Na mrežama kruži izmišljeni intervju Donalda Trampa
Izmišljeni intervju američkog predsednika Donalda Trampa, u kojem je on navodno rekao da neće pregovarati sa EU o okončanju rata u Ukrajini, proširio je ruski propagandni nalog poznat po širenju dezinformacija.

- Na mrežama se dele navodi da je Tramp izjavio za CNN da će EU biti isključena iz pregovora o okončanju rata u Ukrajini.
- Nema dokaza da je Tramp to rekao. CNN je potvrdio da nije objavio sporan intervju sa američkim predsednikom.
- Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.
Na društvenim mrežama cirkulišu tvrdnje da je američki predsednik Donald Tramp rekao za CNN da će “mirovni pregovori o okončanju rata u Ukrajini biti samo između njega i ruskog predsednika Vladimira Putina”, dok će, “Evropska unija biti isključena iz pregovora jer želi da produži sukob, kako bi njeni predstavnici prikrili svoju nesposobnost, lobije i ukradeni novac”.

Ali reč je o izmišljenom intervjuu koji je proširio ruski propagandni nalog “peacemaket71” na X-u, koji učestalo širi dezinformacije o ratu u Ukrajini.
CNN je demantovao za France24 da je objavio intervju sa Trampom u kojem je američki predsednik navodno izjavio da će “EU biti isključena iz pregovora o okončanju rata u Ukrajini”. Na sajtu CNN-a nije moguće pronaći spornu izjavu koja se na mrežama neosnovano pripisuje američkom predsedniku.
Takođe, ne postoje dokazi da je Tramp to rekao u bilo kojoj drugoj prilici.
Kontradiktorne izjave zvaničnika SAD
Trenutno nema definitivnih odgovora na pitanje da li će Evropska unija prisustvovati mirovnim pregovorima o okončanju rata u Ukrajini.
Članovi Trampove administracije su tim povodom dali niz kontradiktornih izjava. Kit Kelog, izaslanik Trampove administracije za Ukrajinu, izjavio je 15. februara da “Evropa neće biti prisutna za pregovaračkim stolom”, istovremeno nagovestivši da će “evropski stavovi biti uzeti u obzir”.
Sledećeg dana, 16. februara, američki državni sekretar Marko Rubio je izjavio potpuno suprotno.
“Na kraju ćemo doći do tačke – ako su to pravi pregovori, a mi još nismo tamo – ali ako bi se to dogodilo, Ukrajina bi morala da bude uključena jer su oni bili ti koji su napadnuti, a Evropljani bi morali da budu uključeni jer i oni imaju sankcije protiv Putina i Rusije”, rekao je Rubio.
Kako upozorava novinar CNN-a Stiven Kolinson, “evolucija stava SAD o predloženom mirovnom sporazumu pokazuje da je često nerazumno reagovati na rane govore Trampa i njegovih podređenih pre nego što se suština njihovih stavova razreši”.
Pregovori o okončanju rata u Ukrajini
Visoki ruski i američki zvaničnici održali su 18. februara prvi sastanak u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji, kako bi razgovarali o okončanju rata u Ukrajini.
Na sastanku nisu bili prisutni ni evropski ni ukrajinski zvaničnici.
Zatim je u Saudijskoj Arabiji održan odvojen sastanak ukrajinskih i američkih zvaničnika, nakon čega je Ukrajina pristala na 30-dnevni prekid vatre, preneli su mediji 11. marta.
Putin je tokom konferencije za medije 13. marta rekao da je Rusija “saglasna sa predlogom”, ali istakao da su potrebni “dodatni pregovori”, prenosi BBC.
“Saglasni smo sa predlogom o prekidu neprijateljstava, ali to bi trebalo da dovede do trajnog mira i otkloni osnovne uzroke ove krize. Ukrajincima bi odgovaralo da dođe do 30-dnevnog prekida vatre. Mi smo za to, ali ostaju pitanja o prirodi primirja o kojima treba razgovarati. Moramo da pregovaramo sa našim američkim kolegama i partnerima. Možda ću imati razgovor sa Donaldom Trampom”, rekao je ruski predsednik.
Tramp je 17. marta najavio da će sutradan, 18. marta, razgovarati sa Putinom telefonom “o ukrajinskoj zemlji i elektranama”.