Ne, papa Franja nije dao „definiciju bolnice“

Na mrežama se deli tekst koji se pripisuje papi Franji i tvrdi da je reč o njegovoj „definiciji bolnice“. Reč je o recikliranom tekstu starom deset godina, za koji ne postoji dokaz da ga je napisao poglavar Rimokatoličke crkve.
Foto: FoNet/AP

  • Na Fejsbuku se deli tekst, odnosno „promišljanja“ o bolnici i životu koja se pripisuju papi Franji.
  • Reč je o tekstu starom deset godina, za koji nema dokaza da ga je napisao ili izgovorio aktuelni poglavar Rimokatoličke crkve.
  • Ovakve objave ocenjujemo kao netačne i obmanjujuće.

Boravak pape Franje u bolnici očigledno je bio povod da na društvenim mrežama „vaskrsne“ nekoliko godina stari tekst koji se pripisivao papi. Tako je na Fejsbuku podeljena objava uz opis: „Definicija ‘bolnice’ prema papi Franji, papa Franjo uvijek iznenađuje svojim promišljanjima.“

U nastavku je ispisan poduži tekst koji počinje rečenicom: „Bolnički zidovi čuli su više iskrenih molitvi nego mnoge crkve…“

FB Screenshot

U tekstu se, između ostalog, navodi da je bolnica „mjesto gdje ljudi skidaju maske i pokazuju se onakvima kakvi zaista jesu, u svojoj pravoj biti“, nakon čega se daju životni saveti:

„Ovaj će život brzo proći:
Ne svađajte se s ljudima.
Ne žalite se previše.
Ne budite ogorčeni.
Nema potrebe za stalnim sukobima s partnerom; na kraju krajeva, izabrali ste ga da dijelite lijepe, a ne gorke trenutke.
Ne gubite san zbog računa.
Ne prestajte ljubiti svoje bližnje.
Ne opsjedajte se savršeno čistim domom.
Materijalna dobra treba svatko sam zaraditi – ne trošite život na gomilanje nasljedstva.
Ne držite se strogih dijeta; na kraju, vaše tijelo je posuđeno… uživajte u njemu.
Mazite svoje pse i mačke.
Ne čuvajte suđe za posebne prilike.
Koristite novi pribor za jelo.
Iskoristite prilike koje vam život pruža danas, jer ih sutra možda više nećete imati.
Živite sada!“

Tekst, koji se završava porukom: „Više volite, više opraštajte, više grlite, živite intenzivnije… i ostalo prepustite u ruke Stvoritelju“, objavljen je i na hrvatskom portalu „Tomislav news“.

Međutim, nema dokaza da je papa ikada napisao ili izgovorio takve reči.

Argentinski portal za proveru činjenica Chequeado je u januaru 2023. godine pisao o ovom tekstu, koji se još u to vreme delio na društvenim mrežama.

Tada nije postojao bilo koji dokument iz spisa i govora papa Franje koje je objavio Vatikan, koji je bio sličan objavi sa mreža.

Povezan sadržaj
Aleksandar Bošnjak 30. 12. 2024.

Dalje, isti tekst širio se na mrežama i 2017, zbog čega je u aprilu te godine reagovala i Katolička novinska agencija. Ona je tada objavila da se „ove reči ne pojavljuju ni u jednom zvaničnom tekstu pape Franje, niti među odgovorima na mnoge intervjue koje je dao“.

U istom članku referiše se na zvanično saopštenje Vatikana iz decembra 2015. godine, u kom se vernici upozoravaju da budu oprezni u vezi sa „slatkim tekstom“ sa interneta, koji se lažno pripisuje papi.

Ukoliko se reči koje se pripisuju papi ne pojave u zvaničnim vatikanskim medijima, posebno na zvaničnom sajtu Svete stolice, vrlo je moguće da su lažne, saopštio je tada Vatikan. Tekst koji se i ovih dana deli na mrežama ne može se naći na tom zvaničnom sajtu.

Naslovna fotografija: FoNet/AP

papa-franja
papa-franja
Untitled design - 2025-03-27T153403.809
Untitled design - 2025-03-27T153403.809