Nova dezinformacija o Simpsonovima – kreator serijala nije bivši agent CIA
Teorije zavere o Simpsonovima osvežene su dezinformacijom da je kreator popularnog serijala bivši agent CIA, u cilju afirmisanja čuvene teorije o prediktivnom programiranju.
- Na društvenim mrežama dele se tvrdnje da je kreator Simpsonovih Met Grejning bivši agent američke Centralne obaveštajne agencije CIA, zajedno sa kolažom isečaka iz epizoda koji navodno dokazuju da je serija predvidela globalne događaje.
- U opširnoj dokumentaciji Grejningove biografije nema naznaka o njegovoj umešanosti u tajne aktivnosti ili obaveštajne operacije. Slike sa kolaža su digitalno izmenjene.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.
U viralnim objavama na Fejsbuku deli se kolaž isečaka iz epizoda popularnog američkog serijala Simpsonovi, na kojima se pominje datum smrti američkog predsednika Džoa Bajdena, rat u Ukrajini i nuklearna eksplozija. Kolaž se deli uz tvrdnje da je „kreator serije Met Grejning bivši agent CIA”, što, kako se implicira u spornim objavama, navodno „objašnjava brojna predviđanja stvarnih događaja u seriji”.
Nema dokaza da je kreator Simpsonovih Met Grejning bivši agent CIA. U opširnoj dokumentaciji Grejningove biografije nema naznaka o njegovoj umešanosti u tajne aktivnosti ili obaveštajne operacije. Kolaž na kojem su isečci iz serije je modifikovan, a konspiracije da su Simpsonovi predvideli brojne globalne događaje oslanjaju se na teoriju prediktivnog programiranja za koju nema kredibilnih dokaza.
***
Na kolažu koji se deli na društvenim mrežama prikazani su modifikovani isečci iz serije koji navodno predviđaju rat u Ukrajini 2022. godine, smrt američkog predsednika Džoa Bajdena 2024. i nuklearnu eksploziju 5. maja 2024.
Izvršni producent Simpsonovih Met Selman rekao je za „Rojters” da su „sve slike iz viralne objave fotošopirane, ili na neki drugi način izmenjene”, što potvrđuje i obrnuta pretraga fotografija na internetu.
Prvo takozvano predviđanje koristi sliku nadgrobnog spomenika sa natpisom: „RIP 2024 Joe Biden”. Reč je o digitalno izmenjenom kadru iz epizode Simsponovih „Treehouse of Horror XXI” iz 2010. godine. Autentičan kadar prikazuje natpis „I. M. DEAD” na spomeniku.
Druga slika prikazuje vojnika u ukrajinskom vojnom odelu kako upire puškom na kojoj je ugravirano 2022. i crtani prikaz ruskog predsednika Vladimira Putina. U pozadini je Simpsonov protagonista Homer koji maše ukrajinskom zastavom. Slika vojnika je iz epizode Simpsonovih iz 2019. godine „Mad about the Toy”. Originalni kadar ne prikazuje ukrajinsku zastavu na ruci na vojnoj uniformi, niti bilo kakvu gravuru na oružju. Putinova slika je fiksirani kadar iz kratkog videa pod nazivom „Homer Votes 2016”, koji je objavljen na Fejsbuk stranici Simpsonovih 2016. godine. Izmenjena verzija prikazuje ruskog predsednika kako nosi crvenu majicu sa natpisom „CCC”, koji verovatno prikazuje isečen natpis „CCCP” – ćirilični akronim za bivši Sovjetski Savez (SSSR). Autentičan kadar prikazuje Putina u bejzbol dresu Boston Red Soksa.
Slika Homera kako maše ukrajinskom zastavom takođe je digitalno izmenjena, a potiče iz epizode Simpsonovih iz 2006. godine „The Italian Bob”, u kojoj Homer maše američkom zastavom.
Poslednja slika prikazuje eksploziju i datum „5/5/2024”. Reč je o izmenjenom kadru iz epizode Simsponovih „To Surveil, with Love” iz 2010. godine.
***
Prediktivno programiranje je teorija koja sugeriše da elementi unutar različitih oblika medija, poput TV emisija, filmova i muzike, sadrže skrivene poruke ili simbole koji predviđaju buduće događaje ili društvene promene.
U analizi objavljenoj na sajtu državnog Univerziteta Ohaja u SAD navodi se da je „prediktivno programiranje teorija da vlada ili drugi viši službenici koriste izmišljene filmove ili knjige kao sredstvo masovne kontrole uma, kako bi stanovništvo bolje prihvatilo planirane buduće događaje”, odnosno, „kako bi se ublažio udarac traumatskog događaja i stvorila manja reakcija, a veća sklonost prihvatanju”. Ali, kako se navodi u analizi, nema pouzdanih dokaza koji bi svedočili o postojanju takvog sistema.
Zagovornici ove teorije predlažu da takve subliminalne poruke namerno implementiraju uticajni subjekti, kao što su vladine agencije ili tajne organizacije, među kojima se pominje i CIA. Epizode Simpsonovih koje su se poklopile sa značajnim kulturnim i političkim događajima, kao što su izbor Donalda Trampa za predsednika SAD ili pandemija kovida 19, izazvale su spekulacije o skrivenim motivima ili insajderskim saznanjima među kreatorima emisije, piše „Snopes”.
Međutim, medijski analitičari objašnjavaju da su ova očigledna predviđanja verovatnije slučajna, satirična ili odražavaju opšte kulturne komentare, a ne namerne pokušaje proročanstva.
„Iako su Simpsonovi povremeno prikazivali događaje ili fenomene iz stvarnog života sa neverovatnom preciznošću, takvi slučajevi su prvenstveno slučajni ili rezultat pronicljivog posmatranja i komentara društvenih trendova, kao i činjenice da je bilo više od 760 epizoda od kada je serija prvi put počela da se emituje kasnih 80-ih. Pisci serije su objasnili da su bilo kakva percipirana predviđanja obično odraz preterane satire, a ne istinske vidovitosti”, navodi „Snopes”.
O ovoj temi oglasio se i Al Džin, dugogodišnji pisac i izvršni producent Simpsonovih: „Jedan od naših pisaca, momak čija je epizoda predvidela izbor Donalda Trampa za predsednika je to najbolje objasnio: ako napišete 700 epizoda, a ne predvidite ništa, onda ste prilično loši, ali ako bacite dovoljno strelica, neka će pogoditi metu”, rekao je Džin za „NME” 2021. godine.
Naslovna strana: Facebook/Screenshot