Ne, Laura Koveši ne dolazi u Srbiju zbog istrage o vakcinama
Iz Kancelarije evropske javne tužiteljke Laure Koveši za Istinomer demantuju tvrdnje da Koveši dolazi u Srbiju zbog istrage o kovid vakcinama.
- Objave o navodnom dolasku glavne tužiteljke EU, Laure Koveši, proširile su se društvenim mrežama i drugim komunikacionim kanalima u Srbiji.
- U viralnim objavama navodi se da bi povod njene posete bilo sprovođenje istrage o kovid vakcinama i „šta se desilo sa 35 miliona EU evra” uloženih u kovid bolnicu u beogradskom naselju Batajnica.
- Iz kancelarije glavne evropske tužiteljke demantuju tvrdnje o dolasku Laure Koveši u Srbiju. U svom odgovoru navode i da, kao princip, Kancelarija glavne tužiteljke EU ne komentariše tekuće istrage, niti javno potvrđuje na kojim slučajevima radi, kako ne bi ugrozili moguće procedure i njihov ishod.
- Objave na društvenim mrežama o dolasku Koveši u Srbiju ocenjujemo kao neosnovane.
Prethodnih dana, društvenim mrežama u Srbiji su se proširile tvrdnje da će evropska javna tužiteljka, Laura Koveši, posetiti Srbiju kako bi istražila navodnu zloupotrebu kovid vakcina koje je Evropska unija donirala Srbiji.
U objavama se navodi da će Koveši ispitati i „sudbinu“ 35 miliona evra namenjenih za izgradnju kovid bolnice u Batajnici.
Tvrdnje o navodnoj poseti Laure Koveši Srbiji pojavile su se na različitim komunikacionim platformama poput Vibera i WhatsApp-a, ali i na društvenim mrežama Facebook, X i Instagram.
U jednoj od objava, između ostalog, navodi se sledeće:
“Da li to Laura Koveši uskoro dolazi u Srbiju da ispita šta se desilo sa kovid vakcinama koje je EU dala Srbiji i šta se desilo sa 35 miliona € koje su date za izgradnju kovid bolnice…”
Odgovor Kancelarije evropske javne tužiteljke
Ovim povodom, za komentar smo se obratili Kancelariji evropske javne tužiteljke (EPPO – European Public Prosecutor’s Office).
Portparolka Kancelarije, Paula Telo Alves, za Istinomer je istakla da evropska javna tužiteljka, Laura Koveši, ne planira posetu Srbiji, kao i da, kao Kancelarija, na sporne tvrdnje sa društvenih mreža, nemaju dodatnih komentara.
„Imajte na umu da, kao princip, EPPO ne komentariše tekuće istrage, niti javno potvrđuje na kojim slučajevima radi, kako ne bismo ugrozili moguće procedure i njihov ishod”, kazala je portparolka evropske javne tužiteljke i dodala da će, kad god budu bili u mogućnosti da komentarišu svoje istrage, to učiniti – proaktivno.
Tekuća istraga u EU
Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) trenutno vodi istragu u vezi sa nabavkom kovid vakcina u Evropskoj uniji, preneo je portal Politico.
U svom izveštaju iz aprila 2024, Politico ističe da je istragom obuhvaćena komunikacija između predsednice Evropske komisije, Ursule fon der Lajen i izvršnog direktora kompanije Fajzer (Pfizer), Alberta Burle.
Prema izveštajima, Evropsko javno tužilaštvo je preuzelo istragu od belgijskih tužilaca u vezi sa navodnim koruptivnim radnjama povezanim sa pregovorima o vakcinama između predsednice Evropske komisije i izvršnog direktora Fajzera.
Istraga poznata kao „Fajzergejt“ o sporazumu o kupovini vakcina, procenjenog na više od 20 milijardi evra, izazvala je značajnu pažnju javnosti i medija u EU u aprilu 2024.
Iako je ova istraga značajna na nivou Evropske unije, Srbija kao zemlja sa statusom kandidata za članstvo EU, ne nalazi se pod jurisdikcijom EPPO-a.
Međutim, s obzirom na to da je Srbija nabavljala kovid vakcine od različitih proizvođača, uključujući i kompaniju Fajzer, kao i da je deo vakcina stigao kroz donacije i sporazume sa EU, za komentar smo se obratili Ministarstvu zdravlja Republike Srbije, Vrhovnom javnom tužilaštvu (VJT) i Agenciji za sprečavanje korupcije Republike Srbije (ASK).
Na pitanja Istinomera o spornim tvrnjama o dolasku Laure Koveši i implikacijama ishoda EPPO istraga o kovid vakcinama u EU na percepciju transparentnosti i odgovornosti u procesima nabavke vakcina i u Srbiji, odgovor smo dobili samo od Agencije za sprečavanje korupcije, i to tri dana nakon objave ove analize, 14. januara. Komentari Ministarstva zdravlja i VJT-a su, ovog puta, izostali.
U odgovoru na pitanja Istinomera iz ASK su istakli da, u skladu sa svojim nadležnostima definisanim Zakonom o sprečavanju korupcije, Agencija nije postupala u vezi sa navedenim eventualnim nepravilnostima.
„Ukoliko u svom radu i postupanju uoči određene nepravilnosti u smislu trošenja sredstava Evropske unije Agencija o tome obaveštava nadležno Ministarstvo finansija – Odeljenje za upravljanje nepravilnostima u postupanju sa finansijskim sredstvima Evropske unije“, dodali su u odgovoru za Istinomer.
Članak je ažuriran 14. januara 2024. nakon odgovora Agencije za sprečavanje korupcije Republike Srbije.