Ne, nemački kancelar nije predložio uvođenje vanrednog stanja zbog rata u Ukrajini
Brojni mediji su manipulativno predstavili skorašnji predlog odlazećeg nemačkog kancelara Olafa Šolca o usvajanju rezolucije kojom bi se rat u Ukrajini klasifikovao kao vanredna fiskalna situacija prema nemačkom zakonu.

- U medijima i na mrežama proširene su teze da je nemački kancelar Olaf Šolc predložio da Nemačka uvede vanredno stanje zbog rata u Ukrajini.
- Šolc nije pozvao na uvođenje vanrednog stanja, već je izneo predlog da nemački parlament klasifikuje rat u Ukrajini kao vanrednu fiskalnu situaciju.
- Portparol nemačke vlade je potvrdio da Šolc nije predložio proglašenje vanrednog stanja.
- Objave na mrežama su netačne, a nekima od njih nedostaje kontekst.
“Nemački kancelar Olaf Šolc pozvao je parlament da proglasi vanredno stanje zbog sukoba u Ukrajini”, navodi se u tekstovima brojnih domaćih portala koji se dele na društvenim mrežama.
Ali reč je o manipulativnom tumačenju izjave Olafa Šolca.
Šolc je 13. februara tokom konferencije za novinare razgovarao o trenutnoj bezbednosnoj situaciji u Evropi, nivou potrošnje NATO-a za odbranu i mirovnim pregovorima oko Ukrajine, nakon što je američki predsednik Donald Tramp najavio da će razgovarati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o okončanju rata.
Šolc se, zatim, osvrnuo na pitanje pouzdanog finansiranja nacionalne bezbednosti i predložio reformu dužničke kočnice.
“Bundestag treba što pre da usvoji rezoluciju kojom bi rat u Ukrajini i njegove ozbiljne posledice po bezbednost Nemačke i Evrope svrstali u vanrednu/hitnu situaciju u smislu člana 115. stav 2. Osnovnog zakona. To će obezbediti da naša podrška Ukrajini, koja je danas važnija nego ikada, više ne dolazi na račun drugih obaveza koje naša država mora da ispunjava prema sopstvenim građanima”, rekao je Šolc na konferenciji u februaru.
U članu 115. nemačkog Osnovnog zakona, koji je naslovljen kao “Ograničenje zaduživanja”, navodi se da prirodne katastrofe ili izuzetne vanredne situacije mogu opravdati promene u takozvanoj kočnici duga zemlje, dozvoljavajući vladi da se zadužuje preko kreditnog limita.

Član 115. se ne tiče proglašenja vanrednog stanja, a Šolc nije pomenuo uvođenje vanrednog stanja tokom konferencije 13. februara.
Umesto toga, nemački kancelar je predložio da nemački parlament rat u Ukrajini klasifikuje kao vanrednu fiskalnu situaciju.
Portparol nemačke vlade je potvrdio za portal Logically Facts da Šolc nije predložio proglašenje vanrednog stanja u Nemačkoj zbog rata u Ukrajini.
Nema dokaza da je nemački kancelar govorio u uvođenju vanrednog stanja zbog Ukrajine u bilo kojoj drugoj prilici.
Nemačka ima stroga ograničenja državnog zaduživanja, poznata kao kočnica duga. Cilj je da se budžetski deficit ograniči na manje od 0,35 odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP), piše EuroNews.
Kočnica duga postala je pravno obavezujuća za nemačku vladu 2016. godine i za savezne države 2020. godine, piše DW.