Klaus Švab nije upozorio da „globalne elite” spremaju veliki sajber napad

Izjava predsednika Svetskog ekonomskog foruma Klausa Švaba o nužnosti povećanja nivoa digitalne zaštite od mogućih sajber napada, istrgnuta je iz konteksta i zloupotrebljena u svrhu kreiranja još jedne teorije zavere. Suprotno interpretaciji konspiratora, Švab nije najavio veliki kibernetički napad pod ingerencijom „globalnih elita”, već je govorio o mogućim rizicima za održivi razvoj svetske privrede.
Canva

Na Fejsbuku se poslednjih dana raširio snimak izjave predsednika Svetskog ekonomskog foruma (SEF) Klausa Švaba uz sugestije da on „upozorava na sledeću pandemiju, kibernetički napad nakon kojeg će pristup internetu biti omogućen samo onima sa biometrijskim ličnim dokumentom”. Neki korisnici pišu da „globalne elite spremaju novi korak velikog resetovanja”.

Izvor: Screenshot / Facebook

Snimak koji se deli na društvenim mrežama je sa konferencije Sajber poligon iz jula 2020. godine. Švabove reči su na društvenim mrežama istrgnute iz konteksta. On nije najavio veliki sajber napad, već je govorio o mogućim rizicima za održivi razvoj svetske privrede.

Švab na snimku kaže:

„Nedovoljno pažnje obraćamo na zastrašujući scenario sveobuhvatnog sajber napada koji bi mogao dovesti do potpunog obustavljanja napajanja strujom, javnog prevoza, bolničkih usluga, našeg društva kao celine. Kovid kriza bi se u tom pogledu posmatrala kao minorna smetnja, u poređenju sa velikim sajber napadom.”

„Sajber poligon” je godišnja specijalizovana obuka o sajber bezbednosti za javne i privatne organizacije. Međunarodna vežba ima za cilj jačanje globalne sajber otpornosti podizanjem svesti javnosti i razvojem kompetencija tehničkih stručnjaka. Zbog toga je Švab svoj govor tokom obuke posvetio pitanjima sajber bezbednosti.

U svom obraćanju, Švab je govorio o potrebi povećanja nivoa zaštite kritičnih javnih i privatnih objekata od mogućih onlajn napada. Prema rečima predsednika Svetskog ekonomskog foruma, pandemija kovida 19 otkrila je glavne slabosti u zaštiti sajber prostora i ranjivosti u digitalnom svetu. 

Takav previd, prema rečima Švaba, može dovesti do masovnih hakerskih napada na elektroenergetske sisteme zemalja. U njegovom izlaganju nije bilo reči o navodnim „zlim planovima svetskih elita”.

„Sajber poligon” održan 2021. godine takođe je bio posvećen pitanjima sajber bezbednosti u kontekstu pandemije kovida 19. Švab je tada podsetio da su u poslednjih nekoliko meseci sajber-kriminalci izvršili napade širom sveta ciljajući na bolnice, kritične vladine ustanove, školske sisteme, električne mreže i mnoge druge usluge za održavanje života.

„Građani pate od nedostatka energije, kašnjenja u medicinskoj nezi i drugih posledica koje ova nova generacija smelih sajber napada izaziva… Napadi su složeni, a obim i uticaj kriminalnih organizacija se povećavaju. Ovo naglašava potrebu za strukturiranim pristupom sa više aktera i više zainteresovanih strana kako bismo zaštitili naše društvo od njih”, naglasio je Švab.

Prema ekspertima Svetskog ekonomskog foruma, sajber napadi i krađa podataka zauzimaju deveto mesto među najverovatnijim rizicima za svetsku stabilnost. Šteta izazvana ovim faktorima nastavlja da raste i, prema stručnjacima SEF-a, dostići će 90 biliona dolara do 2030. godine.

***

U Srbiji je tokom 2022. godine detektovan porast ukupnog broja sajber napada za 25 odsto.

Srđan Radosavljević iz kompanije „Kaspersky“ objasnio je za „Euronews” da su pored privatnih kompanija na udaru i državne firme koje napadaju takozvani haktivisti. Njihov glavni cilj nije novac već informacije kojima raspolažu države. Stručnjaci objašnjavaju da je Srbija na radaru hakera zbog toga što nije uvela sankcije Rusiji.

Naime, državne institucije Srbije našle su se na meti hakerskih napada početkom januara ove godine dana, prenosi „Radio Slobodna Evropa”. Različiti nalozi sa Tvitera koji se predstavljaju kao članovi hakerske grupe „Anonymous” danima objavljuju da su napali neki od sajtova institucija, uz povremene poruke pretnje zbog saradnje Srbije i Rusije u ratu u Ukrajini.

Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal Srbije pokrenuće predistražni postupak u vezi sa sajber napadima koji su zabeleženi tokom 4. i 5. januara „na domenima koji su u nadležnosti vojnobezbednosne službe“, naveli su iz ovog tužilaštva 9. januara za „RSE”.

 

Naslovna fotografija: Canva