Manipulacija zakonima: Francuska ne tretira smrt nakon vakcine kao samoubistvo

Vakcinacija protiv kovida-19 u Francuskoj nije obavezna. Zbog toga u slučaju štete nakon vakcinisanja ili smrti, Francuska ne obezbeđuje novčanu nadoknadu, mada, postoje određeni pravni lekovi koje oštećeni mogu iskoristiti. To, međutum, ne znači da ova država smrt od vakcine tretira kao samoubistvo, kako se tvrdi u objavama na Fejsbuku i pojedinim portalima.
vakcina
Foto: Canva

Nekoliko manjih portala u Srbiji (Vaseljenska, Borba za veru, Nauka i kultura) prenelo je “vest” da se u Francuskoj smrt nakon vakcinacije protiv kovida-19 tretira kao samoubistvo.

Naime, detetu jednog milionera preminulog nakon vakcinacije osiguravajuće društvo nije htelo da isplati odštetu. Sud je, zatim, presudio u korist osiguravajućeg društva uz reči da u toj zemlji ne postoji zakon ili propis koji primorava na vakcinaciju. “Dakle, njegova smrt je, u suštini, samoubistvo” – citira se pomenuti sud.

Sličnu objavu videli smo i na Fejsbuku, gde se navodi, između ostalog:

“Posle nedavne smrti jednog bogatog Francuza, umrlog po primanju vakcine, osiguranje nije htelo naslednicima da isplati njegovu polisu, rekavsi da je on svesno i samovoljno pristao da se vakcinise preporucenom, ali ne i obaveznom vakcinom koja je jos u trecoj fazi ispitivanja. Za njih to, pravno, spada u samoubistvo, a to nije pokriveno polisom. I u pravu su. Francuski zakon kaze: „U slučaju stete u vezi sa vakcinacijom, predviđen je postupak obeštećenja ako je u pitanju obavezna vakcina. Ne postoji posebna procedura za nadoknadu štete u vezi sa preporučenom vakcinacijom.”

Foto: Facebook/Printscreen

Ista objava postoji i na engleskom jeziku, a kako izvor se navodi sajt Our Central Europe.

Takođe, postoji i video na francuskom jeziku, koji je snimio Filip Veber, nastavnik koji se specijalizuje za majansku astrologiju, u kojem govori protiv vakcinacije protiv kovida-19. Veber u videu čita tekst koji kruži internetom od 2. januara ove godine. 

Kao i u objavama koje smo spomenuli već, tako i ovde nema informacija koje bi vest učinile iole uverljivom – nema ni imena milionera, ni osiguravajuće kuće, itd.

 

Šta su činjenice?

 

Najpre, treba imati u vidu da u Francuskoj vakcinacija protiv kovida-19 nije obavezna, (ali je obavezna protiv 11 drugih oboljenja).

Da jeste obavezna, onda bi se u ovom slučaju mogao primeniti Kod javnog zdravlja (Code de la santé publique). 

U ovom propisu piše da “ne dovodeći u pitanje radnje koje se mogu preduzeti u skladu sa običajnim pravom, punu nadoknadu štete koja se direktno može pripisati obaveznoj vakcinaciji obezbeđuje Nacionalna kancelarija za obeštećenje u slučaju medicinskih nesreća, jatrogenih i bolničkih infekcija (ONIAM)”. (član L3111-9 Koda javnog zdravlja)

Foto: legifrance.gouv.fr/Printscreen

Ali, kako vakcinacija protiv kovida-19 nije obavezna, situacija je drugačija. Ako je neobavezna vakcina uzrok potencijalno nastale štete po zdravlje, Francuska to ne nadoknađuje.

To možemo čak videti i u pomenutoj objavi na Fejsbuku – da “ne postoji poseban postupak za naknadu štete nastale usled preporučenih vakcinacija”, što jeste tačno.

Međutim, kako piše i na zvaničnom sajtu francuske administracije, mogući su “različiti pravni lekovi”. To su: postupak pred nadležnim sudom ili pred Komisijom za mirenje i obeštećenje (CCI), a u slučaju odbijanja ili neslaganja sa predloženom ponudom, tužba pred nadležnim sudom.

Foto: service-public.fr/Printscreen

Na kraju, čak i da je ovo vest iz rubrike #desilose, tvrdnja koja se tiče poistovećivanja smrti od vakcine sa samoubistvom je manipulacija. Jer – takav podatak nije moguće naći u zakonskim odredbama ove države. 

Ovim se donekle pozabavio i francuski Liberation, koji se obratio telu zaduženom za kontrolu banke i osiguranja u Francuskoj - Upravi za prudencijalnu kontrolu i rešavanje (ACPR) s pitanjem utiče li uopšte samoubistvo na isplatu životnog osiguranja u Francuskoj. Od njih su dobili odgovor da “uslovi smrti osiguranika nemaju uticaja na isplatu korisniku suma uplaćenih po ugovoru o životnom osiguranju“.

 

 Naslovna fotografija: Canva