Manipulacija Gejtsovim izjavama o upotrebi AI u borbi protiv dezinformacija

Bil Gejts u intervjuu koji kruži na mrežama nije rekao da veštačku inteligenciju (AI) treba upotrebiti kao alat za cenzuru, već je ukazao na kompleksnost borbe protiv dezinformacija i istakao da za njihovo suzbijanje ne postoje jednostavna rešenja.
Bil Gejts i onesposobljavanje računara
Facebook/Screenshot
  • Mrežama kruže tvrdnje da je Bil Gejts rekao kako AI treba “upotrebiti kao alat za cenzuru”, dok se u nekim objavama navodi da je “pozvao AI da cenzuriše dezinformacije o vakcinama čim budu objavljene”.
  • Reč je o manipulaciji. Gejts je u skorašnjem intervjuu za CNBC izrazio zabrinutost povodom štetnog uticaja dezinformacija i rekao da nije siguran kako sprečiti njihovo širenje.
  • Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

Američki milijarder i filantrop Bil Gejts je početkom septembra ove godine u intervjuu za CNBC govorio o veštačkoj inteligenciji (AI) i borbi protiv dezinformacija. Korisnici Fejsbuka dele snimak intervjua sa tvrdnjama da je Gejts rekao da “AI treba upotrebiti kao alat za cenzuru”, kao i da je “pozvao AI da cenzuriše dezinformacije o vakcinama čim budu objavljene”.

Izvor: Printscren/Facebook

Reč je o manipulaciji Gejtsovim izjavama iz skorašnjeg intervjua za CNBC. 

Govoreći o najvećim problemima današnjice, Gejts je izdvojio borbu protiv dezinformacija kao globalni fenomen za koji ne postoje jednostavna rešenja. On je u intervjuu rekao da nije siguran kako sprečiti njihovo širenje.

CNBC navodi da je Gejts osetljiv na kontra-argument da bi ograničavanje bilo koje vrste informacija na mreži moglo da naškodi pravu na slobodu govora, ali da se slaže da je potrebno uspostaviti neku vrstu pravila – međutim, Gejts je izrazio dilemu kako to učiniti.

“Trebalo bi da imamo slobodu govora, ali ako podstičete nasilje, ako navodite ljude da ne uzimaju vakcine, znate, gde su te granice? Čak bi i Sjedinjene Države trebalo da imaju pravila, a onda, ako imate pravila, šta je to – da li je to neka veštačka inteligencija koja kodira ta pravila? Jer imate milijarde aktivnosti i ako ih uhvatite dan kasnije, šteta je već učinjena”, rekao je Gejts za CNBC. 

Dakle, Gejts jeste postavio pitanje da li bi veštačka inteligencija mogla da nam pomogne u borbi protiv dezinformacija, ali nije rekao da “AI treba upotrebiti kao alat za cenzuru”. 

Takođe, tačno je da je Gejts upozorio da su dezinformacije o vakcinama štetne, jer mogu direktno da ugroze zdravlje ljudi, ali nije izjavio da “AI treba da cenzuriše dezinformacije o vakcinama čim budu objavljene”.

Ovom temom bavio se i portal LogicallyFacts.

AI i dezinformacije

Dezinformacije generisane veštačkom inteligencijom okarakterisane su kao najveći globalni rizik u naredne dve godine, navodi se u istraživanju Svetskog ekonomskog foruma iz januara ove godine.

Uobičajene taktike za suzbijanje dezinformacija uključuju programe medijske pismenosti na internetu i moderiranje sadržaja na platformama društvenih mreža.

Izvršna direktorka Gugl-a, Bet Goldberg, izjavila je da bi “tehnologija mogla da pomogne”, jer “istraživači razvijaju alate za veštačku inteligenciju za identifikaciju dezinformacija i toksičnog govora na mreži”. Ali priroda tehnološke trke u naoružanju – neko kreira rešenje, a neko drugi smisli kako da ga zaobiđe – znači da “uspeh neće biti savršen”, napisao je Gejts na svom blogu 2023. godine, prenosi CNBC.