Na meti teoretičara zavere i omladina PSG
Plavo-roze-bela zastava progresa prajda na profilnoj fotografiji Tviter naloga Mladih Pokreta slobodnih građana predstavlja transrodne osobe, a ne pedofile.
- Zastava na profilnoj slici Mladih PSG nema veze sa pedofilima.
- Ružičasta, plava i bela boja zapravo su pokušaj LGBTQ+ zajednice da se zastava ponosa transrodnih osoba jasnije predstavi u, sada već dobro poznatoj zastavi duginih boja.
- Teoretičari zavere u novom talasu dezinformacija šire stari konspirativni narativ.
- Tokom juna Meseca ponosa, kao vid podrške, uobičajeno je da se objavljuju zastave duginih boja kao podrška LGBTQ+ zajednici.
Na snimku ekrana koji ovih dana kruži Fejsbukom prikazana je nova profilna fotografija Tviter profila Mladih PSG (Pokreta slobodnih građana) sa zastavom Progresa Prajda. U objavama se insinuira da iza ove političke organizacije stoje pedofili i dodaje: „Šetači, znate li ko su ORGANZATORI PROTESTA…..Pa ovi bi prodali i rođenu majku samo da ostanu na Rokfelerovom platnom spisku a kamoli ne vas…..” Ispod fotografije dodata je još jedna rečenica – „pedersko-pedofilska zastava! – Ovi vas šetaju!”
Svetloplave, roze i bele boje predstavljene u novoj i popularnoj zastavi ponosa na napredak predstavljaju transrodnu zajednicu.
Na profilnoj fotografiji Mladih PSG je tokom juna Meseca ponosa, kao vid podrške, objavljena i zastava podrške LGBTQ+ zajednici, konkretno, takozvana zastava Progresa.
Međutim, početkom juna se na Tviteru proširio poznati konspiratorni narativ o „skrivenim” pedofilskim simbolima elita, političara i korporacija, tipičnim za QAnon teorije zavere koje smo u više navrata analizirali.
Kako od zastave sa plavom i roze bojom — pedofilija?
Teoretičari zavere smatraju da je svetlo ružičasta boja na delu zastave „nesumnjivo predstavlja preferenciju pedofila ka devojčicama, svetloplava ka dečacima”, dok bela konpirativno označava pedofilske tendencije ka nevinoj, maloletnoj deci.
U takvim tvrdnjama je sve pogrešno.
Ružičasta, plava i bela boja zapravo su pokušaj LGBTQ+ zajednice da se zastava ponosa transrodnih osoba jasnije predstavi u, sada već dobro poznatoj zastavi duginih boja.
Zastavu ponosa transrodnih osoba kreirala je 1999. veteranka američke mornarice Monika Helms. Plave pruge aludiraju na tradicionalno predstavljene „muške” boje, a ružičaste na tradicionalno „ženske” boje prema kampanji za ljudska prava, LGBTQ+ grupi za zastupanje. Pruga bele boje u sredini zastave transrodnih osoba simbolizuju osobe koje se nalaze u procesu tranzicije, one koje su interseksualni ili nebinarni (rodno fluidni).
Kritičari dizajna zastave ponosa, pak, smatrali su da je nekadašnje slaganje boja povezanih sa polnim i rodnim identitetom povrh originalnih, duginih boja zbunjujuće, kao i da umanjuje poruke dela zajednice sa različitom bojom kože.
Zastavu Progresa koju vidimo i na profilnoj fotografiji Mladih PSG, na kojoj se u trouglu sa leve strane nalazi pet novih boja — uključujući i zastavu transrodnih osoba — kreirao je umetnik Danijel Kvazar 2018. godine.
Novim dizajnom sa crnim i braon bojama, akcenat se stavio i na transrodne i kvir osobe različite boje kože.
Osim toga, crna traka ima dvostruko značenje kako je namenjena i „onima koji žive sa AIDS-om, stigmom i predrasudama koje ih okružuju, kao i onima koje smo izgubili od ove teške bolesti”.
Kvazar je problem dizajna rešio postavljenjem crne, braon, svetloplave, roze i bele pruge u obliku strelice, a sa leve stranu zastave progresa prajda. Ovo rešenje, navodi njen kreator, je u prvi plan stavilo diskriminisane manjine, pored toga što je doprinelo njenom boljem razumevanju i simbolici.
„Strelica pokazuje udesno da pokaže kretanje napred […] i ilustruje da napredak [ka inkluzivnosti] koji tek treba da se ostvari”, ističe Kvazar.
„Novi dizajn zastave primorava gledaoca da razmišlja o originalnoj zastavi Prajda i njenom značenju i koga ta zastava zaista predstavlja, dok istovremeno stavlja u jasan fokus trenutne potrebe unutar naše zajednice”, navodi Kvazar.
O navodnom simbolu pedofilije na zastavi progresa prajda ranije su pisali brojni faktčeking portali poput Rojtersa i Pojntera.
Naslovna fotografija: vam.ac.uk