Nema dokaza da je Zelenski kupio Hitlerov mercedes

Netačne tvrdnje da je Zelenski kupio automobil koji je bio u Hitlerovom vlasništvu proširene su oprobanim dezinformacionim mehanizamom – na lažnom veb sajtu objavljen je članak sa digitalno izmenjenom fotografijom, dok se dezinformacioni narativ ponovo oslanja na teze o nacizmu u Ukrajini i nesavesnom trošenju novca od strane ukrajinskih vlasti za vreme rata.
Izvor: motorizm.livejournal.com/
  • Na mrežama kruže tvrdnje da je Zelenski kupio automobil Mercedes-Benz 770 koji je pripadao Hitleru.
  • Reč je o dezinformaciji koju je objavio lažan veb sajt. 
  • Fotografija iz viralnih objava, koja navodno prikazuje Hitlerov mercedes ispred zgrade predsedničke administracije u Kijevu, digitalno je izmenjena. 
  • Digitalni analitičari su utvrdili da je posredi operacija dezinformisanja upotrebom veštačke inteligencije (AI).
  • Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

Mrežama cirkulišu tvrdnje da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski kupio automobil Mercedes-Benz 770 koji je pripadao nekadašnjem nacističkom vođi Adolfu Hitleru.

U objavama na mrežama navodi se da je “automobil korišćen na paradi u Berlinu nakon predaje Francuske 1940. godine”, a da je, “prema proceni eksperata, Zelenski automobil platio oko 15 miliona dolara”.

Izvor: Printscreen/Facebook

U viralnim objavama deli se i navodni skrinšot sa Telegram kanala  Реальна Війна, koji naizgled prikazuje fotografiju Hitlerovog mercedesa ispred zgrade predsedničke administracije u Kijevu. Kao izvor za sporne tvrdnje navodi se veb-sajt Seattle Tribune.

Izvor: Printscreen/Seattle Tribune

Portal Seattle Tribune je 7. oktobra ove godine objavio članak u kojem navodi da je “Hitlerov Mercedes, koji je stavljen na aukciju u Skotsdejlu u Arizoni 2018. godine, viđen ispred predsedničke kancelarije Zelenskog u Kijevu, ubrzo nakon njegove posete Sjedinjenim Državama krajem septembra ove godine”.

Tačno je da je ukrajinski predsednik posetio SAD krajem septembra ove godine, gde je američka vlada njegovoj zemlji dodelila paket pomoći od osam milijardi dolara. Ali ostatak priče je izmišljen. Digitalni analitičari su utvrdili da je Seattle Tribune lažan veb-sajt, kreiran sa ciljem da se na njemu plasiraju dezinformacije, dok je fotografija koja se koristi kao dokaz digitalno izmenjena. 

 

Manipulacija fotografijama

Obrnuta pretraga viralne fotografije automobila parkiranog ispred zgrade predsedničke administracije u Kijevu pokazala je da je reč o dve različite fotografije

Fotografija mercedesa digitalno je ugrađena na fotografiju zgrade predsedničke administracije u Kijevu. 

Na originalnoj fotografiji predsedničke administracije u Kijevu nema parkiranog automobila. Fotografija je snimljena je u avgustu 2021. godine, prema podacima sa veb-sajta ShutterStock.

Izvor: Shutterstock

Originalnu fotografiju mercedesa pronašli smo, između ostalog, i na veb-sajtu motorizm.livejournal.com, gde je objavljena u februaru 2019. godine, sa naznakom da je reč o automobilu Mercedes-Benz 770, ali bez dodatnog konteksta.

Izvor: motorizm.livejournal.com/

Da je fotografija mercedesa digitalno ugrađena na fotografiju predsedničke administracije u Kijevu ukazuje nekoliko detalja – ugao fotografije, identična refleksija drveća na prednjoj šoferšajbni, kao i crna mrlja na asfaltu ispod automobila.

Takođe, nema dokaza da je sporna fotografija mercedesa ispred zgrade predsedničke administracije u Kijevu objavljena na Telegram kanalu Реальна Війна.

 

Lažan veb-sajt

Seattle Tribune je još jedan lažan veb-sajt kreiran za plasiranje dezinformacija, poput francuskog Verité Cachée koji je objavio dezinformaciju da je Olena Zelenska kupila Bugati automobil u vrednosti od više miliona evra, o čemu je Istinomer pisao u julu ove godine.

Veb-stranica Seattle Tribune je, prema podacima veb alata WhoIs, kreirana 3. oktobra ove godine – svega nekoliko dana pre nego što je objavljen obmanjujući tekst u kojem se tvrdi da je Zelenski kupio Hitlerovog mercedesa.

