Na viralnoj fotografiji nije oružje koje su SAD poslale Izraelu
Sjedinjene Države isporučivale su municiju Izraelu tokom aktuelnog sukoba sa Hamasom, ali viralna fotografija nema veze sa ratom na Bliskom istoku.
- Na društvenim mrežama deli se fotografija uz tvrdnje da prikazuje oružje koje su SAD poslale Izraelu tokom aktuelnog sukoba sa Hamasom.
- Fotografija je snimljena 2014. godine i prikazuje bombe izložene u vazduhoplovnoj bazi Kunsan u Južnoj Koreji.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.
Fotografija vojne municije deli se na društvenim mrežama uz insinuacije i tvrdnje da prikazuje oružje koje su Sjedinjene Države nedavno poslale Izraelu.
Fotografija nije nastala tokom aktuelnog sukoba na Bliskom istoku. Snimljena je u oktobru 2014. godine i prikazuje bombe izložene u vazduhoplovnoj bazi Kunsan u Južnoj Koreji.
Obrnuta pretraga viralne fotografije pokazala je da je ona objavljena na zvaničnoj veb stranici američke vazduhoplovne baze Kunsan, sa opisom: „Više od 80 bombi Blu-109 i Mark-84 izloženo je u skladištu municije Wolf Pack u vazduhoplovnoj bazi Kunsan, Republika Koreja, nakon uspešnog hitnog uništavanja simulacije municije, 23. oktobra 2014. godine. Wolf Pack Airmen su završili praktičnu obuku za hitno uništavanje municije u vezi sa vežbom Beverly Midnight 15-1. (Fotografija američkog ratnog vazduhoplovstva od starijeg avijatičara Katrine Heikkinen/Objavljeno)”.
*Vazduhoplovna baza Kunsan K-8 je vazdušna baza Sjedinjenih Država koja se nalazi na aerodromu Gunsan, na zapadnoj obali južnokorejskog poluostrva omeđenog Žutim morem. Nalazi se u gradu Gunsan, oko 180 kilometara južno od Seula.
Ista fotografija sa istim informacijama objavljena je i na veb stranici Javne medijske baze vojske Sjedinjenih Država (US military’s public media database).
U saopštenju za štampu vazduhoplovne baze Kunsan, objavljenom 28. oktobra 2014. godine, navodi se da su „timovi rukovali i uništavali municiju i palete sa bombama”. Američka vojska opisuje BLU-109 i MK 84 kao „bombe opšte namene” koje se koriste kao „municija za direktan napad” (Joint Direct Attack Munitions – JDAM).
„Business Insider” i korejski mediji takođe su objavili ovu fotografiju u svojim izveštajima sa istim opisom.
***
Sjedinjene Države isporučile su Izraelu „više od 70 hiljada komada oružja od 1950. godine”, prema analizi baze podataka o transferu oružja Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira, koju je objavio „Axios”.
Izraelska vlada je 2021. godine potpisala komercijalni ugovor sa američkim avio-kosmičkim gigantom Boingom za isporuku JDAM kompleta. Isporuke su bile zakazane tokom nekoliko godina, ali su se ubrzale otkako je Hamas napao Izrael, izvestio je „Bloomberg” u oktobru 2023. godine.
U izveštaju koji je u decembru 2023. godine objavio „Amnesty Inernational” izneseni su dokazi da je „Izrael koristio JDAM komplete američke proizvodnje u svojim vazdušnim napadima na Gazu”.
S druge strane, nema dokaza da su Sjedinjene Države slale sličnu municiju Hamasu, navodi „AFP”.