Ne, britanska vlada ne nudi „novčane bonuse“ porodicama za eutanaziju starijih rođaka

Bizarne tvrdnje o „novčanim bonusima“ za eutanaziju starijih članova porodice proširile su nakon što su britanski poslanici odobrili nacrt zakona kojim bi se legalizovala pomoć pri umiranju za smrtno bolesne odrasle osobe u Engleskoj i Velsu, uz odobrenje dva lekara i sudije.
Dauning strit 10, Foto: Canva

  • Na društvenim mrežama se dele tvrdnje da je britanska vlada najavila 'novčane bonuse' za porodice koje eutanaziraju starije rođake.
  • Vlada Velike Britanije nije najavila finansijske podsticaje za porodice koje eutanaziraju starije rođake.
  • Reč je o obmanjujućem tumačenju predloženog zakona o asistiranom umiranju i britanskih pravila o porezu na penzije.
  • Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

 

Tvrdnje da je „britanska vlada najavila ‘novčane bonuse’ porodicama koje eutanaziraju starije rođake“ proširile su se na društvenim mrežama u regionu posredstvom portala Nulta tačka i Epoha.

FB Screenshot

 

Vlada Velike Britanije nije najavila finansijske podsticaje za porodice koje eutanaziraju starije rođake. Reč je o obmanjujućem tumačenju predloženog zakona o asistiranom umiranju i britanskih pravila o porezu na penzije.

Sporni navodi potiču iz članka koji je objavio The People’s Voice, a u kojem se poziva na izveštaj koji je objavio britanski list The Telegraph 4. decembra 2024. godine.

Međutim, The Telegraph nije objavio nikakvu najavu britanske vlade o planu da ponudi direktne finansijske podsticaje za okončanje života starijih članova porodice.

U članku The Telegraph-a iznesene su potencijalne moralne i finansijske dileme, u slučaju da pomoć pri umiranju postane legalna u Velikoj Britaniji.

U tekstu se ispituje kako zakonodavstvo za pomoć pri umiranju može biti u interakciji sa postojećim pravilima o porezu na penzije, koja predviđaju da ako osoba umre pre 75 godina, njihovi naslednici nasleđuju njihovu penziju bez poreza. Posle 75. godine primenjuje se porez, te se u članku The Telegraph-a navodi da bi to „neke pojedince moglo da navede da razmisle o vremenskom rasporedu svoje smrti kako bi minimizirali poreska opterećenja“.

Britanski parlament je 29. novembra 2024. godine podržao novi zakon kojim bi se mentalno sposobnim, smrtno bolesnim odraslim osobama u Engleskoj i Velsu, kojima je lekar procenio da imaju šest meseci ili manje života, obezbedilo pravo da odluče da okončaju svoj život uz medicinsku pomoć.

Predlog zakona o terminalno bolesnim odraslim osobama, koji se i dalje može izmeniti ili odbaciti dok se probija kroz Donji dom i neizabrani Dom lordova, takođe ne pominje finansijske podsticaje i navodi da „lekari uključeni u procenu smrtno bolesne odrasle osobe, kao i svedoci ili punomoćnici odluke nisu podobni ako se smatra da imaju finansijsku korist od toga“, piše Rojters.

O ovoj temi pisao je i EuroNews.

Naslovna fotografija: Canva