Izvor: Domain Tools, WhoIs

Na veb-sajtu nije moguće pronaći nikakve kontakt informacije ili detalje o tome ko njime upravlja. 

Ukrajinski centar za suzbijanje dezinformacija (radno telo Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine) saopštio je 8. oktobra na

Fejsbuku da je navodna vest da je Zelenski kupio Hitlerov mercedes  dezinformacija koju je objavio veb-sajt kreiran svega nekoliko dana ranije.

EUvsDisinfo je takođe opovrgao sporne tvrdnje navodeći da “ova vrsta dezinformacija igra na očekivanu emocionalnu reakciju publike korišćenjem ključne reči ‘Hitler’ u naslovu”.

 

O Hitlerovom mercedesu

Nakon nemačke predaje 1945. u Drugom svetskom ratu, američka vojska je konfiskovala Mercedes-Benz 770 Grosser Offener Tourenvagen iz 1939. godine koji je nekada koristio nacistički vođa Adolf Hitler, piše CNBC u izveštaju iz januara 2018. godine. 

“Njegova dva poznata kasnija vlasnika bili su bogati Amerikanci. Ali 2018. godine, kada je automobil trebalo da bude na aukciji u Skotsdejlu, prodavac je ostao anoniman. Mercedes, međutim, tada nije prodat, pošto maksimalna ponuda od 7 miliona dolara nije dostigla minimalnu traženu cenu”, navodi se u članku.

Glas Amerike piše da je vozilo ubrzo nakon aukcije ipak prodato, ali da je direktor aukcijske kompanije Worldwide Auctioneers, Rod Igan, odbio da otkrije identitet kupca, pozivajući se na ugovor o neotkrivanju podataka.

Pretraga ključnih reči na Guglu nije pokazala nikakve verodostojne izveštaje koji bi potvrdili da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski kupio vozilo koje je nekada bilo u vlasništvu nacističkog vođe Adolfa Hitlera.

 

AI u službi dezinformacija

Novinar BBC Verify-ja Shayan Sardarizadeh napisao je na Iksu da je reč o operaciji dezinformisanja upotrebom veštačke inteligencije (AI), kojom rukovodi bivši policajac sa Floride Džon Mark Djugan, a čije je sedište u Moskvi, referišući na istraživanje koje je BBC Verify objavio u julu ove godine. Sardarizadeh navodi da je iz istog izvora potekla i dezinformacija da je Olena Zelenska kupila Bugati.

Djugan je optužen za iznudu i prisluškivanje u SAD, piše Glas Amerike. Pobegao je u Rusiju 2016. godine i tamo kasnije dobio politički azil.

Djugan sada upravlja sa najmanje 167 dezinformacionih sajtova koji često objavljuju priče koje služe ruskim interesima, prema istraživanju NewsGuard-a iz maja 2024. godine.

*NewsGuard je projekat za praćenje medija koji analizira dinamiku dezinformacija na međunarodnom nivou. 

Šta je još otkrio BBC Verify?

BBC Verify navodi da je istraživanjem utvrdio da “mreža veb-sajtova sa sedištem u Rusiji, maskiranih u lokalne američke medije, proizvodi lažne priče kao deo operacije zasnovane na veštačkoj inteligenciji, a koja je sve više usmerena na izbore u Sjedinjenim Državama”.

U istrazi koju je sproveo BBC Verify, a koja je trajala duže od šest meseci, ispitano je stotine članaka na desetinama veb sajtova.

“Desetine lažnih priča koje je pratio BBC izgleda da imaju za cilj da utiču na američke glasače i da seju nepoverenje uoči izbora u novembru.

Priča o Bugattiju pogodila je mnoge od glavnih tema operacije – ukrajinsku korupciju, potrošnju američke pomoći i unutrašnje funkcionisanje francuskog visokog društva.

Iako se nisu pojavili čvrsti dokazi da ove konkretne veb-stranice lažnih vesti vodi ruska država, istraživači kažu da su obim i sofisticiranost operacije uglavnom slični prethodnim naporima koje je Kremlj podržavao u cilju širenja dezinformacija na Zapadu.

Većina priča na ovim sajtovima nisu lažne. Umesto toga, zasnovane su na stvarnim vestima sa drugih sajtova koje je očigledno prepisao softver veštačke inteligencije.

U nekim slučajevima, uputstva za AI mašine su bila vidljiva na gotovim pričama, na primer: ‘Molim vas, prepišite ovaj članak zauzimajući konzervativan stav’”, navodi BBC Verify.

Viralne tvrdnje da je ukrajinski predsednik kupio Hitlerov mercedes opovrgli su i portali za proveru činjenica Open i Lead Stories.