Ne, Tramp nije naredio suđenje Faučiju

Istražni odbor Predstavničkog doma Sjedinjenih Država proveo je više od godinu dana ispitujući odgovor nacije na pandemiju korona virusa i da li je istraživanje koje SAD finansiraju u Kini moglo odigrati bilo kakvu ulogu u tome kako je pandemija počela – ali nije pronašao dokaze koji povezuju doktora Entonija Faučija sa nepravednim postupanjem.
Tramp nije naredio sudjenje Entonija Faučija
Izvor: Facebook/Screenshot

  • Na mrežama se dele tvrdnje da je američki predsednik Donald Tramp naredio suđenje doktoru Entoniju Faučiju za “ratne zločine” povodom pandemije kovida 19.
  • Nema dokaza da je Tramp naredio suđenje Faučiju. Sporne tvrdnje proširile su se sa portala koji redovno objavljuje dezinformacije.
  • Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

Nakon Trampove pobede na skorašnjim predsedničkim izborima u Sjedinjenim Državama, u krugu njegovih pristalica proširio se apel da se protiv bivšeg direktora američkog Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti (NIAID), doktora Entonija Faučija, podigne optužnica zbog navodnog “prikrivanja informacija o poreklu korona virusa”.

U viralnim objavama na Fejsbuku tvrdi se da je Tramp “naredio suđenje doktoru Entoniju Faučiju za ratne i istorijske zločine”, među kojima se pominje i “pandemija kovida 19”. U objavama na mrežama navodi se da će se “i drugi političari i birokrate povezani sa Svetskim ekonomskim forumom (SEF) suočiti sa istragom”, jer je, prema viralnim tvrdnjama “Tramp obećao da će pokrenuti reforme kako bi iskorenio infiltraciju globalne elite iz američkih agencija”.

Fejsbuk objava o navodnom sudjenju Faučija
Izvor: Facebook/Screenshot

Sporne tvrdnje o navodnoj optužnici protiv Faučija pronašli smo u članku koji je 15. novembra ove godine objavio američki portal The People’s Voice, inače poznat po plasiranju dezinformacija.

Činjenica je da nema dokaza da je Tramp naredio suđenje Faučiju.

Doktor Entoni Fauči je bio medicinski savetnik predsednika SAD u sedam različitih administracija, među kojima je i administracija Donalda Trampa, prema podacima iz njegove biografije koju je objavio američki javni emiter PBS. Faučijevo savetovanje Trampove administracije tokom pandemije korona virusa, kao i njegova brojna javna obraćanja u kojima je često iznosio kontradiktorne savete, rezultirali su nezadovoljstvom velikog dela američkog stanovništva, kao i tadašnjeg predsednika Donalda Trampa, navodi onlajn enciklopedija Britannica.

Fauči je u junu ove godine svedočio pred Odborom za nadzor i odgovornost, koji predstavlja glavni istražni odbor Predstavničkog doma Sjedinjenih Država.

Odbor predvođen republikanskom partijom proveo je više od godinu dana ispitujući odgovor nacije na pandemiju i da li je istraživanje koje SAD finansiraju u Kini moglo odigrati bilo kakvu ulogu u tome kako je pandemija počela – ali nije pronašao dokaze koji povezuju Faučija sa nepravednim postupanjem, izvestio je AP 3. juna ove godine.

“Republikanci su tokom saslušanja ponovili nedokazane optužbe protiv dugogodišnjeg naučnika Nacionalnog instituta za zdravlje, dok su se demokrate izvinile što je Kongres ocrnio njegovo ime i žalili zbog propuštene prilike da se pripreme za sledeću strašnu epidemiju”, preneo je AP.

Uoči Faučijevog saslušanja pred američkim Odborom za nadzor i odgovornost, Tramp je u intervjuu sa podkasterom Timom Pulom, koji je objavljen 28. maja ove godine na Jutjubu, sugerisao da će “krivično goniti naučnika zbog laganja Kongresu”. 

