Kijev i UNESCO ne premeštaju relikvije iz Kijevsko-pečerske lavre na Zapad

„Skandalozan dogovor” Kijeva i UNESCO-a o premeštanju hrišćanskih svetinja iz Kijevsko-pečerske lavre - ne postoji.
Kijevsko-pečerska lavra, Kijev
Foto: Canva

  • Brojni domaći portali objavili su nedavno da je između Kijeva i UNESCO-a postignut „skandalozan dogovor o slanju hrišćanskih svetinja iz Kijevsko-pečerske lavre na Zapad”. Sporne tvrdnje dele se na Fejsbuku.
  • Radi se o dezinformaciji koju su plasirali ruski mediji prepoznatljivi po propagandnim narativima. Ukrajinske institucije i zvaničnici demantovali su sporne navode.
  • Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.

Mediji bliski Kremlju objavili su 26. juna ove godine priču, zasnovanu na informacijama Spoljne obaveštajne službe Rusije, o navodnom „sporazumu postignutom između kijevskih vlasti i UNESCO-a o premeštanju hrišćanskih svetinja iz Kijevsko-pečerske lavre na Zapad”.

Kako se navodi u spornim člancima, „Kijev i UNESCO dogovorili su se da se hrišćanske dragocenosti sa teritorije Kijevsko-pečerske lavre iznesu na čuvanje, pa će shodno tome svete mošti iz Lavre biti prenete u muzeje u Italiji, Francuskoj, Nemačkoj i Vatikanu”.

Brojni domaći i regionalni portali takođe su objavili priču o navodnom dogovoru, koji su okarakterisali kao „skandalozan” i „monstruozan”.

„Između Kijeva i Uneska postignut je dogovor o slanju hrišćanskih svetinja iz Kijevsko-pečerske lavre, uključujući mošti svetaca, na Zapad, saopštio je šef ruske Spoljnoobaveštajne službe Sergej Nariškin. Prema njegovim rečima, planirano je da se oni prenesu u muzeje Italije, Francuske, Nemačke i Vatikana pod izgovorom ‘spasavanja od ruskih raketnih udara’”, navodi „Sputnik.rs”.

Sporne tvrdnje dele se i na Fejsbuku.

Fejsbuk objava kojom se tvrdi da će biti premeštene mošti iz Kijevsko-pečerske lavre
Foto: Facebook/Screenshot

Reč je o dezinformaciji.

Ministarstvo kulture Ukrajine objavilo je 27. juna demanti spornih tvrdnji.  Saopštenje je potom podelila Ukrajinska nacionalna komisija za UNESCO, na svojoj zvaničnoj Fejsbuk stranici.

Informacije o navodnom sporazumu između Kijeva i UNESCO-a o prenošenju moštiju iz Kijevsko-pečerske lavre u evropske zemlje ne mogu se pronaći na zvaničnoj veb stranici UNESCO-a.

Ministar kulture Ukrajine Oleksandr Tkačenko i direktor Kijevsko-pečerske lavre Maksim Ostapenko takođe su demantovali tvrdnje o postizanju sporazuma. 

„Jedini zadatak koji nam sada stoji u vezi sa Lavrom jeste da je zaštitimo od ruskih mera i da se konačno pobrinemo da sve naše ukrajinske svete relikvije budu na mestu. Nijedna sveta vrednost neće napustiti teritoriju Ukrajine. I sve što je ukradeno iz Rusije moraće da se vrati„, istakao je Tkačenko u objavi na svojoj zvaničnoj Fejsbuk stranici.

Prema rečima Ostapenka, nema planova u vezi sa premeštanjem Kijevsko-pečerske lavre na Zapad. „Vlasti čine sve što mogu da zaštite ovaj spomenik, uključujući i od ruskih agresora”, rekao je Ostapenko u video izjavi objavljenoj na Fejsbuk stranici „Nacionalnog rezervata Kijevsko-pečerske lavre”.

***

Ministarstvo kulture Ukrajine je 5. januara ove godine donelo odluku da se Saborni hram Uspenja i Trpezni hram Kijevsko-pečerske lavre vrate u vlasništvo države. Ova odluka usledila je nakon što je izvršen pretres u crkvama u Kijevu i drugim regionima koji su bili potčinjeni Moskovskoj patrijaršiji. Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi naređeno je da do 29. marta napusti teritoriju Lavre. Međutim, pravoslavni monasi nisu poslušali naređenje. Sredinom aprila ove godine Ministarstvo kulture Ukrajine pokrenulo je inspekciju Kijevsko-pečerske lavre. Komisija za predaju i prijem državne imovine Kijevsko-pečerske lavre završila je svoj rad 5. juna ove godine i potpisala prijemno-primopredajni akt.

Ovom temom bavili su se i „MythDetector” i „Raskrinkavanje.me”.