Deli se nova manipulacija medijskim člankom i izmišljeni zakon o 11. septembru
Digitalno izmenjeni članak „New York Post”-a iskorišćen je za širenje dezinformacije da će Kongres Sjedinjenih Država navodno glasati o nacrtu zakona koji bi kriminalizovao svako preispitivanje događaja vezano za teroristički napad na Svetski trgovinski centar.
- Na društvenim mrežama raširile su se tvrdnje da je „New York Post” objavio kako će američki Kongres glasati o nacrtu zakona koji bi „kriminalizovao svako preispitivanje događaja oko 11. septembra”.
- Reč je o dezinformaciji. Kongres Sjedinjenih Država trenutno ne razmatra takav zakon, a „New York Post” nije objavio sporan članak. Viralan skrinšot je digitalno izmenjen.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.
Na Fejsbuku se raširio skrinšot članka, koji na prvi pogled izgleda kao da je objavljen na portalu „New York Post”-a 26. aprila ove godine, zajedno sa prevodom: „Uz snažnu podršku jevrejskih organizacija AIPAC-a i ADL-a, Kongres će glasati o nacrtu zakona koji bi kriminalizovao svako preispitivanje događaja koji su se dogodili tokom napada 11. septembra. Ovaj zakon predviđa novčane kazne do 10.000 dolara i 5 godina zatvora za svakoga ko dovodi u pitanje ili osporava zvaničnu priču. ADL navodi da se ovim predlogom zakona ‘nastoji odati počast sećanju na sve one koji su poginuli i suzbiti širenje štetnih teorija zavere’”, navodi se u viralnim objavama.
Reč je o dezinformaciji i zloupotrebi vizuelnog sadržaja. Kongres Sjedinjenih Država trenutno ne razmatra takav zakon. „New York Post” nije objavio sporan članak – skrinšot koji se deli na društvenim mrežama je digitalno izmenjen.
Pretraga ključnih reči na portalu „New York Post”-a nije pokazala da je taj medij objavio sporan članak. Takođe, brojni detalji na viralnom skrinšotu svedoče da je reč o digitalno izmenjenom sadržaju, budući da se ne poklapaju sa autentičnim izgledom tekstova sa veb portala „New York Post”-a – tekst naslova je centriran, u drugačijem je fontu i u celini napisan velikim slovima.
Portparolka „New York Post”-a Iva Benson potvrdila je za „AP” da taj medij nije objavio sporan članak, odnosno da je viralan skrinšot digitalno izmenjen.
Pretraga onlajn baze podataka američkog Kongresa ne upućuje na predlog zakona ili rezolucije koji bi podrazumevali kažnjavanje onih koji dovode u pitanje konsenzus oko napada 11. septembra 2001. godine. Do istog zaključka došli su i „AFP” i „Rojters”.
Portparol Američko-izraelskog komiteta (AIPAC) za javne poslove Maršal Vitman i portparol Antidifamacijske lige (ADL) Tod Gutnik potvrdili su za „AP” da je reč o dezinformaciji.
Uprkos potpunoj federalnoj istrazi i brojnim dokazima o terorističkom napadu na Svetski trgovinski centar (Kule bliznakinje) 11. septembra 2001. godine, teoretičari zavere uporno nastavljaju da šire dezinformacije o tom događaju, o čemu je Istinomer više puta pisao.
Ovaj članak napisan je u partnerstvu sa regionalnom inicijativom Western Balkans Anti-Disinformation Hub koju sprovodi Fondacija Metamorphosis, i to uz finansijsku podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije. Sadržaj članka je u domenu odgovornosti Istinomera te nužno ne odražava stavove projektnih partnera kao ni finansijera.