Manipulisanje izveštajem francuskih eksperata o uticaju izloženosti mladih ekranima – šta je zaista predloženo?

Još uvek nije poznato da li će i na koji način vlada Francuske usvojiti preporuke eksperata o upotrebi pametnih telefona i društvenih mreža među mladima.
Foto: Canva

  • Na društvenim mrežama dele se tvrdnje da vlada Francuske uskoro zabranjuje pristup društvenim mrežama mlađima od 18. godina.
  • Izveštaj francuske komisija eksperata o uticaju izloženosti mladih ekranima sadrži preporuku da se mlađima od 18. godina ograniči pristup društvenim mrežama, međutim, još uvek nije utvrđen vremenski okvir za donošenje novog zakona, niti je poznato u kojoj meri bi on sledio preporuke stručnjaka.
  • Objavama na Fejsbuku nedostaje kontekst.

 

 

„Pojedini domaći portali objavili su članke sa naslovima u kojima se navodi da „Makron zabranjuje društvene mreže”, uz komentar da je to odraz „slobode i demokratije u Francuskoj”.

U tekstovima koji se dele na Fejsbuku navodi se: „Francuski predsednik Emanuel Makron naručio je izveštaj eksperata od kojih očekuje da pruže smernice za korišćenje pametnih telefona u dečijoj populaciji. Želeći da preduzme odlučne korake u ograničavanju njihove izloženosti negativnom uticaju tehnologije, pre svega društvenih mreža, u narednim danima se očekuje da francuska vlada zabrani pristup konvencionalnim društvenim medijima poput TikToka, Instagrama i Snepčeta sve dok navršene 18. godina.”

FB Screenshot 2024-05-16 at 18.16.32

Tačno je da izveštaj francuske komisije eksperata o uticaju izloženosti mladih ekranima sadrži preporuku da se mlađima od 18. godina ograniči pristup društvenim mrežama, međutim, još uvek nije utvrđen vremenski okvir za donošenje novog zakona, niti je poznato u kojoj meri bi on sledio preporuke stručnjaka.

Izveštaj „Deca i ekrani: U potrazi za izgubljenim vremenom” objavljen je na zvaničnom veb sajtu Jelisejske palate 30. aprila ove godine.

Predsednik Republike primio je zaključke komisije stručnjaka, koju je postavio 10. januara 2024. godine i čiju je misiju izneo na konferenciji za novinare 16. januara. Ova komisija ima za cilj da proceni uticaj izloženosti mladih ekranima. Posle više od tri meseca rada, oni su šefu države predstavili zaključke svojih izveštaja”, navodi Jelisejska palata.

Ključne preporuke izveštaja komisije su da deci ne treba dozvoliti da imaju mobilne telefone pre 11. godine, da im treba zabraniti pristup društvenim mrežama pre nego što napune 13 godina, kao i da između 15. i 18. godine pristup društvenim mrežama treba da bude „ograničen” na one sa „etičkim razmišljanjem”.

U saopštenju palate je i objava sa X-a u kojoj je Makron 1. maja ove godine saopštio da je „dao vladi rok od mesec dana da razmotri preporuke stručnjaka i pretoči ih u delo”.

 Dakle, u toku je razmatranje preporuka komisije. Još uvek nije poznato da li će, i na koji način, one biti implementirane u francuski zakonodavni sistem.

„Rojters” je 30. aprila izvestio da trenutno nema zvaničnog vremenskog okvira za donošenje novog zakona, kao i da je nejasno u kojoj meri bi on sledio preporuke stručnjaka.

Makron je u januaru ove godine predstavio viziju borbe protiv krajnje desnice uoči ovogodišnjih evropskih parlamentarnih izbora, izvestio je „Euronews”. Francuski predsednik je tom prilikom obećao da će izraditi stroži zakon, kojim bi se ograničilo vreme koje deca provode ispred ekrana, kao i korišćenje društvenih mreža.

Njegovi napori odražavaju rastuću međunarodnu zabrinutost među roditeljima, psiholozima i kreatorima politike da nove tehnologije mogu da nanesu više štete nego koristi mladim umovima”, piše „Rojters”, dodajući da je prošle godine američki generalni hirurg upozorio da društveni mediji mogu „duboko da naškode mentalnom zdravlju mladih” i pozvao tehnološke kompanije da „zaštite decu koja su u kritičnim fazama razvoja mozga”.

Francuska komisija je na brifingu za novinare povodom objavljenog izveštaja istakla da deca moraju biti bolje zaštićena od taktika tehnološke industrije, kojoj je u clju da privuče njihovu pažnju i iskoristi njihove kognitivne predrasude, prenosi „Business Insider”.

Ne možemo da prihvatimo da deca postanu roba, mete beskonačnih obaveštenja, zalepljena za sisteme nagrađivanja koje su osmislili bihevioralni naučnici da budu neodoljivi, dok slobodno vreme postaje visoko digitalizovano”, rekli su iz komisije i istakli da bi budući potezi najpre trebalo da se fokusiraju na „pooštravanje pravila za tehnološke kompanije, koje su prvenstveno odgovorne”.

Francuska komisija (koju čini 10 eksperata iz oblasti neurologije, psihijatrije, obrazovanja, prava i tehnologije), pregledala je naučnu literaturu, intervjuisala oko stotinu stručnjaka i praktičara (uključujući portparole kompanija Gugl, Meta, TikTok, Jutjub, Snepčet i Samsung) i razgovarala sa 150 mladih ljudi, piše „Le Monde”.

Iako komisija u izveštaju priznaje „prednosti ovih alata, koji su u stanju da emancipuju decu, omogućavajući im lakši pristup znanju”, ona izražava zabrinutost i upozorava da: „Moramo usvojiti istinit diskurs kako bismo opisali stvarnost dečjeg prekomernog onlajn prisustva i posledica po njihovo zdravlje, razvoj, budućnost, a i po našu sopstvenu budućnost”.

U izveštaju se, takođe, navodi da „postoji jasan naučni konsenzus o štetnim efektima ekrana na nekoliko aspekata fizičkog zdravlja dece i adolescenata”, zbog čega stručnjaci insistiraju na potrebi kolektivnog razmišljanja: „Od roditelja do nastavnika, kreatora sadržaja i vladinih agencija, društvo u celini treba da se uključi”, navodi se u zaključku izveštaja francuske komisije.

Naslovna fotografija: Canva