Ne, države SZO nemaju ovlašćenja da uhapse građane koji se protive vakcinaciji
U ažuriranom dokumentu Međunarodnih zdravstvenih propisa ne pominje se hapšenje ili krivično gonjenje ni u jednom kontekstu.
- Na mrežama se dele tvrdnje da je SZO usvojila amandmane na Međunarodne zdravstvene propise, koji navodno daju pravo zemljama članicama SZO da uhapse i krivično gone građane koji javno govore protiv vakcine protiv ptičjeg gripa.
- Reč je o dezinformaciji. U izmenama Međunarodnih zdravstvenih propisa iz 2024. godine ne navodi se da će zemlje SZO hapsiti i krivično goniti građane koji se protive vakcinaciji protiv ptičijeg gripa.
- Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.
Na društvenim mrežama na domaćem govornom području raširile su se tvrdnje iz članka objavljenog na američkom portalu “The People’s Voice”, koji serijski plasira dezinformacije.
U viralnim objavama na društvenim mrežama navodi se: “194 države članice Svetske zdravstvene organizacije (WHO) složile su se da počnu hapsiti i krivično goniti građane koji govore protiv vakcine protiv ptičjeg gripa, kao deo novih oštrih mera osmišljenih da suzbiju takozvane ‘dezinformacije’. Svetska zdravstvena skupština ove sedmice usvojila je amandmane na kontroverzne međunarodne zdravstvene propise bez ikakve pompe u mejnstrim medijima. Ovi amandmani ukidaju nacionalni suverenitet zemalja, daju SZO široka ovlašćenja da donosi zakone u zapadnim zemljama i kriminalizuje govor za koji SZO kaže da podriva zvanični narativ.”
Reč je o dezinformaciji. U izmenama Međunarodnih zdravstvenih propisa iz 2024. godine ne navodi se da će zemlje članice SZO hapsiti i krivično goniti građane koji se protive vakcinaciji protiv ptičijeg gripa.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) navodi da su Međunarodni zdravstveni propisi (International Health Regulations – IHR) instrument međunarodnog prava koji je pravno obavezujući za 196 zemalja, uključujući 194 države članice SZO. IHR je nastao iz odgovora na smrtonosne epidemije koje su svojevremeno preplavile Evropu. Propisi određuju prava i obaveze za zemlje, uključujući i obavezu prijavljivanja događaja u kontekstu javnog zdravlja. Između ostalog, pravilnik navodi kriterijume za određivanje da li određeni događaj predstavlja “vanrednu situaciju za javno zdravlje od međunarodnog značaja”.
U ažuriranom dokumentu Međunarodnih zdravstvenih propisa koji je SZO objavila 1. juna ove godine – ne pominju se hapšenja ili krivična gonjenja ni u jednom kontekstu.
Portparol SZO rekao je za “Rojters” da “izmenjeni Međunarodni zdravstveni propisi ne mogu i ne dozvoljavaju hapšenje ili krivično gonjenje pojedinaca po bilo kom osnovu”.
Izmene IHR-a uključuju uvođenje definicije za “hitno stanje pandemije“ i obavezu jačanja pristupa medicinskim sredstvima i proizvodima.
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus je u izjavi 1. juna rekao da će “izmene Međunarodnih zdravstvenih propisa ojačati sposobnost zemalja da otkriju i reaguju na buduće epidemije i pandemije jačanjem sopstvenih nacionalnih kapaciteta”.
IHR, usvojeni 1969. godine, prethodno su ažurirani 2005. nakon lekcija naučenih tokom izbijanja SARS-a, navodi “Rojters”.