Kip slobode od ruševina – foto-montaža stara 12 godina

Društvenim mrežama se proširila fotografija Kipa slobode napravljenog od materijala porušene zgrade uz opis ,,Sirijski umetnik je ovo sagradio od ruševina svoje kuće. Sa sloganom ,,Ovo je sloboda koju su nam doneli.” Kakva sloboda takav je i kip slobode.” Reč je o foto-montaži – ovakva skulptura ne postoji, već je delo digitalnog umetnika.
Printskrin objave sa fejsbuka
  • Viralna fotografija Kipa slobode napravljenog od materijala porušene zgrade uz opis ,,Sirijski umetnik je ovo sagradio od ruševina svoje kuće. Sa sloganom ,,Ovo je sloboda koju su nam doneli.” Kakva sloboda takav je i kip slobode.” proširila se društvenim mrežama.
  • U pitanju je foto-montaža iz 2012. godine, a autor je sirijski umetnik Tamam Azam.
  • Ove objave ocenili smo kao obmanjujuće.

Društvenim mrežama kruži fotografija statue, navodno, napravljene od ruševina koja podseća na američki Kip slobode uz tvrdnju da ju je napravio sirijski umetnik koristeći ruševine svoje uništene kuće. 

Korisnici Fejsbuka objavili su ovu fotografiju sa opisom: „Ovo je sagradio sirijski umetnik iz ruševina svoje kuće. Sa sloganom: „Ovo je sloboda koju su nam doneli”.

Fotografija, međutim, nije stvarna, a obrnutom pretragom fotografije došli smo do njenog izvora starog više od deset godina.

Naime, fotografija je kreirana u septembru 2012. godine, a njen autor je sirijski umetnik Tamam Azam. 

Slika je nastala foto-montažom, nije autentična skulptura Kipa slobode od ostataka zgrade koja je srušena, kako se to tvrdi u spornim objavama.

Printskrin originalne objave iz 2012. godine

Azam je za portal Logical Facts potvrdio da je fotografija montaža, i da skulptura ne postoji zaista.

„Stvorio sam ovu montažu kao simbol slobode koju je sirijski narod tražio i traži u zemlji koja je devastirana odgovorom režima na njihove demonstracije”, rekao je Azam.

Ponavljajući da je slika foto-montaža Kipa slobode, objasnio je: „Fotografiju o kojoj je reč zaista sam napravio potpuno digitalno, koristeći skenirane elemente i grafiku, što je evidentno u mnogim delovima”.

U originalnoj objavi na Fejsbuku eksplicitno je naznačeno da je reč o fotomontaži.  Inače, ove manipulativne objave širile su se i ranijih godina, samo na engleskom jeziku.