Niti su banane uvezene iz Somalije, niti će vas ubiti za 12 sati

Uzdržite se od banana, poručuju na društvenim mrežama, jer se među njima možda nalazi neka od 500 tona ovog voća iz Somalije koja sadrži “gliste Helikobakter”. Ipak, za izbegavanje banana nema nikakve potrebe. U pitanju je lažna vest.

Još jednom smo svedoci dezinformacije koja je obišla svet pre nego što je postala aktuelna u našem regionu i Srbiji. Ovog puta, ni manje ni više, govorimo o bananama za koje je počelo da kruži upozorenje da ih nikako ne konzumiramo. Zašto, objašnjeno je u opisima iznad videa koji je deljen na mrežama.

“Недавно је на пијаце стигло 500 тона банана из Сомалије, које садрже глиста Хеликобактер које испољавају следеће симптоме (пролив, повраћање, мучнина, главобоља) и после 12 сати особа умире od мождане смрти. Уздржите се од куповине и једења банана ових дана” – piše u jednoj od objava na Tviteru.

Gotovo istovetna dezinformacija nije se delila samo na Tviteru, delila se i na Fejsbuku.

Zanimljivo je da se ne navodi gde, odnosno u koju zemlju su uvezene ove banane. Ali, u skladu da upozorenjem, jasno možemo pretpostaviti da se misli na našu zemlju.

Međutim, Srbija iz Somalije banane nije uvozila uopšte u prethodne tri godine. A zemlje od kojih naša država nabavlja ovo voće pretežno su Ekvador i Kolumbija. 

Srbija ne uvozi banane iz Somalije, Izvor: trademap.org
Zemlje iz kojih Srbija uvozi banane, Izvor: trademap.org

 

Ako banane nisu uvezene u Srbiju, gde onda jesu?

Jer, pored Srbije, video je deljen i u zemljama Zapadne Azije, ali i drugim državama sveta.

Neke od njih, poput Malezije i Južne Afrike morale su čak da apeluju na građane da ignorišu ove lažne objave na društvenim mrežama, piše Raskrikavanje.ba.  

Indijski Factly.org (i u toj državi se proširila vest o uvozu banana iz Somalije) u novembru je došao do podatka da je ovaj viralan video objavljen u Iranu, te da su pomenute banane uvezene iz Somalije u tu zemlju.

Kada se radi o “glisti Helikobakter” koja se nalazi u bananama, i tu je na delu dezinformacija. 

Helikobakter uopšte nije nikakva glista, već ime bakterije koja pogađa oko dve trećine svetske populacije, i pretežno se javlja u zemljama u razvoju. Ova bakterija se ne može videti golim okom, a inficiranje njome može izazvati probleme sa varenjem poput čireva, objasnili su stručnjaci za AFP

Helikobakter je vrsta bakterije koja izaziva upale i čireve u želucu ili tankom crevu. Kod ljudi sa infekcijama Helicobacter pilori postoji veća verovatnoća da razviju rak u stomaku, uključujući MALT limfom. (Izvor: cancer.gov)

Ova bakterija, dakle, može izazvati rak u stomaku i on po osobu može biti fatalan. Ali to je bolest koja se razvija mesecima ili godinama u zavisnosti od toga koliko je interakcija između bakterije i čovekovog organizma, objasnio je za indijski Alt News gastroenterolog dr Pradat Bate.

Takozvani crvi koji se navodno vide na snimku najverovatnije su “vlakna” na osnovu čega je Fabrisio Lojola, agronom iz Ekvadora, zaključio da je voće imalo problem sa sazrevanjem i dodao kako “tako džinovska larva” koja se vidi na snimku “nije realna”, piše AFP.

A Uprava za poljoprivredu i bezbednost hrane Abu Dabija oglasila se rečima da „nije poznato da crvi završavaju svoj životni ciklus unutar plodova kada su toliko veliki kao što je prikazano na snimku”.

Naslovna fotografija: Canva