Matel nije napravio ukrajinsku Barbi lutku u vojnoj uniformi

Društvenim mrežama se, posredstvom proruskih kanala, proširila fotografija navodne ukrajinske verzije Barbi lutke u vojnoj uniformi, uz narativ da takav potez Ukrajine „krade detinjstvo“ sopstvenoj deci. 
Izvor: Facebook

  • Kompanija Matel (Mattel), proizvođač Barbi lutaka, negira da je ikada proizvela lutku prikazanu na fotografiji.
  • Ne postoji nijedan dokaz da se ovakva lutka prodaje u Ukrajini ili bilo gde drugde.
  • Na fotografiji su uočljive nelogičnosti i znaci digitalne manipulacije, uz određeni stepen izvesnosti da je za njeno kreiranje korišćen softver generativne veštačke inteligencije.
  • Fotografija se prvi put pojavila na ruskim Telegram kanalima, što dodatno ukazuje na propagandnu pozadinu.
  • Objave ocenjujemo kao dezinformaciju.

 

Na društvenim mrežama kruži fotografija navodne nove verzije Barbi lutke po imenu Oksana, obučene u ukrajinsku vojnu uniformu, sa ukrajinskom zastavom na reveru, jednom protetičkom nogom i štakom.

Objave koje prate fotografiju „Oksane“ sadrže poruke da Ukrajina odgaja „topovsku hranu“, da „krade detinjstvo sopstvenoj deci“, kao i da ovakva igračka navodno ima za cilj normalizaciju ratnog stradanja među decom. Ipak, nema nikakvih dokaza da ovakva lutka postoji kao komercijalni proizvod — pogotovo ne pod zvaničnim brendom.

Izvor: Facebook

 

Digitalna manipulacija fotografije?

 

Istraživači iz ukrajinske organizacije StopFake su analizirali fotografiju pri čemu su detektovali više znakova moguće manipulacije.

Takozvana analiza nivoa greške, Error Level Analysis (ELA), pokazuje različite nivoe za lutku i tekst na pakovanju, u poređenju sa ostatkom fotografije – što može ukazivati na to da su ti elementi dodatno ubačeni.

Analiza Istinomera, pak, pokazuje sa se sa svakim dodatnim „skidanjem“, odnosno, ponovnim čuvanjem sporne fotografije sa interneta, ovaj nivo greške povećava, te se ELA, u ovom slučaju, ne može uzeti u obzir kao jedini niti jasno određujući faktor digitalne manipulacije fotografije.

Sa druge strane, pozadina iza lutke deluje neprirodno, sa ponavljajućim paternima, dok slova na etiketi (npr. reč „oбережно“) ne prate orijentaciju i zakrivljenje same nalepnice.

S tim u vezi, alati za detekciju AI sadržaja Hive Moderation i Sight Engine, ukazuju na određeni stepen izvesnosti da je fotografija, bar u pojedinim delovima, generisana uz pomoć veštačke inteligencije.

Da je reč o lažnom ili nepostojećem proizvodu govore i simboli na kutiji koji ne odgovaraju uobičajenim oznakama za starosnu granicu na igračkama u Ukrajini.

Dodatno, pretraga ključnih reči ne daje rezultate da ove igračke postoji u ukrajinskim medijima, niti u slobodnoj komercijalnoj prodaji – bilo u fizičkim ili online prodavnicama.

„Oksanu“ nismo pronašli ni na zvaničnim stranicama Mattela, ni u Evropi, ni u SAD.

Upravo to je, u kratkom odgovoru za poljski Demagog, rekao PR Mattela, Amarilis Viti: 

„Ovo nije proizvod kompanije Mattel.“

Iako Mattel promoviše inkluzivnost i proizvodi lutke koje predstavljaju i različite fizičke sposobnosti i nacionalnosti – poput lutki u kolicima, sa protetičkim nogama i štakama iz 2019. – ova sporna fotografija nema nikakve veze sa zvaničnim proizvodima ove kompanije.

U prošlosti su Ukrajinke – poput poslanice i humanitarke Jane Zinkjevič ili olimpijske šampionke Olge Harlan – bile uzori za Barbi lutke, međutim, nikada nije postojala lutka poput „Oksane“.

Fotografija je prvi put zabeležena na proruskim  kanalima na Telegramu, što dodatno može ukazati na to da je reč o propagandnoj kampanji.