Nova epizoda dezinformacija o vakcinaciji trudnica i pobačajima
Društvenim mrežama se šire netačne objave o, navodno, povećanom broju pobačaja nakon vakcinacije protiv kovida 19. Ova dezinformacija je „upakovana” u dramatično upozorenje navodnih „stručnjaka”.
- Na Fejsbuku se deli dezinformacija da je nakon vakcinacije trudnica mRNK vakcinama, došlo do povećanog broja pobačaja.
- Evropska agencija za lekove (EMA) objavila je u januaru 2022. godine da je sprovela analizu 65.000 trudnoća u različitim fazama. Zaključak im je da nisu pronađeni znakovi većeg rizika od komplikacija, pobačaja, ozbiljnih nuspojava, prevremenih porođaja, kao ni ozbiljne nuspojave kod nerođenih beba.
- Dr Stefan Mandić-Rajčević sa Instituta za socijalnu medicinu, Medicinskog fakulteta u Beogradu (Laboratorija za infodemiju i upravljanje infodemijom) o spornim tvrdnjama sa portala „Nulta Tačka” rekao je da su to netačne tvrdnje i da vakcine „nisu povezane” sa fertilitetom, trudnoćom i pobačajima.
- Ove objave ocenjujemo kao netačne.
Na društvenoj mreži Fejsbuk uočili smo objavu koja potiče sa portala „Nulta Tačka”, sa naslovom „Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast u broju POBAČAJA nakon vakcinacije protiv COVID-a”.
U tekstu na portalu „Nulta Tačka” navodi se da je broj pobačaja „dramatično porastao” kod žena koje su primile mRNK vakcine, kao i da je „izgubljeno milion beba”.
Ovaj portal je poznat po plasiranju dezinformacija.
Dr Stefan Mandić-Rajčević sa Medicinskog fakulteta, koji je već bio sagovornik Istinomera u vezi sa dezinformacijama o vakcinama, o spornim tvrdnjama sa portala „Nulta Tačka” rekao je da su to netačne informacije i da vakcine „nisu povezane” sa fertilitetom, trudnoćom i pobačajima.
Na portalu Nulta tačka navode kako je ginekološkinja dr Kimberli Bis govorila na temu vakcinacije u američkom Kongresu na panelu „Povrede izazvane vakcinama protiv COVID-19” u novembru 2023. godine, gde je rekla da je „stopa pobačaja bila 80 procenata u ispitivanjima kompanije Fajzer”. Panel je vodila Mardžori Tejlor Grin iz Republikanske stranke, teoretičarka zavera koja je bila tema analize Istinomera. S druge strane, dr Kimberli Bis je, po pisanju američkog NewsWeek-a, već iznosila dezinformacije o vakcinaciji na društvenim mrežama.
Kao „argument” spominju i da je na simpozijumu kompanije Wellness govorila dr Naomi Vulf i da je iznela podatke kompanije Fajzer. Inače, Naomi Vulf je autorka sa doktorskom disertacijom, ne doktorka medicine, čiji je Tviter/X nalog u jednom momentu suspendovan zbog širenja dezinformacija o vakcinaciji protiv kovida 19. Pored Naomi Vulf, u snimku sa tog simpozijuma (objavljen na platformi Rumble) vidi se i dr Piter Mekala, koji već bio tema naših tekstova pošto širi dezinformacije o vakcinaciji.
Različite dezinformacije o vakcinaciji trudnica pojavljuju se u talasima, poput onih o neplodnosti, padu nataliteta, a pre tri godine Istinomer je objavio tekst o dezinformacijama o vakcinama i pobačajima – gde smo istakli rezultate relevantnih studija na ovu temu. Studija iz 2021. godine objavljena u časopisu „Akušerstvo i ginekologija”, demantuje tvrdnje o povećanom riziku (nakon vakcinacije) od pobačaja, ali i gubitka plodnosti, poremećaja placente, ili deformiteta ploda.
Drugo istraživanje, u kojem je učestvovalo skoro 4.000 žena, objavljeno u aprilu 2021. godine u časopisu „New England Journal of Medicine”, takođe odbacuje teze o povećanju stepena rizika u trudnoći kod osoba koje su primile mRNK vakcinu.
Štaviše, studija objavljena u medicinskom časopisu „American Journal of Obstetrics and Gynecology” u 2019. godini pokazuje da su od vakcine imale koristi trudnice, dojilje, ali i novorođenčad. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) sproveo je studiju i nije došao do dokaza da vakcine nose rizike u trudnoći. Evropska agencija za lekove (EMA) objavila je u januaru 2022. godine da je sprovela analizu koja je uključila 65.000 trudnica u različitim fazama. Rečeno je da nisu pronađeni znakovi većeg rizika od komplikacija, pobačaja, ozbiljnih nuspojava, prevremenih porođaja, kao ni ozbiljne nuspojave kod nerođenih beba.
U studiji koja je objavljena u časopisu „Oxford University Press“ u maju 2023. godine, autori u zaključku ističu da „vakcine protiv COVID-19 nisu povezane sa povećanim rizikom od pobačaja ili smanjenom stopom tekuće trudnoće ili stope živorođenih među ženama u reproduktivnom dobu. Trenutni dokazi su i dalje ograničeni i potrebne su veće studije da bi se procenila efikasnost i bezbednost vakcina protiv COVID-19 u trudnoći”.
„Važno je da se javnost informiše iz pouzdanih izvora informacija koji se baziraju na objektivnom sagledavanju dostupnih studija i naučne literature”, rekao je za Istinomer dr Stefan Mandić-Rajčević sa Instituta za socijalnu medicinu, Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Imajući u vidu objavljene studije u vezi sa ovom temom, kao i izjavu dr Stefan Mandić-Rajčević sa Medicinskog fakulteta da vakcine „nisu povezane” sa fertilitetom, trudnoćom i pobačajima, ocenjujemo ove objave kao netačne.
O tome da nema dokaza da vakcine povećavaju rizik od pobačaja, pisao je i Rojters.