Najava kanadske vlade o otvorenom bankarstvu nema veze sa kineskim sistemom socijalnih kredita
Najava kanadske vlade o uvođenju sistema otvorenog bankarstva neosnovano je dovedena u vezu sa kontroverznim kineskim sistemom socijalnih kredita.
- Na društvenim mrežama dele se tvrdnje da „Kanada povezuje bankovne račune građana sa društvenim kreditnim rezultatom, u pokušaju da preuzme kontrolu nad finansijskom slobodom građana”.
- Ministarstvo finansija Kanade demantovalo je da uvodi ozloglašeni kineski sistem socijalnih kredita. Kanadska vlada najavila je uvođenje sistema otvorenog bankarstva, čija je namena da olakša potrošačima povezivanje ličnih naloga sa aplikacijama za finansijsko upravljanje. Sistem otvorenog bankarstva nema nikakve veze sa sistemom socijalnih kredita.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.
Portali „Nulta tačka”, „Epoha”, „Srbin.info” i „Logično” objavili su članke u kojima se tvrdi da „Kanada povezuje bankovne račune građana sa društvenim kreditnim rezultatom, u pokušaju da preuzme kontrolu nad finansijskom slobodom građana”. U spornim tekstovima, koji se dele na Fejsbuku i Telegramu, piše:
„U velikom pokušaju da preuzme kontrolu nad finansijskom slobodom populacije, Kanada radikalizuje svoj bankarski sistem povezujući bankovne račune građana sa tiranskim društvenim kreditnim rezultatom. Kanadski bankarski sistem će uskoro biti transformisan takozvanim okvirom ‘otvorenog bankarstva’. Zagovornici ovo uokviruju kao ‘inkluzivniji’ način za banke da lako dele informacije i pristupe korisničkim podacima. Međutim, ovaj potez će spojiti društveni položaj sa bankarstvom kako bi vladama i neizabranim birokratama pružio potpunu kontrolu nad našim finansijama.”
Kanada ne uvodi sistem socijalnih kredita. Kanadska vlada najavila je uvođenje sistema otvorenog bankarstva, čija je namena da olakša potrošačima povezivanje ličnih naloga sa aplikacijama za finansijsko upravljanje. Sistem socijalnih kredita osmislile su kineske vlasti i u najširoj definiciji predstavlja skup baza podataka i inicijativa koje prate i procenjuju pouzdanost pojedinaca, kompanija i državnih organa. Otvoreno bankarstvo i sistem socijalnih kredita nisu međusobno povezani.
Otvoreno bankarstvo, poznato i pod nazivom bankarstvo usmereno na potrošače, sistem je koji korisnicima omogućava da na bezbedan način dele svoje finansijske podatke sa kompanijama koje se bave finansijskom tehnologijom (takozvani Fintechs – Provajderi trećih strana). Fintechs se razlikuju od uobičajenog mobilnog bankarstva, tako što omogućavaju deljenje ličnih finansijskih podataka posredstvom bezbednog onlajn kanala, za koji nisu potrebni korisničko ime i lozinka.
Sistem otvorenog bankarstva dostupan je u brojnim zemljama širom sveta. Vlada Kanade trenutno razmatra najbolji način da omogući njegovo bezbedno uvođenje, koje je najavljeno za 2025. godinu, prema podacima kanadskog Ministarstva finansija.
„Procenjuje se da 9 miliona Kanađana trenutno deli svoje finansijske podatke dajući poverljive bankarske akreditive pružaocima usluga. Ovaj proces, poznat kao screen-scraping, nije bezbedan i povećava rizike bezbednosti, odgovornosti i privatnosti za potrošače i finansijski sistem”, navodi kanadsko Ministarstvo finansija.
Kineski sistem socijalnih kredita predstavlja skup baza podataka i inicijativa koje prate i procenjuju pouzdanost pojedinaca, kompanija i državnih organa. Svaki unos dobija društveni kreditni rezultat, sa nagradom za one koji imaju visok rejting i kaznama za one sa niskim rezultatima, navodi „South China Morning Post” u explainer analizi.
Bazama podataka upravljaju kineski ekonomski planer, Nacionalna komisija za razvoj i reforme (NDRC), Narodna banka Kine (PBOC) i sudski sistem zemlje. Većina podataka prikuplja se iz tradicionalnih izvora kao što su finansijska, krivična i državna evidencija, kao i postojeći podaci iz matičnih službi, zajedno sa izvorima trećih strana, kao što su onlajn kreditne platforme. Kineska vlada takođe eksperimentiše sa prikupljanjem podataka putem video nadzora i prenosa podataka u realnom vremenu, kao što je praćenje podataka o emisiji iz fabrika, iako se oni ne smatraju primarnim izvorima, piše „South China Morning Post”.
Ministarstvo finansija Kanade demantovalo je da planira da uvede ozloglašeni kineski sistem socijalnih kredita. „Svaka tvrdnja da Vlada Kanade pokušava da uvede socijalne kreditne rezultate je kategorički netačna”, saopšteno je iz kanadskog Ministarstva finansija za „AFP”.
Kineski sistem socijalnih kredita izazvao je zabrinutost širom sveta u vezi sa vladama koje primenjuju tehnologiju da bi pojačale nadzor, uključujući praćenje finansijskih transakcija. Federalna kanadska obaveštajna, imigraciona i trgovinska odeljenja objavila su izveštaje tome.
U analizi „MIT Technology Review” (američkog časopisa u vlasništvu Masačusetskog instituta za tehnologiju i urednički nezavisnog od univerziteta) piše da je kineski sistem socijalnih kredita i dalje velikim delom u eksperimentalnoj fazi, što znatno otežava razumevanje njegovog funkcionisanja u praksi.
„Do danas, kineska nacionalna vlada izgradila je samo sistem fokusiran na kompanije, a ne na pojedince, koji objedinjuje podatke o usklađenosti korporativnih propisa iz različitih vladinih agencija. Suprotno popularnom verovanju, ne postoji centralni sistem koji reguliše društveni kreditni rezultat koji se izračunava za svakog kineskog građanina. Pošto je centralna vlada dala malo uputstava o tome kako izgraditi sistem socijalnih kredita koji funkcioniše u nefinansijskim oblastima, čak i u najnovijem nacrtu zakona, otvorila je vrata gradovima, pa čak i malim mestima, da eksperimentišu sa sopstvenim rešenjima. Kao rezultat toga, mnoge lokalne samouprave uvode pilot programe koji nastoje da definišu kako izgleda regulacija socijalnih kredita, a neki su postali veoma problematični”, navodi „MIT Technology Review”.
Evropska komisija je u martu 2021. godine najavila da je pokrenut projekat koji će nadgledati evoluciju kineskog sistema socijalnih kredita.
„Sistem socijalnih kredita (SCS) je ambiciozan projekat socijalnog inženjeringa sa ciljem stvaranja društva od većeg poverenja. Prikuplja informacije od svih građana, preduzeća i organizacija i nastoji da upravlja ponašanjem putem podsticaja i kazni. SCS dovodi u pitanje dugogodišnje naučne pretpostavke u vezi sa ulogom države u upravljanju društvenom i ekonomskom razmenom. Ona je postala centralna komponenta sistema upravljanja koji kineska vlada promoviše kao održivu alternativu liberalnoj demokratiji. Projekat ENGINEERING koji finansira EU pratiće evoluciju i regionalne varijacije SCS-a, njegovu percepciju od strane kineske javnosti, kao i njegove društvene, političke i kulturne uticaje, na kraju podržavajući procenu nameravanih i nenamernih posledica sistema”, navodi se na veb sajtu Evropske komisije.