Na fotografiji nije osoba iz zatvora Sajdnaja, već je u pitanju AI
Nakon skoro šest decenija vladavine porodice Al-Asad, 8. decembra pala je vlada Sirije. Među prvim potezima pobunjenika iz grupacije Hajat Tahrir al-Šam (HTS), bilo je oslobađanje zatvorenika iz zloglasnog zatvora Sajdnaja, poznatog po mučenju zatvorenika. Ubrzo nakon ovog događaja, društvenim mrežama proširio se video snimak za koji se tvrdi da prikazuje bivšeg zatvorenika, zarobljenog u podzemnim ćelijama. Međutim, analiza je pokazala da je snimak nastao korišćenjem veštačke inteligencije.
- U objavama sa stranog govornog područja prelile su se fotografije navodnog zatvorenika ozloglašenog zatvora Sajdnaja u Siriji.
- Obrnutom pretragom fotografija, utvrdili smo da se radi o snimku koji je nastao pomoću generativne veštačke inteligencije.
- U spornom snimku primetno je više detalja koji ukazuju da je fotografija nije autentična, te da se na njoj ne nalazi ni stvarna osoba.
- Objave ocenjujemo kao netačne.
Nakon pada Asada i puštanja zatvorenika iz zatvora Sajdnaja (Saydnaya), na društvenim mrežama se proširila fotografija navodnog bivšeg zatvorenika ovog zloglasnog zatvora.
Nakon što su pobunjenici islamističke grupe Hajat Tahrir al-Šam krenuli da oslobađaju zatvorenike zatvora Sajdnaja, na društvenim mrežama pojavili su se razni video snimci i fotografije zatvorenika. Kako prenosi BBC, Sirijska civilna odbrana, poznatija kao Beli šlemovi, ispituje navode da su oslobođeni zavorenici bili držani u podzemnim ćelijama, dok su vlasti u provinciji Damask objavili da nastavljaju sa oslobađanjem zatvorenika. (Izvor: BBC)
Obrnutom pretragom fotografije došli smo do njenog izvornog video snimka na drugim jezicima — na Jutjubu, Instagramu, TikToku i mreži Iks.
U pomenutim objavama, između ostalog, primetni su elementi koji se ne vide na fotografiji sa Fejsbuka — poput velikog pauka koji se penje kroz tunel, ali i brojne nedoslednosti i zamućenja.
Na osnovu toga, zaključujemo da je sporni snimak, delo generativne veštačke inteligencije i ne predstavlja tunel zatvora u gradu Sajdnaja u Siriji, niti je na njima realna osoba.
Objave ocenjujemo kao netačne.
Ovom temom bavio se i portal iz Hrvatske Faktograf.
***
Nakon skoro šest decenija vladavine njegove porodice u Siriji, 8. decembra 2024. godine pala je vlada Bašara Al-Asada. (Izvor: Rojters)
Pobunjenici su ubrzo nakon što je pala vlada, oslobodili zatvorenike iz zatvora u gradu Sajdnaja. (Izvor: DW)
Kako piše Amnesti Internešnl, zatvor u gradu Sajdnaja je mesto u kom su civili mučeni i ubijani. Ovaj zatvor postao je ozloglašen zbog mučenja i prekomerne sile nakon pobune zatvorenika 2008. godine.
Od početka krize u Siriji 2011. godine, postao je i zatvor mirnih protivnika vlasti, ali i vojnih lica osumnjičenih da se suprotstavljaju režimu. (Izvor: Amnesti Internešnl)