Mrežama cirkulišu dezinformacije o zasijavanju oblaka

Snimak istraživačkog aviona zloupotrebljen je za manipulativna tumačenja tehnike zasijavanja oblaka.
Oblaci, ilustracija
Foto: Ilustracija/Canva

  • Snimak aviona sa kanisterima deli se na mrežama sa tvrdnjama da prikazuje modifikaciju vremena tehnikom zasijavanja oblaka.
  • Viralni snimak prikazuje letelicu opremljenu za istraživanje atmosfere. Kanisteri prikačeni ispod krila aviona ne emituju nikakve čestice ili hemikalije, već uzorkuju atmosferu.
  • Zasijavanje oblaka je tehnika kojom se u postojeće oblake uvode jedinjenja u cilju stimulisanja padavine iznad malih geografskih područja. Ova tehnika nema kapacitet da izazove velike vremenske događaje ili globalno zagrevanje.
  • Reč je o zloupotrebi vizuelnog sadržaja – objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

Na mrežama se proširio snimak aviona sa kanisterima zajedno sa tvrdnjama da prikazuje „modifikaciju vremena tehnikom zasijavanja oblaka”.

Foto: Screenshot/Facebook

Snimak prikazuje letelicu opremljenu za istraživanje atmosfere. Kanisteri prikačeni ispod krila aviona ne emituju nikakve čestice ili hemikalije, već uzorkuju atmosferu, objasnili su stručnjaci za AFP.

Avion sa snimka je model Cessna Citation i bio je u vlasništvu Univerziteta Severne Dakote (UND) do 2016. godine, kada je prodat kompaniji  Weather Modification Incorporated, čiji naziv se vidi na letelici sa snimka, piše AFP.

Profesor sa UND-e David Delene potvrdio je za AFP da je Odeljenje za atmosferske nauke koristilo avion.

„Reč je o istraživačkoj letelici koja se koristi za mnoge vrste istraživačkih programa fizike oblaka”, rekao je Delene za AFP.

Kompanija Weather Modification Incorporated eksperimentiše sa tehnikom zasijavanja oblaka, ali Delene je objasnio da avion sa snimka nije podešen da sprovodi zasijavanje oblaka ili modifikaciju vremena”.

„Ono što je prikazano na video snimku su instrumenti za merenje atmosferskih i mikrofizičkih parametara oblaka, naglasio je profesor, ukazujući na naučni rad koji opisuje komponente ispod krila aviona kao „kanistere za merenje čestica”.

Foto: Screenshot/European Geosciences Union

Sara Tesendorf, naučnica iz američkog Nacionalnog centra za istraživanje atmosfere složila se sa Delenom. Ovi kanisteri i sonde prikazani ispod krila su standardni instrumenti nauke o atmosferi i fizike oblaka za istraživanje atmosfere koje koristimo da bismo bolje razumeli oblake i njihove karakteristike. Ti kanisteri ne emituju nikakve čestice ili hemikalije, već uzorkuju atmosferu, rekla je Tesandorf za AFP.

 

O zasijavanju oblaka

 

Zasijavanje oblaka je tehnika kojom se u postojeće oblake uvode jedinjenja u cilju stimulisanja padavine iznad malih geografskih područja.

Ova tehnika nema kapacitet da izazove velike vremenske događaje ili globalno zagrevanje. Nekoliko zapadnih američkih država koje su sklone sušama usvojile su ili proširile programe koji uključuju ovu tehniku.

Iako praksa zasijavanja oblaka ima mnogo zagovornika, uključujući državne i pokrajinske vladine zvaničnike, neki meteorolozi i atmosferski naučnici dovode u pitanje njenu efikasnost, navodi onlajn enciklopedija Britannica.

Na sajtu National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) navodi se da je zasijavanje oblaka jedina uobičajena aktivnost modifikacije vremena koja se trenutno praktikuje u Sjedinjenim Državama — obično od strane privatnih kompanija u zapadnim planinskim basenima zimi kako bi se pomoglo stvaranju snega na određenim lokacijama, ili na jugozapadu pustinje kako bi se napunili rezervoari vode tokom leta”. 

Kako NOAA navodi, metoda se koristi decenijama u nastojanju da se poveća uskladištena voda u snežnom pokrivaču koji se topi u proleće, kako bi se održalo adekvatno snabdevanje vodom.

Između 1962. i 1982. godine, NOAA je pružila podršku istraživanju o tome da li se intenzitet uragana može modifikovati, kroz projekat STORMFURY. Istraživanje nije bilo uspešno u modifikovanju uragana i STORMFURY je prekinut. NOAA od tada nije pokušala da modifikuje intenzitet uragana i učestvuje u zasijavanju oblaka, navodi se na sajtu administracije.