Nema dokaza da je fudbaler Matija Šarkić preminuo zbog vakcine

Društvenim mrežama na našem govornom području kruže objave u kojima se, po poznatom antivakcinalnom narativu, insinuira da je upravo vakcinacija uzrok iznenadne smrti fudbalera crnogorske reprezentacije Matije Šarkića. Iako se u objavama ne precizira o kojem tipu imunizacije je reč, u prethodnom periodu se ovakav tim neosnovanih teza vezivao za vakcine protiv kovida-19.
Nema dokaza da je fudbaler Šarkić preminuo zbog vakcinacije
Izvor: Facebook/Screenshot

  • Na društvenoj mreži Fejsbuk pojavile su se objave u kojima se sugeriše da je uzrok smrti nedavno preminulog fudbalera crnogorskog porekla Matije Šarkića — vakcinacija.
  • Zvanično nije objavljen uzrok smrti fudbalera, a nije poznato ni da li se uopšte vakcinisao protiv kovida.
  • Objavu ocenjujemo kao neosnovanu.

Na društvenoj mreži Fejsbuk, viralne su postale objave u kojima se smrt nedavno preminulog fudbalera crnogorskog porekla Matije Šarkića povezuje sa vakcinama. 

U objavi se spominju sledeće tvrdnje: „Sretnem sada komšiju i kaže, napravio sam mnogo grešaka u životu, ALI najbolja stvar koju sam uradio u životu je ta što se nisam pelcovao….. Bili su uslovljavani da se pelcuju da bi mogli da igraju i eto…neka mu je laka crna zemlja i Bog da mu dušu prosti a mi koji smo pretekli da učimo na njihovim greškama…Biće još izazova pred nama.”

Fejsbuk objava o smrti fudbalera Matije Šarkića
Izvor: Facebook/Screenshot

Ovu javnu objavu smo pronaši na privatnom profilu „Marko Kraljevic Ponovo Jaše”, koji često plasira dezinformacije, a neke od njih je Istinomer analizirao. 

Obrnutom pretragom slika utvrdili smo da je isečak sa portala koji je iskorišćen u Fejsbuk objavi najverovatnije sa hrvatskog portala „Telegram”.

Kako prenose crnogorski mediji, mladom crnogorskom fudbalskom reprezentativcu Matiji Šarkiću, pozlilo je dok je bio u svom stanu u Budvi. Vijesti izveštavaju da hitna medicinska intervencija nije bila uspešna, te je da je golman Matija Šarkić preminuo, 15. juna, u svojoj 26. godini. 

U medijskim izveštajima, pak, nije bilo reči o konkretnom uzroku smrti.

Reč je o još jednom pokušaju antivakcinalnog narativa usmerenog ka, pretpostavljamo, kovid imunizaciji.

U Fejsbuk objavi spominje se i da su sportisti bili uslovljeni da se „pelcuju” kako bi učestvovalu u fudbalskim mečevima. Međutim, to nije istina.

Naime, smernice Unije evropskih fudbalskih asocijacija (UEFA), na primer, za 2020. godinu bile su da je gledaocima potreban negativan test, potpuna vakcinacija (2 doze u tom trenutku) ili imunitet na kovid (skoro preležana bolest). Ono što je važilo za domaće gledaoce je važilo i za strane, te su mogli da urade test 48 sati pre meča tako da nije bilo uslovljavanja na vakcinaciju.

Nije bilo uslovljavanja ni za igrače. Naime, iz UEFA objavili su 2022. godine da ukidaju pravilo koje se odnosi na to da igrači moraju da pokažu dokaz o punoj vakcinaciji, preležanoj bolesti ili negativan test, kako je ranije bilo neophodno — te se zaključuje da vakcinacija nije bila obavezna ni za igrače.

O tvrdnji da nevakcinisani fudbaleri neće moći da igraju oglasio se i generalni sekretar UEFA, Teodor Teodoridis. On je potvrdio da će oni koji su nevakcinisani ili nisu preležali kovid-19 morati da se testiraju pomoću PCR testova — nigde nije rečeno da su igrači uslovljeni da se vakcinišu. Generalni sekretar UEFA u dokumentu je istakao i da timovi treba sami da nađu akreditovanog pružaoca usluga testiranja.

Dokument protokola UEFA
Izvor: Iks/Screenshot

Na sajtu međunarodne federacije fudbalskih asocijacija FIFA (Fédération Internationale de Football Association) još 2021. godine bilo je reči o testiranju nevakcinisanih, ističući poželjnost vakcinacije igrača protiv kovida-19 i gripa.

U protokolu piše i da će se testiranje pre ulaska na stadion vršiti bez obzira na vakcinaciju ili preležanu bolest.

Za vreme pandemije, kada su se vakcine protiv kovida-19 pojavile u Britaniji, fudbaler Matija Šarkić je igrao za engleski klub Vulverhempton. Na zvaničnom sajtu kluba, nalazi se saopštenje u kom se navodo da je „ceo tim” primio dozu vakcine.

Međutim, Matija Šarkić se ne nalazi na objavljenim fotografijama kluba, te faktografske potvrde da se fudbaler vakcinisao ne postoje

Međutim, s obzirom da nema zvanične informacije o uzroku smrti mladog fudbalera — kao ni o njegovom vakcinalnom statusu — smrt Šarkića se ne može dovesti u vezu sa vakcinacijom. Objave sa ovom tezom ocenjujemo kao neosnovane i teorije zavere.

***

Ovo je još jedan slučaj kada se nečija smrt povezuje sa vakcinacijom, poput dečaka koji se pojavio u kampanji za vakcinaciju, a da za to nema dokazama. Bilo je objava da je i smrt Alekseja Navaljnog povezana sa vakcinacijom, a ni za to nije bilo dokaza. 

Zabeležili smo na društvenim mrežama prošle godine i navode u domenu teorije zavere da je bilo milion smrtnih slučajeva u Japanu, što takođe nije istina.

***

Matija Šarkić igrao je za reprezentaciju Crne Gore devet puta, a igrao je i za klubove Aston Vila, Birmingem, Livingston, Milvol, Vulverhempton, Stouk,Stratford, Šrusberi, Vigan.