Ne, Ukrajina nije stavila papa Franju na „listu za odstrel”
Skorašnja izjava papa Franje o tome da li Ukrajina treba da se preda Rusiji izazvala je oštre reakcije zvaničnika i pokrenula dezinformacije o navodnoj reakciji ukrajinskih vlasti na papine reči.
- Na društvenim mrežama dele se tvrdnje da su ukrajinske vlasti stavile papa Franju na „listu za odstrel”, kao odgovor na njegov navodni apel da se „Ukrajina preda Rusiji”.
- Ukrajina nije stavila papu na „listu za odstrel”. Iz službe za odnose s javnošću Vatikana saopšteno je da papa u skorašnjoj izjavi „nije pozvao Ukrajinu da se preda”, već apelovao „na prekid vatre i hrabrost u pregovorima sa Rusijom”.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.
Odgovor poglavara Rimokatoličke crkve papa Franje na pitanje „šta misli o pozivima da se Ukrajina preda Rusiji”, koje mu je postavljeno tokom intervjua za švajcarski javni servis „RSI” u februaru ove godine, izazvao je burne reakcije u javnosti. Papa je u intervjuu rekao da „veruje da su jači oni koji imaju hrabrosti da podignu belu zastavu i da pregovaraju”, što je veliki deo javnosti, ispostaviće se, pogrešno protumačio kao papin apel da se „Ukrajina preda Rusiji”.
Na društvenim mrežama raširile su se tvrdnje da su ukrajinske vlasti navodno reagovale na papinu izjavu o predaji tako što su ga upisale na takozvani „spisak za odstrel” na kontroverznom veb sajtu „Myrotvorets”.
Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja nije upisan u bazu koja se nalazi na veb sajtu „Myrotvorets”. Iz službe za odnose s javnošću Vatikana saopšteno je da papa u skorašnjoj izjavi „nije pozvao Ukrajinu da se preda”, već apelovao „na prekid vatre i hrabrost u pregovorima sa Rusijom”. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski kritikovao je papinu izjavu, ali nema izveštaja o tome da su ukrajinske vlasti preduzele bilo kakve mere povodom toga.
Pretraga imena papa Franje („Pope Francis” i „Jorge Mario Bergoglio”) na kontroverznom veb sajtu „Myrotvorets” nije pokazala da se on nalazi u njegovoj bazi, odnosno na spisku osoba koje su na ovom veb sajtu predstavljene kao „neprijatelji Ukrajine”.
Centar za suzbijanje dezinformacija (Center for Countering Disinformation), koje predstavlja radno telo Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine, objavio je 11. marta ove godine na svom nalogu na društvenoj mreži X da je navodna vest da je papa Franja dodat na listu „Myrotvorets”’-a dezinformacija.
„U nemogućnosti da smisle bilo šta novo, ruski propagandisti ponovo šire laž da je papa Franja dodat u bazu podataka ‘Myrotvorets’. Centar podseća da poruka koju šire Rusi nije tačna. Verujte samo proverenim izvorima informacija”, navodi se u objavi ukrajinskog Centra za suzbijanje dezinformacija na X-u.
Papa je za švajcarski javni servis „RSI” na italijanskom jeziku, između ostalog, rekao: „Kada vidite da ste poraženi, da stvari ne idu dobro, morate imati hrabrosti da pregovarate. Sramota vas je, ali sa koliko smrti će to rezultirati? Pregovarajte na vreme i tražite neku državu koja će delovati kao posrednik. Nemojte se stideti da pregovarate pre nego što se stvari pogoršaju. Pregovori nikada nisu predaja. To je hrabrost da ne dovedemo zemlju do samoubistva.”
Komentari, koji su se poput požara proširili ruskim državnim medijima i na koje je Vatikan na kraju bio primoran da odgovori, izazvali su negodovanje u Kijevu i šire, a zvaničnici su to videli kao poziv Ukrajini da se preda Rusiji, piše „Politico”.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski indirektno je kritikovao nedavni komentar papa Franje u svom noćnom video obraćanju emitovanom 10. marta, prenosi „Glas Amerike”. Nakon što se zahvalio ukrajinskim verskim vođama koji su „na prvoj liniji fronta”, Zelenski je rekao: „Ovo je ono što crkva treba da bude, ona koja je sa narodom. Ne neka dve i po hiljade kilometara udaljena – negde, koja pokušava da virtuelno posreduje između onih koji žele da žive i onih koji žele da vas unište”.
Iz službe za odnose s javnošću Vatikana 10. marta ove godine saopšteno je da Papa u skorašnjoj izjavi „nije pozvao Ukrajinu da se preda”, već apelovao „na prekid vatre i hrabrost u pregovorima sa Rusijom”.
