Ne, snimak ne prikazuje balzamovanog ukrajinskog vojnika

Na društvenim mrežama se proširio snimak sa tvrdnjama da prikazuje balzamovanog ukrajinskog vojnika – reč je o manipulaciji.
Ilustracija; Foto: Canva

  • Snimak prikazuje realističnu statuu Aleksandra Macijevskog, streljanog ukrajinskog snajperiste, koja je izložena u Nacionalnom istorijsko-arhitektonskom muzeju u Kijevu. Macijevski je posthumno odlikovan medaljom i proglašen za Heroja Ukrajine.
  • Reč je o zloupotrebi činjenica, objavama na mrežama nedostaje kontekst.

“Šokantno istina ili ne! Rečeno je da Ukrajina prikazuje mrtvog balzamiranog vojnika (kao životinja)”, navodi se u viralnim objavama na Fejsbuku koje se dele zajedno sa spornim snimkom.

Ali snimak ne prikazuje balzamovanog ukrajinskog vojnika, već realističnu statuu Aleksandra Macijevskog, stradalog ukrajinskog snajperiste, koja je izložena u Nacionalnom istorijsko-arhitektonskom muzeju u Kijevu, ispod zaštitnog ograđenog prostora. Macijevski je posthumno odlikovan medaljom i proglašen za heroja. 

Obrnuta pretraga kadrova sa snimka uputila je na fotografiju statue objavljenu na sajtu Getty images, sa opisom: 

“Realistična statua Aleksandra Macijevskog, streljanog ukrajinskog snajperiste, stoji u Nacionalnom istorijsko-arhitektonskom muzeju Kijevske tvrđave ispod zaštitnog ograđenog prostora 8. decembra 2023. u Kijevu u Ukrajini. 

Skulptura rekreira poslednje trenutke vojnika pre nego što je uzviknuo ‘Slava Ukrajini’, a potom ranjen od strane ruskih vojnika. 

Vladimir Zelenski, ukrajinski predsednik, izjavio  je da je snajperista postao simbol otpora zemlje”. 

Ukrajinski mediji su, takođe, izvestili o otkrivanju spomenika ukrajinskom snajperisti na dan oružanih snaga Ukrajine 6. decembra 2023. godine

“Otvaranju su prisustvovali rođaci palog heroja, njegova majka Paraska Macijevska-Demčuk i supruga Julija Macijevska. Autori spomenika su rekli da su na projektu radili više od dva meseca. Da bi stvorili realističnu skulpturu, koristili su plastelin, glinu, silikon i računarske tehnologije”, navodi portal Ukrinform u članku iz decembra 2023. godine.

Prethodno, u novembru 2023. godine u gradu Nižinu u Ukrajini je postavljen još jedan spomenik Macijevskom.

Gardijan je u martu 2023. godine pisao da su vojnika ukrajinske bezbednosne službe identifikovale kao Aleksandra Igoreviča Macijevskog nakon što su se pojavile spekulacije o njegovom identitetu, nakon objavljivanja videa na kojem je zabeležena njegova smrt.

“U grafičkom 12-sekundnom snimku koji je kružio Telegramom vidi se zarobljeni borac kako stoji u plitkom rovu i puši cigaretu. Vojnik, u uniformi sa oznakom ukrajinske zastave na rukavu, kaže ‘Slava Ukrajini’, a zatim ga je iz automatskog oružja upucala grupa ruskih vojnika. Video, koji su navodno ruski vojnici objavili na Telegramu, doveo je do istrage ratnih zločina i, unutar Ukrajine, potrage za identitetom čoveka koji je proglašen nacionalnim herojem i simbolom otpora”, navodi Gardijan.