Nema dokaza da su SAD namenile Gazi milione dolara za prezervative
Ne postoje dokazi o navodnom planu da se milioni dolara američke inostrane pomoći potroše na finansiranje kondoma, kao pomoć za Gazu.

- Na mrežama se deli izjava portparolke Bele Kuće Karoline Livit o tome da je Trampova administracija navodno otkrila plan o slanju 50 miliona dolara za finansiranje kondoma u Gazi.
- Nema dokaza da su Sjedinjene Države namenile ili potrošile 50 miliona dolara za kondome za Gazu.
- Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.
Portparolka Bele Kuće Karolina Levit izjavila je tokom konferencije za štampu 28. januara da su savetodavna grupa koju predvodi američki milijarder Ilon Mask, poznata kao Odeljenje za vladinu efikasnost (DOGE) i Kancelarija za upravljanje i budžet SAD (OMB) “utvrdili da je oko 50 miliona dolara poreskih obveznika bilo namenjeno za finansiranje kondoma u Gazi”.
Dan kasnije, američki predsednik Donald Tramp je ponovio Levitinu tvrdnju.
“Identifikovali smo i zaustavili slanje 50 miliona dolara u Gazu za kupovinu kondoma za Hamas. 50 miliona dolara. Znate šta im se dogodilo? Koristili su ih kao metod za pravljenje bombi”, rekao je Tramp novinarima 29. januara.
Trampova izjava liči na navode iz članka The Jerusalem Post-a iz februara 2020. godine, u kojem piše da je “Hamas lansirao improvizovane eksplozivne naprave u kondomima”.
Sporne tvrdnje proširile su se na Fejsbuku u regionu.
Uprkos tvrdnjama portparolke Bele Kuće i američkog predsednika, nema javno dostupnih dokaza koji bi potvrdili da je postojao plan da se milioni dolara američke strane pomoći potroše na finansiranje prezervativa za Gazu.
Bela kuća i Stejt department nisu pružili dokaze da je finansiranje koje je blokirano bilo namenjeno isključivo za kondome, utvrdili su i portali Rojters, PolitiFact i Lead Stories.
Zvaničnik Stejt departmenta, koji upravlja američkom agencijom za međunarodni razvoj (USAID), rekao je, kako prenosi Rojters, da je Trampova administracija “zaustavila ukupno 100 miliona dolara pomoći za programe humanitarne organizacije Međunarodnog medicinskog korpusa (IMC) u Gazi, koji su uključivali sredstva za kontracepciju”, te napomenuo da se kondomi “tradicionalno koriste za planiranje porodice u zemljama u razvoju od strane USAID-a”.
U saopštenju objavljenom 29. januara IMC je detaljno opisao svoj rad u Gazi i istakao da “nije korišćeno finansiranje vlade SAD za nabavku ili distribuciju kondoma, niti pružanje usluga planiranja porodice”.
U saopštenju IMC-a se dodaje da je organizacija primila “preko 68 miliona dolara od USAID-a od 7. oktobra 2023. godine”, koji su korišćeni za “rad dve velike terenske bolnice u Gazi, uključujući hiruršku negu, lečenje neuhranjenosti i hitnu negu majki i novorođenčadi”.
Portparol IMC-a Tod Bernhard rekao je za PolitiFact da “IMC nije koristio američka sredstva za kupovinu ili distribuciju kondoma u Gazi”. Prema njegovim rečima, “organizacija nije fokusirana na kontracepciju i nema dokaza da je 50 miliona dolara sredstava bilo namenjeno za plaćanje kondoma”.
Šta kažu raniji izveštaji o američkoj stranoj pomoći?
U izveštajima za fiskalne godine 2007 – 2023, o kontraceptivima i kondomima koje je USAID isporučio zemljama širom sveta, nisu evidentirane pošiljke kondoma u Gazu.
Decenijama su SAD ulagale u programe reproduktivnog zdravlja i planiranja porodice širom sveta. Grupe za javno zdravlje distribuiraju prezervative u zemljama sa niskim prihodima prvenstveno da bi sprečile širenje polno prenosivih bolesti, uključujući HIV, piše PolitiFact.
SAD troše oko 600 miliona dolara godišnje na međunarodne programe planiranja porodice i reproduktivnog zdravlja širom sveta, navodi se u izveštaju američke neprofitne organizacije KFF. To uključuje stvari kao što su porođajni prostori, testiranje na polno prenosive bolesti, prenatalna i postnatalna nega i druge intervencije osim kontracepcije.
Prema USAID-u, SAD su partneri sa 41 zemljom u svom programu planiranja porodice i reproduktivnog zdravlja. Ni Izrael ni Gaza i Zapadna obala nisu na toj listi.
U fiskalnoj 2023. godini, koja je završena u septembru 2023, američka vlada je potrošila 60 miliona dolara na sredstva za kontracepciju, navodi se u izveštaju USAID-a iz 2024. godine. Mali deo toga — 8,2 miliona dolara — potrošeno je na muške i ženske prezervative, a ostatak je otišao na druge metode kontracepcije, piše Politifact.
Većina sredstava, 54.3 miliona dolara, otišla je u zemlje Afrike. Bliski istok, gde se nalazi Gaza, dobio je najmanji udeo u finansiranju — oko 45 hiljada dolara. Sva sredstva za Bliski istok otišla su u Jordan. U izveštaju USAID-a iz 2024. godine ne pominje se bilo kakvo finansiranje Izraela ili Gaze.
***
Ilon Mask, koji je, takođe, promovisao neosnovane teze o američkoj pomoći u vrednosti od 50 miliona dolara za finansiranje kondoma u Gazi, odgovorio je novinaru koji mu je tokom konferencije u Beloj kući napomenuo da je reč o dezinformaciji, rekavši da će “neke od stvari koje on kaže biti netačne”, te da ih “treba ispraviti”.
Poslednje vesti o američkoj stranoj pomoći
Savezni sudija je naložio Trampovoj administraciji da privremeno ukine tronedeljno zamrzavanje finansiranja koje je zatvorilo programe pomoći i razvoja SAD širom sveta, izvestio je NPR 13. februara.
Sudija Amir Ali izdao je nalog u četvrtak 13. februara u američkom okružnom sudu u Vašingtonu, po tužbi koju su pokrenule dve zdravstvene organizacije koje primaju američka sredstva za programe u inostranstvu.
Ali je u svom nalogu naveo da je Trampova administracija tvrdila da je morala da ukine finansiranje hiljada programa pomoći Američke agencije za međunarodni razvoj u inostranstvu kako bi izvršila detaljnu reviziju svakog programa i da li bi trebalo da bude eliminisan, piše NPR.
Međutim, prema rečima sudije “zvaničnici administracije nisu ponudili nikakvo objašnjenje zašto je potpuna suspenzija sve strane pomoći koju je prisvojio Kongres, što je izazvalo šok i preokrenulo ugovore sa hiljadama neprofitnih grupa, preduzeća i drugih, bila racionalan prethodnik za reviziju programa”.