Nema dokaza da su požari u Kaliforniji namerno izazvani zbog pametnih gradova
Razorni požari u Južnoj Kaliforniji u Sjedinjenim Državama neosnovano su dovedeni u vezu sa teorijom zavere o pametnim gradovima.

- Mrežama su se proširile tvrdnje da su požari u Los Anđelesu deo plana za “raščišćavanje zemlje” za izgradnju pametnih gradova. U pojedinim objavama navodi se da je sporne navode potvrdio insajder Svetskog ekonomskog foruma (SEF).
- Nema dokaza da su požari u Južnoj Kaliforniji namerno izazvani zbog izgradnje pametnih gradova, niti je SEF to zvanično potvrdio.
- Dezinformacije se oslanjaju na dekonstruisane teorije zavere o pametnim gradovima, u kojima se neosnovano tvrdi da je taj koncept gradova osmišljen kako bi vlade zarobile i kontrolisale ljude.
- Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.
“Ako pokušavate brzo izgraditi pametan grad, morate brzo uništiti ono što je tamo bilo. Napravite mesta za 15-minutne gradove nakon što smanjite broj stanovnika i počistite kuće i naselja”, navodi se u objavama koje cirkulišu mrežama, zajedno sa fotografijom Inicijative SmartLA 2028.

U pojedinim objavama na mrežama deli se i tekst objavljen na portalu Nulta tačka, u kojem se navodi da je “insajder Svetskog ekonomskog foruma otkrio da su vatre u Los Anđelesu planirane kako bi se uzela zemlja za ‘gradove od 15 minuta’”.

Na mrežama na engleskom govornom području dele se slične tvrdnje u kojima se navodi da su “svi ovi požari namerno kriminalno otimanje zemlje u pripremi za Agendu 2030 i pametne gradove”.
Ali nema dokaza da su požari u Južnoj Kaliforniji namerno izazvani zbog navodnog “raščišćavanja terena za izgradnju pametnih gradova”, niti je Svetski ekonomski forum (SEF) zvanično potvrdio takve navode.
Dezinformacije se oslanjaju na dekonstruisane teorije zavere o pametnim gradovima, u kojima se neosnovano tvrdi da je taj koncept gradova osmišljen kako bi vlade zarobile i kontrolisale ljude.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2015. godine usvojila Agendu za održivi razvoj 2030. Agenda je opisana kao “svetski putokaz za okončanje siromaštva, zaštitu planete i borbu protiv nejednakosti”. Jedan od ciljeva navedenih u Agendi je izgradnja održivih gradova u cilju poboljšanja kvaliteta života.
U dokumentu UN-a iz 2020. godine pod nazivom People-Smart Sustainable Cities navodi se se:
“Međunarodna unija za telekomunikacije i Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu zajedno su radile na definisanju pametnog održivog grada kao ‘inovativnog grada koji koristi informacione i komunikacione tehnologije i druga sredstva za poboljšanje kvaliteta života, efikasnosti urbanog poslovanja i usluga i konkurentnosti, istovremeno osiguravajući da zadovoljava potrebe sadašnjih i budućih generacija u pogledu ekonomskih, društvenih, ekoloških i kulturnih aspekata’”.
Nigde u javno dostupnoj dokumentaciji o Agendi o održivom razvoju ne pominje se masovno rušenje i ponovna izgradnja gradova.
Inicijativa SmartLA 2028, takođe, ne predlaže uništavanje i obnovu grada, već implementaciju tehnologije za poboljšanje života stanovnika.
Inicijativa SmartLA 2028, koju nadgleda gradska Agencija za informacione tehnologije, pominje renoviranje sistema metroa i autobusa kako bi se poboljšala mobilnost stanovnika.
Plan, takođe, poziva na primenu tehnologije kako bi se pomoglo stanovnicima sa invaliditetom i stvaranje tehnologije koja otkriva požar, nasilje ili druge zdravstvene rizike pre nego što stanovnici pozovu hitnu pomoć. Ostali ciljevi uključuju povećanje brzine pristupa internetu i pristupačnost zajednicama sa nedostatkom usluga. U planu se navodi i plan za opremanje terminala Međunarodnog aerodroma u Los Anđelesu “višejezičnim elektronskim pronalaženjem puta” tokom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara.
U izveštaju se ne pominju planovi za uništavanje i obnovu grada.
Osim toga, gradovi ne moraju da uništavaju postojeći razvoj da bi primenili tehnologiju pametnih gradova, koja uglavnom uključuje dodavanje senzora ili softvera postojećoj infrastrukturi, piše PolitiFact u analizi iste teme.
Slična teorija zavere o pametnim gradovima bila je aktuelna nakon požara na Mauiju, kada je video snimak guvernera Havaja isečen i istrgnut iz konteksta, pa su se proširile netačne tvrdnje da “država ima za cilj da stvori pametan grad na spaljenoj zemlji”. Istovetne teorije zavere razotkrivene su i nakon požara u Kanadi i na Kanarskim ostrvima.
***
Razorni požari u Južnoj Kaliforniji oštetili su ili uništili više od 12 hiljada domova i drugih objekata i naterali čak 200 hiljada ljudi da napuste svoje domove. Prema poslednjim podacima u požarima je poginulo najmanje 27 ljudi.
Zvaničnici još uvek nisu javno identifikovali uzroke požara, a stručnjaci za požare i istražitelji požara rekli su za CNN da će “možda biti potrebni meseci da se utvrdi kako su se požari izbili”.