Majmunske boginje nisu “gej bolest”
Majmunske boginje nisu polno prenosiva bolest koja pogađa samo „gej muškarce”. Nesavesno i vankontekstualno izveštavanje pojedinih medija u regionu u vezi sa transmisijom majmunskih boginja, stigmatizuje pripadnike LGBTQ+ zajednice, ali i remeti javno zdravlje.
Tabloid Kurir je u tekstu čiji naslov senzacionalizuje način prenosa infekcije majmunskih boginja, pored homofobije, izneo i niz dezinformacija (Kurir je ispravio netačne informacije).
Kurir se u tekstu — koji su kao skrinšot naslova podelili i brojni korisnici društvenih mreža — poziva na informacije koje je objavila Svetska zdravstvena organizacija (SZO), i vankonteksualno prenosi da je „najveći broj slučajeva zabeležen među muškarcima koji su imali seksualne odnose sa muškarcima“.
Međutim, Kurir u nastavku izostavlja da je predstavnik SZO napomenuo da iako „vidimo pojedine slučajeve među muškarcima homoseksualnog opredeljenja, majmunske boginje nisu „gej bolest” — svako ko je u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom može biti inficiran“.
U osvrtu na trenutni porast zaraženih osoba u SAD i Evropi, dr Džon Bruks iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) takođe navodi da, iako trenutno pojedine grupe mogu biti u povećanom riziku od izlaganja virusu, to se ni u kom slučaju ne sme okarakterisati kao bolest LGBTQ+ zajednice.
Bilo ko može razviti i širiti infekciju majmunskih boginja, ističe Bruks i dodaje da je namera CDC-a da se, uoči predstojećeg „Meseca ponosa“, uveri da je LGBTQ+ zajednica upoznata sa tekućom situacijom.
CDC, dodatno, apeluje na pojačan oprez lekara kako lezije majmunskih boginja vizuelno mogu podsećati na pojavne oblike velikih boginja ili nekih veneričnih bolesti, poput genitalnog herpesa ili sifilisa.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je takođe skrenulo pažnju javnosti i osudilo „neprofesionalno medijsko izveštavanje o majmunskim boginjama”.
Majmunske boginje nisu nova niti venerična bolest
Majmunske boginje nisu polno prenosiva bolest. Virus majmunskih boginja se, dakle, ne prenosi putem semene ili vaginalne tečnosti.
Virus se prvenstveno prenosi direktnim kontaktom sa osipom ili blisterima zaražene osobe (skin-to-skin), kao i usled produženog izlaganja određenim telesnim tečnostima — poput velikih respiratornih kapljica koje nastaju kašljanjem ili kijanjem.
U dosadašnjim slučajevima infekcije majmunskih boginja zabeležena je i transmisija putem zajedničke posteljine, peškira, kuhinjskog pribora ili odeće.
U ovom trenutku ne postoje podaci o prisustvu virusa u semenim ili vaginalnim tečnostima.
Naslovna fotografija: Canva