Na mrežama kruži dezinformacija da se Kamala Haris povlači iz predsedničke trke
Približava se izborni dan u Sjedinjenim Državama, a na društvenim mrežama ne jenjavaju dezinformacije koje targetiraju demokratsku predsedničku kandidatkinju Kamalu Haris.
- Mrežama cirkulišu tvrdnje da se Kamala Haris povlači iz izborne trke za predsednicu Sjedinjenih Država.
- Reč je o dezinformaciji. Haris će učestovati na predsedničkim izborima koji će biti održani 5. novembra ove godine kao demokratska kandidatkinja.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.
Glasači u Sjedinjenim Američkim Državama izlaze na birališta 5. novembra da izaberu novog predsednika/predsednicu.
Od iznenadnog ulaska u predizbornu trku krajem jula, kandidatkinja Demokratske stranke Kamala Haris je u nacionalnim prosečnim anketama, ostvarila blago vođstvo nad republikanskim kandidatom Donaldom Trampom, prenosi BBC.
Prema poslednjim podacima anketa – Haris i dalje vodi.
Na društvenim mrežama, međutim, cirkuliše manipulativna teza da se Haris “povlači iz izborne trke”, a kao izvor te informacije navodi se izvesni Fil Godlevski (Phil Godlewski), jedan od istaknutijih pristalica pokreta QAnon.
Međutim, nema dokaza da se Kamala Haris povlači iz predsedničke trke protiv Donalda Trampa.
Haris nije saopštila da se povlači, niti su kredibilni mediji o tome izvestili. Haris će učestovati na predsedničkim izborima 5. novembra ove godine kao kandidatkinja Demokratske stranke.
QAnon teorije zavere potiče iz objava na forumu na veb lokaciji 4chan koje su se proširile u oktobru 2017. godine. Pristalice QAnon-a veruju da Donald Tramp vodi tajni rat protiv satanističkih kanibalističkih pedofila u Holivudu, Demokratske stranke i takozvane duboke države unutar vlade Sjedinjenih Država, navodi onlajn enciklopedija Britannica. Posredstvom društvenih mreža, proširen je sadržaj teorije zavere i njen geografski doseg, te je u nekoliko navrata rezultirala protestima i nasilnim incidentima.
Nismo uspeli da utvrdimo da li je Godlevski zaista proširio dezinformaciju da se Haris povlači iz izborne trke.
Nakon što se Džo Bajden povukao i podržao Haris u predsedničkoj trci protiv republikanskog kandidata Donalda Trampa, na društvenim mrežama su se intenzivirale dezinformacije o Haris.
Istinomer je tokom prethodnih meseci dekonstruisao viralne dezinformacije o rasnom identitetu Kamale Haris, netačne tvrdnje da je nosila minđuše sa mikrofonom tokom debate sa Donaldom Trampom, kao i obmanjujuće navode da je u upitniku iz 2019. godine Haris podržala legalizaciju svih droga.