Tramp je u istom intervjuu takođe izjavio da “Fauči nije bio veliki igrač” u njegovoj administraciji i da ga je “Bajden učinio kraljem svega”. 

Međutim, nema dokaza da je Tramp, nakon pobede na skorašnjim izborima u SAD, naredio suđenje Faučiju. Štaviše, Tramp još uvek nije zvanično preuzeo dužnost predsednika SAD. BBC piše da će inauguracija biti održana 20. januara 2025. godine.

Suprotno viralnim tvrdnjama sa mreža, ne postoje zvanične informacije o tome da će Tramp pokrenuti istragu protiv političara i birokrata koji su povezani sa Svetskim ekonomskim forumom (SEF). Tramp je obećao reviziju američkih obaveštajnih službi, ali još uvek nije poznato šta to podrazumeva. Teza o pokretanju istrage protiv SEF-a uklapa se u teoriju zavere o “tajnom ratu” koji Tramp navodno vodi protiv “globalnih elita” i “duboke države”, a koju su proširile pristalice pokreta QAnon.

O Faučijevom svedočenju

Mnogi naučnici veruju da se korona virus najverovatnije pojavio u prirodi i preneo sa životinja na ljude, verovatno na pijaci divljih životinja u Vuhanu, gradu u Kini gde je epidemija počela. Nema novih naučnih informacija koje bi potvrdile da je virus možda “procurio” iz laboratorije. 

Analiza američkih obaveštajnih službi pokazala je da nema dovoljno dokaza da se dokaže bilo koji način transfera – a nedavna istraga AP-a pokazala je da je kineska vlada “zamrzla kritične napore da pronađe izvor virusa u prvim nedeljama izbijanja”.

Fauči je dugo javno govorio da je otvoren za obe teorije, ali da postoji više dokaza koji podržavaju prirodno poreklo kovida 19. On je taj stav ponovio tokom svedočenja pred američkim Odborom za nadzor i odgovornost u junu ove godine.

“U više navrata sam izjavio da imam potpuno otvoren um za bilo koju od mogućnosti i da ću, ako budu dostupni konačni dokazi da potvrde ili opovrgnu bilo koju teoriju, biti spreman da je prihvatim”, rekao je Fauči.

Republikanci su, takođe, optužili Faučija da je lagao Kongres negirajući da je njegova agencija finansirala istraživanje koje podrazumeva “vežbanje poboljšanja virusa” u laboratoriji, kako bi se proučio njegov potencijalni uticaj u stvarnom svetu – u laboratoriji u Vuhanu.

Američki Nacionalni instituti za zdravlje (NIH) godinama su davali grantove njujorškoj neprofitnoj organizaciji pod nazivom EcoHealth Alliance koja je koristila neke od sredstava za rad sa kineskom laboratorijom koja proučava korona viruse, koje obično nose slepi miševi, piše AP. Međutim, u maju ove godine, američka vlada je suspendovala federalno finansiranje EcoHealth-a, navodeći da nije pravilno pratila neke od tih eksperimenata.

Fauči je, tokom svedočenja u junu, objasnio da bi bilo “molekularno nemoguće da se virusi slepih miševa, koji su proučavani sredstvima EcoHealth-a, pretvore u virus koji je izazvao pandemiju”, uz napomenu da je “curenje iz laboratorije i dalje otvoreno pitanje, jer je nemoguće znati da li je neka druga laboratorija, koja nije finansirana novcem NIH-a, radila rizično istraživanje o korona virusima”.

Politico je 4. decembra ove godine izvestio da viši pomoćnici predsednika Bajdena vode “energičnu internu debatu” o tome da li da izdaju preventivna pomilovanja nizu sadašnjih i bivših javnih zvaničnika, među kojima je i doktor Fauči, a koji bi, prema pisanju ovog lista, “mogli da budu na meti povratka novoizabranog predsednika Donalda Trampa u Belu kuću”