„Papa je upotrebio izraz ‘bela zastava’ referišući na značenje koje je sugerisao voditelj intervjua, kako bi ukazao na prekid neprijateljstava i primirje postignuto hrabrošću u pregovorima”, rekao je Mateo Bruni, direktor Pres odeljenja Vatikana, prenosi „Rojters”. „U drugim delovima intervjua, govoreći o drugoj situaciji sukoba, ali misleći na svaku ratnu situaciju, Papa je jasno rekao: ‘Pregovori nikada nisu predaja‘”, dodao je Bruni.
*Termin „bela zastava” prema Kembridž onlajn rečniku označava „zastavu kojom se maše kako bi se iskazalo prihvatanje poraza”, odnosno da „ne postoji namera da se napadne”, ili, prema onlajn rečniku Merijam-Vebster, „zastavu koja se koristi kao zastava primirja ili kao znak predaje”.
Intervju sa papa Franjom, koji je snimljen u februaru, objavljen je 20. marta na veb sajtu švajcarskog javnog servisa „RSI” na italijanskom jeziku, uz opis:
„Nije bežao od najneugodnijeg pitanja: značenja ‘bele zastave’ u sadašnjem istorijskom trenutku i vrednosti pregovora pred stradanjem stanovništva u ratu. Papa Franja je prihvatio poziv za gostovanje u emisiji ‘Cliché’ i pokrenuo snažno podsećanje na potrebu pregovora u ratu u Ukrajini, izazvavši reakcije širom sveta i primoravši najviše globalne političke službe da se umešaju u debatu…”
***
Šta je navodna ukrajinska „lista za odstrel”?
Tvrdnje o ukrajinskoj „listi za odstrel” odnose se na spisak kontroverznog veb sajta „Myrotvorets” (na ukrajinskom „Миротворець”) koji je pokrenut 2014. godine. U opisu veb stranice navodi se da je „Myrotvorets” „nevladin centar za istraživanje elemenata zločina protiv nacionalne bezbednosti Ukrajine, mira, čovečnosti i međunarodnog prava”, kao i da sakuplja „informacije za organe za sprovođenje zakona i specijalne službe o proruskim teroristima, separatistima, plaćenicima, ratnim zločincima i ubicama”. Na spisku veb sajta nalazi se više hiljada ljudi, uključujući poznate ličnosti i novinare, za koje se smatra da su „neprijatelji Ukrajine”.
Ujedinjene nacije pozvale su 2017. godine ukrajinsku policiju da istraži curenje ličnih podataka na „Myrotvorets”-u i ukloni podatke sa sajta, piše „Forbes”. Američki Stejt department (državni sekretarijat SAD), takođe, redovno uključuje „Myrotvorets” u svoje godišnje izveštaje o praksi ljudskih prava, identifikujući različite slučajeve kada su lični podaci novinara procurili na sajt.
U izveštaju Stejt departmenta o praksi ljudskih prava u Ukrajini iz 2022. godine, navodi se da je „otkrivanje privatnih informacija o novinarima od strane veb stranice ‘Myrotvorets’ dovelo do uznemiravanja”. U izveštaju se, takođe, navodi da veb sajt navodno „održava bliske veze sa bezbednosnim službama zemlje”, međutim, nije precizirano koje su to veze.
Nije jasno ko je pokrenuo ili trenutno vodi „Myrotvorets”.
Džordž Tuka, ukrajinski političar i, prema izveštaju londonskog „The Times”-a, jedan od osnivača ove veb stranice, rekao je za taj novinski sajt da „Myrotvorets” „ne finansira Ukrajina, niti da ga kontroliše njena državna obaveštajna služba”.
Taras Fedirko, politički i ekonomski antropolog sa Univerziteta u Glazgovu, rekao je za „PolitiFact” da je sajt „desničarsko propagandno sredstvo” i opisao ga kao „reklamni trik”. Istakao je da „nema dokaza da je ‘Myrotvorets’ na bilo koji način povezan sa aktuelnom vladom Ukrajine”.
Bez obzira na namere sajta, na listi je bilo ljudi koji su, prema medijskim izveštajima, kasnije ubijeni, piše „PolitiFact”.
Stanislav Ržicki, ruski kapetan za kojeg se tvrdi da je ubio 20 ukrajinskih civila u raketnom napadu, ubijen je u julu 2023. na jugu Rusije. Njegova adresa i lični podaci objavljeni su na „Myrotvorets”-u 2022. godine, izvestio je „AP”. Endrju Kramer, šef kijevskog biroa za „The New York Times” (jedan od hiljada novinara dodanih na listu 2016. zbog podnošenja zahteva za propusnice za štampu za rad u oblastima pod kontrolom Donjecke Narodne Republike), napisao je u svojoj reporterskoj kolumni za taj list da je „proruski komentator u Kijevu ubijen u blizini svoje kuće 2015. godine nakon što je njegova kućna adresa navedena na ‘Myrotvorets’-u”.
Naslovna fotografija: Canva