Ne postoje dokazi da je kanadski influenser plaćen da širi „laži“ o protestima u Srbiji

Nakon što je objavio nekoliko videa o protestu „15 za 15“ u Beogradu i spekulacijama o mogućoj upotrebi zvučnog oružja, kanadski influenser Džon Viber postao je meta pojedinih srpskih medija uz tvrdnje da ga je opozicija platila da širi laži o protestima u Srbiji. Za ove teze nema osnova, a Viber ih je demantovao u više navrata.
Izvor: Instgram, Novosti

  • Ne postoje dokazi da je Viber primio novac za svoje objave o protestima.
  • Kanadski influenser je 23. i 24. marta, kao i 1. aprila javno demantovao tvrdnje da je plaćen od bilo koga za snimke koje je objavio.
  • Navodno priloženi cenovnik koji su objavili domaći mediji, po oceni Vibera, nije stvaran. Pritom, na njoj se ne nalazi Viberova fotografija.
  • Postoji visoki stepen izvesnosti da je „cenovnik” generisan veštačkom inteligencijom.
  • Objave ocenjujemo kao manipulaciju činjenicama.

 

O masovnosti protesta „15 za 15“ i slučaju „zvučnog topa“ 15. marta u Beogradu, izveštavalo se i van našeg govornog područja.

Naime, veliki broj uticajnih podkastera i kreatora sadržaja, poput Džoa Rogana i Asmongolda, komentarisalo je situaciju u Srbiji prateći reakcije nakon protesta u Beogradu, 15. marta. Među njima je bio i Džon Viber, kanadski influenser sa oko 1,3 miliona pratilaca na Instagramu i oko 50 hiljada pretplatnika na Jutjub kanalu News Updates 4 Real.

Viber je u dva navrata govorio o protestu i mogućoj upotrebi „zvučnog oružja na civilima“ – najpre dan nakon protesta, 16. marta i opet – pet dana kasnije, 21. marta.

Tom prilikom je Viber pokušao da objasni dalji razvoj situacije u Srbiji i kako „predsednik Srbije – ignorišući dokaze da srpska policija poseduje zvučni top tipa LRAD – negira korišćenje tog zvučnog topa“.

Nakon ovog videa, kanadski kreator sadržaja je postao meta nekolicine srpskih medija koji su, 22. marta (Novosti, Kurira, Pink i b92) plasirali tekstove pod naslovom „EVO KAKO OPOZICIJA ŠIRI LAŽI: PLATILI 6.000 DOLARA KANADSKOM INFLUENSERU DA NA INSTAGRAMU PLJUJE SRBIJU! Ko to plaća, odakle pare?!“.

 

Izvor: Novosti

 

U spornim objavama se navodi da su „opozicioni političari i finansijeri“ počeli da „plaćaju svetske influensere kako bi širili njihove laži i podmetačine“.

Međutim, Džon Viber je ove tvrdnje javno demantovao u videu na Instagramu od 23. marta.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by John Wiber (@newsupdates4real)

 

Hej Srbijo. Hej srpske vlasti. Jako su se uplašili jer smo rekli istinu. Ovo je članak koji mi je poslao jedan od mojih prijatelja iz Srbije. Kažu da sam plaćen i da sam dobio 6.000 dolara da kritikujem srpsku vlast. 6.000? To bi bilo lepo. Dobra stvar je što sam to uradio iz najboljih namera, bubašvabe jedne. Napisali su da sam dobio pare da napravim jedan minut objave o zvučnom topu. To nije tačno. Imamo cenovnik za reklame, ali vrlo je jasno šta su reklame. Taj video nije reklama. Lažete. Zašto uvek lažete? Što dokazuje da ono što radimo je istina“, naveo je Viber u objavi.

Portali Kurir, Novosti, Pink, Republika, Srbija Danas i 24sedam su nakon njegovog demantija nastavile sa targetiranjem i 24. marta objavili tekstove u kojima se navodi da je Viber „raskrinkan” te da je „brže bolje požurio da se opere“ kako nije dostavio dokaze da nije plaćen, kao i da je influenser prevršio svaki granicu vređanja.

Viber se u razgovoru za N1, 1. aprila, dodatno osvrnuo na problem rekavši da „cenovnik“ koji se pojavio u tabloidima – nije stvaran, zajedno sa brojkama navodne isplate.

Ukoliko pogledate taj cenovnik iz tabloida i uvećate ga, videćete da je generisan veštačkom inteligencijom i da na njemu zapravo i nije moja fotografija“, rekao je Viber i dodao da ona izgleda kao neka robotska, mutirana verzija njega.

Cela priča koju su objavili tabloidi je potpuna fikcija“, zaključio je on.

Viber dalje objašnjava za N1:

„I da naglasim – želim da jasno kažem da nisam uzeo ni dinar ni od koga da bih objavio te postove. Da, moj kanal jeste biznis kanal i prikazujem i reklame. Te reklame su jasno označene kao reklame. U videu o kom govorimo nije pomenut nijedan proizvod. Nije bilo nikakvog plaćanja. Nemam nikakvu agendu osim prema narodu Srbije – i uopšte, narodu sveta. Suočavamo se sa neviđenim izazovima kada je u pitanju vlast i nedostatak transparentnosti. To je globalni problem.“

 

Izvor: Novosti

S obzirom da su vizuali koje su mediji podelili niske rezolucije, ne možemo doneti konačnu procenu da li je reč o sadržaju generisanom uz pomoć veštačke inteligencije, kako to Viber tvrdi.

Međutim, podaci iz snimka ekrana koji je korišćen, a koji ne potvrđuje da je opozicija platila Vibera za objave o Srbiji, podudaraju se sa reklamnim ponudama influensera sa sajta Collabstr.

Viber je 3. aprila objavio da, nakon intervjua za N1, kontinuirano dobija pretnje smrću i da se plaši da sopstvenu bezbednost, čime se targetiranje ovog kreatora sadržaja nastavlja.

Screen Shot 2025-04-02 at 11.07.35 AM
Screen Shot 2025-04-02 at 11.07.35 AM
Screen Shot 2025-04-02 at 11.15.15 AM
Screen Shot 2025-04-02 at 11.15.15 AM
IMG_9157
IMG_9157