Ni Italija ni Kenija nisu započele proces izlaska iz SZO

Ni Italija ni Kenija, uprkos tvrdnjama sa društvenih mreža, ne napuštaju Svetsku zdravstvenu organizaciju.
Izvor: ET HealthWorld
  • Nisu tačne tvrdnje da su Italija i Kenija napustile Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO).
  • Iako je italijanski političar Mateo Salvini predložio zakon za povlačenje Italije iz SZO, taj predlog nije usvojen i Italija nije formalno pokrenula postupak izlaska.
  • Ni Kenija nije započela proces napuštanja SZO, a tvrdnje koje se šire na društvenim mrežama baziraju se na ličnom stavu jednog ginekologa iz 2024, a ne zvaničnom stavu države.
  • Objave ocenjujemo kao dezinformacije.

Donald Tramp je već prvog dana svog drugog mandata kao predsednik SAD potpisao niz izvršnih naredbi među kojima je i povlačenje SAD iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

SZO je saopštenju od 21. januara navela da kao organizacija “žale zbog najave da SAD planira povlačenje iz članstva”. Nakon ove vesti sredinom januara, usledile su brojne dezinformacije o izlasku pojedinih država članica iz zdravstvene inicijative.

Među zemljama o kojima se spekuliše da su, tragom SAD, pokrenule postupak povlačenja članstva iz SZO, nakon Indije – o čemu je Istinomer već pisao – nalaze se i Italija i Kenija.

Društvenim mrežama na našem govornom području proširile su se objave, bez jasnih izvora ni dokaza, u kojima se navodi sledeće:

„Posle Amerike iz SZO (WHO) izašle su i Italija i Kenija. Domino efekat. Kraj Rokafelersovim zločinima nad čovečanstvom.“

Izvor: Facebook

Medutim, nijedna od pomenutih država, u ovom momentu, nije zvanično pokrenula proces napuštanja SZO.

Pretraga na više pretraživača nije rezultirala kredibilnom potvrdom tvrdnje da su Kenija i Italija izašle iz SZO-a ili da su formalno započele taj proces.

Međutim, istina je da je zamenik premijera Italije Mateo Salvini, Poslovničkoj komori Italije predstavio ideju usvajanja zakona kojim bi se ova zemlja povukla iz članstva u SZO (Politico, 24. januar).

Salvini je na svom X nalogu takođe istakao ovaj predlog uz objašnjenje da je njegova desničarska partija predstavila Komori predlog zakona izlaska iz SZO, po uzoru na Trampov potez u SAD.

„Italija više ne mora da ima posla sa nadnacionalnim centrom moći – koji bogato finansiraju italijanski poreski obveznici – koji ide ruku pod ruku sa multinacionalnim farmaceutskim kompanijama. Iskoristimo tih 100 miliona da podržimo bolesne u Italiji i finansiramo naše bolnice i lekare“, naveo je Mateo Salvini u svojoj objavi.

Međutim, do danas, italijanski parlament nije usvojio ovaj predlog, niti je formalno pokrenuta procedura povlačenja Italije iz SZO.

Ni u slučaju Kenije nema osnova za tvrdnje o povlačenju članstva iz SZO.

Međutim, teza je izvesno potekla iz snimka iz 2024. godine u kojem u jedan ginekolog iz Kenije (Vahome Ngare) govori o ličnom stavu i nepoverenju prema SZO i vakcinama. U dužoj verziji snimka, vidi se da se Ngare zapravo obraća predsedniku Ugande Joveri Museveniju ističući zašto afričke zemlje ne mogu da veruju SZO.

To, pak, nije zvaničan stav Kenije.

Štaviše, zvaničnici ove države su izjavili da nameravaju da istraže različite strategije za jačanje svog zdravstvenog sistema nakon što su SAD objavile da se povlače iz SZO.

Prema lokalnim medijima, generalni direktor zdravstva, dr Patrik Amot, rekao je da će zemlja ojačati bilateralna zdravstvena partnerstva radeći sa drugim zemljama i institucijama kako bi popunila praznine u finansiranju i stručnosti koje su rezultat postupka SAD.

Dodatno, dr Vahome je na svom Fejsbuk nalogu demantovao viralne tvrdnje koje su unele zabunu, napominjući da su njegove primedbe, predočene u njegovom viralnom snimku iz 2024, bile usmerene ka predsedniku Ugande i da ne predstavljaju zvaničan stav Vlade Kenije, već lični.