Nemiri u Velikoj Britaniji – prilika za manipulisanje izjavom britanskog premijera o novim merama
Premijer Velike Britanije Kir Starmer, suprotno tvrdnjama sa društvenih mreža, nije najavio masovnu cenzuru zbog aktuelnih nasilnih nereda širom te zemlje.
- Na mrežama se dele tvrdnje da je britanski premijer Kir Starmer najavio „masovnu cenzuru” zbog nasilnih demonstracija u Velikoj Britaniji, kao i da će „suzbiti slobodu govora i sprovesti hapšenja građana koji se protive agendi Svetskog Ekonomskog Foruma”.
- Premijer Velike Britanije nije najavio masovnu cenzuru. Reč je o manipulaciji njegovom izjavom povodom nasilnih nereda koji su usledili nakon ubistva tri devojčice 29. jula u Sautportu.
- Britanski premijer je na konferenciji za medije 1. avgusta najavio novi nacionalni program za nasilne nerede, koji podrazumeva unapređenje u razmeni obaveštajnih podataka, kao i širu primenu tehnologije za prepoznavanje lica. Starmer je, takođe, istakao da vlasnici kompanija društvenih mreža imaju odgovornost da suzbiju dezinformacije na onlajn platformama.
- Objave na društvenim mrežama ocenili smo kao netačne.
Korisnici društvenih mreža dele članak objavljen na portalu „Nulta tačka” u kojem se tvrdi da je britanski premijer Kir Starmer „najavio masovnu cenzuru” zbog nasilnih demonstracija u Velikoj Britaniji, kao i da vlada Velike Britanije planira da „suzbije slobodu govora i sprovede hapšenja građana koji se protive agendi Svetskog Ekonomskog Foruma”.
Reč je o dezinformaciji.
Britanski premijer je na konferenciji za medije 1. avgusta najavio novi nacionalni program za nasilne demonstracije, koji podrazumeva unapređenje u razmeni obaveštajnih podataka o „ekstremistima koji prave probleme”, kao i širu primenu tehnologije za prepoznavanje lica. Britanski premijer nije pominjao „hapšenja građana koji se protive agendi Svetskog Ekonomskog Foruma”.
Transkript dela Starmerove izjave sa konferencije 1. avgusta ove godine objavljen je na zvaničnoj veb stranici vlade Velike Britanije:
„…Danas mogu da saopštim da ćemo nakon ovog sastanka… uspostaviti nacionalni program (eng. national capability), preko policijskih snaga… Za borbu protiv nasilnih nereda. Ovi nasilnici su mobilni… Oni se kreću iz zajednice u zajednicu… Moramo imati policijski odgovor koji može učiniti isto. Zajednička inteligencija… Šira primena tehnologije za prepoznavanje lica… I preventivno delovanje – naredbe za kriminalno ponašanje… Da im ograniči kretanje… Pre nego što se ukrcaju u voz… Na isti način kao i sa fudbalskim huliganima. I dozvolite mi da se obratim i velikim kompanijama društvenih medija i onima koji ih vode… Jasno je da su nasilni neredi podstreknuti na internetu… To je takođe zločin. To se dešava u vašim prostorijama. A zakon se mora poštovati svuda. To je najvažnija dužnost Vlade… Usluga počiva na bezbednosti. I mi ćemo preduzeti sve neophodne mere…Da naše ulice budu bezbedne.”
Ceo snimak sa konferencije objavljen je na zvaničnom Jutjub kanalu kancelarije britanskog premijera Kira Starmera, dok je na kanalu “The Guardian”-a objavljen deo sa konferencije u kojem Starmer govori o novom nacionalnom programu za borbu protiv nasilnih nereda.
„BBC” je preneo da je premijer Velike Britanije na konferenciji 1. avgusta (nakon kriznog sastanka sa višim šefovima policije) rekao da će novi nacionalni program za nasilne nerede pomoći u suzbijanju nasilnih grupa dozvoljavajući policijskim snagama da dele obaveštajne podatke. Nova ovlašćenja bi uključivala zajedničku inteligenciju i širu primenu tehnologije za prepoznavanje lica.
To bi takođe, kako navodi „BBC”, uključivalo izdavanje više naloga o krivičnom ponašanju (Criminal Behaviour Orders – CBO) za ograničavanje kretanja prestupnika i zaustavljanje njihovog putovanja, slično merama preduzetim protiv fudbalskih huligana.
Prema Starmerovim rečima, „national capability” imaće za cilj da poboljša prikupljanje i razmenu obaveštajnih podataka o „ekstremistima koji prave probleme”, navodi „The Guardian”.
„Nova inicijativa trebalo bi da identifikuje agitatore iz svih delova ideološkog spektra, uz istovremeno poboljšanje razmene indikatora napetosti u zajednici i koordinaciju međusobne pomoći, gde se specijalno obučeni oficiri žurno premeštaju iz jedne oblasti u drugu”, rekao je Starmer, prenosi „The Guardian”.
Britanski premijer je takođe istakao da „treba postići ravnotežu” kada su u pitanju napori platformi društvenih medija da se suoče sa dezinformacijama na mreži, uz potrebu da se razgovara o tome da li bi se mogli suočiti sa posledicama ako ne reaguju.
***
Tri devojčice su ubijene 29. jula ove godine u napadu nožem u dečijem klubu u Sautportu u blizini Liverpula u kojem je organizovana plesna radionica „Tejlor Svift za osnovce”, prenosi “BBC”. U napadu je ranjeno nekoliko dece i odraslih.
U Sautportu su tim povodom izbili nasilni neredi koji si se ubrzo proširili na druge gradove u Velikoj Britaniji.
Proteste su pokrenule dezinformacije da je zločin počinio 17-ogodišnji mladić po imenu Ali al-Šakati i da je musliman imigrant, piše „BBC”. U stvari, osumnjičeni je 17-ogodišnji Britanac Aksel Muganva Rudakubana, čiji su roditelji iz Ruande, a porodica je hrišćanske veroispovesti.
Policija još nije utvrdila motiv zločina, ali je isključila terorizam. Prošlo je neko vreme pre nego što je policija otkrila identitet osumnjičenog jer su maloletnici zaštićeni zakonom. Tek kada je sud odlučio da je to u javnom interesu, policija je saopštila ko je osumnjičeni.
„BBC” je 4. avgusta izvestio da je posle višednevnih nasilnih protesta u Velikoj Britaniji, antimigrantskih poruka, napada na džamije i žestokih sukoba sa policijom, hiljade ljudi izašlo na ulice u više gradova u Velikoj Britaniji, protiveći se rasizmu i nasilju.