Nema dokaza da je ispod egipatskih piramida otkriven podzemni kompleks
Mrežama cirkulišu teze da su ispod piramida u Gizi u Egiptu otkrivene velike podzemne strukture, korišćenjem takozvane tehnologija radara sa sintetičkim otvorom (SAR).

- Navodno otkriće iznela su tri italijanska istraživača koji nemaju stručno znanje i iskustvo u egiptologiji iili arheologiji, a njihov rad nije objavljen ni u jednom kredibilnom naučnom časopisu.
- Naučnici su objasnili da ne postoje dokazi o postojanju džinovskih građevina ispod egipatskih piramida.
- Pomenuta tehnologija radara sa sintetičkim otvorom (SAR) nije dizajnirana za otkrivanje struktura koje se nalaze nekoliko stotina metara ispod zemlje.
- Objavama na mrežama nedostaje kontekst.
U viralnim objavama na Fejsbuku, o navodnom otkriću podzemnog kompleksa ispod egipatskih piramida piše:
“Nedavno otkriće ispod Kefrenove piramide na Giza platou moglo bi preoblikovati cijelu ljudsku povijest, razbijajući zastarjele mitove i otvarajući vrata nevjerojatnim mogućnostima. Istraživački tim, predvođen genijima poput Corrada Malangea i Filippa Biondija, koristeći revolucionarnu SAR (Synthetic Aperture Radar) tehnologiju, otkrio je masivni podzemni kompleks koji se proteže duboko ispod površine – i to nije samo još jedna grobnica!
Prema senzacionalnom priopćenju od 15. ožujka 2025., SAR skeniranje otkrilo je nevjerojatne strukture: pet identičnih višeslojnih građevina povezanih geometrijskim stazama, osam cilindričnih bunara dubokih nevjerojatnih 648 metara, i dvije kubične komore širine 80 metara, sve povezano mrežom od 2 kilometra ispod Giza platoa! Ove strukture, koje se nastavljaju ispod svih tri piramide, nisu prirodne – to je očito djelo nevjerojatno napredne civilizacije. Možda su piramide bile gigantski energetski uređaji, a ne samo mračne grobnice, kako su nas dugo držali u mraku!”
Sporne tvrdnje su se proširile na društvenim mrežama nakon što su tri istraživača iz Italije – Korado Malanga, Armando Mei i Filipo Biondi – predstavili navodno “otkriće” ispod egipatskih piramida na konferenciji za štampu, koja je emitovana na Jutjub kanalu “Nicole Ciccolo’s Expedition” 22. i 23. marta.
Ovi istraživači su izneli tvrdnje da je „radar sa sintetičkim otvorom otkrio kolosalni podzemni kompleks ispod Kefrenove piramide u Gizi”.
Međutim, Malanga, Mei i Biondi nemaju stručno znanje i iskustvo u egiptologiji i\ili arheologiji, a njihov rad nije objavljen ni u jednom kredibilnom naučnom časopisu, navode AFP i Snopes u analizi iste teme.
Suprotno tvrdnjama italijanskih istraživača, arheolozi i stručnjaci iz oblasti egiptologije su objasnili da nema naučnih dokaza koji podržavaju teze o ogromnim podzemnim strukturama pronađenim ispod egipatskih piramida.
“Piramide su monumentalne kamene građevine, izgrađene na ravnom platou. One su naknadno izdubljene ili prilagođene da integrišu grobne i pogrebne komore, ali nema dokaza o podzemnim mrežama tako dubokim kao što su pomenute”, rekao je Žan-Gijem Olet-Peletije, doktor egiptologije na Univerzitetu Pariz-Sorbona, u izjavi za AFP.
Zahi Havas, poznati egipatski arheolog i bivši šef antikviteta Egipata, takođe je opovrgao sporne navode o podzemnim strukturama ispod egipatskih piramida.
Havas je u saopštenju na njegovom sajtu objasnio da “ne postoje naučni dokazi koji bi podržali ove tvrdnje” i da “trenutno nisu u toku nikakve arheološke misije unutar Kefrenove piramide”.
Havas je dodao da je “baza Kefrenove piramide uklesana direktno iz stene do visine od oko 8 metara”, te da “prema obimnim naučnim studijama i istraživanjima sprovedenim poslednjih godina, ispod ove baze nema stubova”.
Da je reč o neutemeljenoj teoriji govori i činjenica da takozvana tehnologija radara sa sintetičkim otvorom (SAR) nije dizajnirana za ispitivanje ekstremnih dubina.
Lorens Konjers sa Univerziteta u Denveru je objasnio za AFP da ova tehnologija nije dizajnirana za otkrivanje struktura koje se nalaze nekoliko stotina metara ispod zemlje.
„Radarski talasi postepeno slabe u zemlji. Nemoguće je dostići takvu dubinu ovom tehnikom“, rekao je specijalista za radare za AFP.
NASA koristi SAR za mapiranje Zemljine površine i navodi da SAR “omogućava dobijanje detaljnih slika reljefa Zemlje”, ali da “nije dizajniran za ispitivanje ekstremnih dubina”.
Radar sa sintetičkim otvorom (SAR) je vrsta aktivnog prikupljanja podataka gde instrument šalje impuls energije, a zatim beleži količinu te energije koja se reflektuje nakon što stupi u interakciju sa Zemljom, navodi se na sajtu NASA-e. Za razliku od optičkih slika, koje su pasivna tehnika prikupljanja podataka zasnovana na emitovanoj energiji, SAR slike se stvaraju reakcijom emitovanog impulsa energije sa fizičkim strukturama (kao što su planine, šume i morski led) i uslovima kao što je vlaga u zemljištu. SAR se koristi u širokom spektru aplikacija, uključujući proučavanje antarktičkih santi leda, praćenje puteva izlivanja nafte u osetljive močvare i mapiranje močvara Aljaske, navodi NASA.