Nema dokaza da je ispod egipatskih piramida otkriven podzemni kompleks

Mrežama cirkulišu teze da su ispod piramida u Gizi u Egiptu otkrivene velike podzemne strukture, korišćenjem takozvane tehnologija radara sa sintetičkim otvorom (SAR).
Ilustracija; Foto: Canva

  • Navodno otkriće iznela su tri italijanska istraživača koji nemaju stručno znanje i iskustvo u egiptologiji iili arheologiji, a njihov rad nije objavljen ni u jednom kredibilnom naučnom časopisu.
  • Naučnici su objasnili da ne postoje dokazi o postojanju džinovskih građevina ispod egipatskih piramida.
  • Pomenuta tehnologija radara sa sintetičkim otvorom (SAR) nije dizajnirana za otkrivanje struktura koje se nalaze nekoliko stotina metara ispod zemlje.
  • Objavama na mrežama nedostaje kontekst.

U viralnim objavama na Fejsbuku, o navodnom otkriću podzemnog kompleksa ispod egipatskih piramida piše:

“Nedavno otkriće ispod Kefrenove piramide na Giza platou moglo bi preoblikovati cijelu ljudsku povijest, razbijajući zastarjele mitove i otvarajući vrata nevjerojatnim mogućnostima. Istraživački tim, predvođen genijima poput Corrada Malangea i Filippa Biondija, koristeći revolucionarnu SAR (Synthetic Aperture Radar) tehnologiju, otkrio je masivni podzemni kompleks koji se proteže duboko ispod površine – i to nije samo još jedna grobnica!

Prema senzacionalnom priopćenju od 15. ožujka 2025., SAR skeniranje otkrilo je nevjerojatne strukture: pet identičnih višeslojnih građevina povezanih geometrijskim stazama, osam cilindričnih bunara dubokih nevjerojatnih 648 metara, i dvije kubične komore širine 80 metara, sve povezano mrežom od 2 kilometra ispod Giza platoa! Ove strukture, koje se nastavljaju ispod svih tri piramide, nisu prirodne – to je očito djelo nevjerojatno napredne civilizacije. Možda su piramide bile gigantski energetski uređaji, a ne samo mračne grobnice, kako su nas dugo držali u mraku!”

Sporne tvrdnje su se proširile na društvenim mrežama nakon što su tri istraživača iz Italije – Korado Malanga, Armando Mei i Filipo Biondi – predstavili navodno “otkriće” ispod egipatskih piramida na konferenciji za štampu, koja je emitovana na Jutjub kanalu “Nicole Ciccolo’s Expedition” 22. i 23. marta.

Ovi istraživači su izneli tvrdnje da je „radar sa sintetičkim otvorom otkrio kolosalni podzemni kompleks ispod Kefrenove piramide u Gizi”.

Međutim, Malanga, Mei i Biondi nemaju stručno znanje i iskustvo u egiptologiji i\ili arheologiji, a njihov rad nije objavljen ni u jednom kredibilnom naučnom časopisu, navode AFP i Snopes u analizi iste teme.

Suprotno tvrdnjama italijanskih istraživača, arheolozi i stručnjaci iz oblasti egiptologije su objasnili da nema naučnih dokaza koji podržavaju teze o ogromnim podzemnim strukturama pronađenim ispod egipatskih piramida.

“Piramide su monumentalne kamene građevine, izgrađene na ravnom platou. One su naknadno izdubljene ili prilagođene da integrišu grobne i pogrebne komore, ali nema dokaza o podzemnim mrežama tako dubokim kao što su pomenute”, rekao je Žan-Gijem Olet-Peletije, doktor egiptologije na Univerzitetu Pariz-Sorbona, u izjavi za AFP.

Zahi Havas, poznati egipatski arheolog i bivši šef antikviteta Egipata, takođe je opovrgao sporne navode o podzemnim strukturama ispod egipatskih piramida.

Havas je u saopštenju na njegovom sajtu objasnio da “ne postoje naučni dokazi koji bi podržali ove tvrdnje” i da “trenutno nisu u toku nikakve arheološke misije unutar Kefrenove piramide”. 

Havas je dodao da je “baza Kefrenove piramide uklesana direktno iz stene do visine od oko 8 metara”, te da “prema obimnim naučnim studijama i istraživanjima sprovedenim poslednjih godina, ispod ove baze nema stubova”.

Da je reč o neutemeljenoj teoriji govori i činjenica da takozvana tehnologija radara sa sintetičkim otvorom (SAR) nije dizajnirana za ispitivanje ekstremnih dubina.

Lorens Konjers sa Univerziteta u Denveru je objasnio za AFP da ova tehnologija nije dizajnirana za otkrivanje struktura koje se nalaze nekoliko stotina metara ispod zemlje.

„Radarski talasi postepeno slabe u zemlji. Nemoguće je dostići takvu dubinu ovom tehnikom“, rekao je specijalista za radare za AFP.

NASA koristi SAR za mapiranje Zemljine površine i navodi da SAR “omogućava dobijanje detaljnih slika reljefa Zemlje”, ali da “nije dizajniran za ispitivanje ekstremnih dubina”.

O SAR tehnologiji

Radar sa sintetičkim otvorom (SAR) je vrsta aktivnog prikupljanja podataka gde instrument šalje impuls energije, a zatim beleži količinu te energije koja se reflektuje nakon što stupi u interakciju sa Zemljom, navodi se na sajtu NASA-e. Za razliku od optičkih slika, koje su pasivna tehnika prikupljanja podataka zasnovana na emitovanoj energiji, SAR slike se stvaraju reakcijom emitovanog impulsa energije sa fizičkim strukturama (kao što su planine, šume i morski led) i uslovima kao što je vlaga u zemljištu. SAR se koristi u širokom spektru aplikacija, uključujući proučavanje antarktičkih santi leda, praćenje puteva izlivanja nafte u osetljive močvare i mapiranje močvara Aljaske, navodi NASA.