenja”, istakao je on.
Madrigal-Borloz navodi i da je tokom kreiranja izveštaja primio veliki broj prijava u vezi sa verskim vođama sveta koji podstiču govor mržnje, širenje dezinformacija, kontroverzi i/ili netoleranciju prema LGBT osobama — postavljajući ih kao pretnju tradicionalnoj porodici — a zloupotrebljavajući verske doktrine za promociju nasilja i diksriminaciju prema homoseksualnosti ili rodnoj nebirnosti.
„LGBTQ+ osobe su posebno podložne govoru mržnje, a stalna izloženost takvoj vrsti diskriminacije može dovesti do njihovog izgnanstva, emocionalnog stresa i samoubistva”, rekao je stručnjak.
Madrigal-Borloz je istakao i da je prihvatanje duhovnosti i vere put koji mora biti dostupan svima, uključujući i osobe različitih seksualnih orijentacija i rodnih identiteta.
„Kao ljudska bića, često čezemo za smislom u svom životu. Za veoma veliki deo čovečanstva, duhovnost, spiritualnosti i religioznost je osnovni deo ove potrage”, rekao je ovaj ekspert UN.
Dakle, objava Saše Borojevića – puna je neistinitih informacija, netačno interpretiranih teza i tvrdnji izvučenih iz svog originalnog konkteksta. Izveštaj predstavljen Savetu za ljudska prava UN-a ne zagovara ideju „potkopavanja” prava na slobodno izražavanje vere jer, navodno, ugrožavaju prava gej, trans i kvir zajednice — već naprotiv, donosi zaključak da je neophodno da se i u religijskom smislu stvori siguran prostor oslobođen od diskriminacije i govora mržnje prema pripadnicima LGBTQ+.