Novi krug dezinformacija o kovid vakcinama i „turbo raku“
Nemački medij Berliner Zeitung objavio je kolumnu u kojoj je autorka iznela tvrdnje da vakcine protiv kovida 19 utiču na pojavu takozvanog „turbo raka“. Dve nedelje kasnije isti medij je objavio analizu u kojoj je dekonstruisao sporne navode iz kolumne o povezanosti vakcina i raka, te zaključio da za njih ne postoje dokazi.
- Na Fejsbuku se dele tvrdnje da postoji korelacija između vakcina protiv kovida 19 i “turbo raka”, a kao dokaz navode se izveštaji nemačkih medija i izjave pojedinih lekara.
- Nema dokaza da vakcine protiv kovida izazivaju rak. Istraživanja pojedinih lekara, koja navodno dokazuju da kovid vakcine izazivaju bolesti raka, opovrgnuta su od strane zvanične zdravstvene zajednice.
- Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.
U viralnim objavama na Fejsbuku tvrdi se da su „pojedine nemačke mejnstrim novine tek u oktobru ove godine skupile hrabrost da pišu o korelaciji između injekcije i ‘turbo raka’“, o čemu, kako se tvrdi, svedoči članak objavljen na nemačkom portalu Berliner Zeitung. Sporni navodi dele se zajedno sa snimkom na kojem doktori Peter McCullough i Shankara Chetty govore da „vakcine protiv kovida 19 ubrzavaju progresiju postojećih bolesti“.
Nema dokaza da vakcine protiv kovida 19 izazivaju takozvani „turbo rak“, niti da utiču na progresiju postojećih bolesti.
Nemački medij Berliner Zeitung objavio je 2. oktobra ove godine kolumnu/komentar u kojoj doktorka Ute Krüger iznosi tvrdnje da „kovid vakcine izazivaju turbo rak“. Tekst je objavljen u okviru rubrike Open Source, za koju ovaj medij navodi da „pruža svim zainteresovanima mogućnost da ponude tekstove sa relevantnim sadržajem i profesionalnim standardima kvaliteta“.
U uvodu u tekst doktorke Krüger, Berliner Zeitung navodi: „Naša autorka je radila kao viši lekar kliničke patologije na nekoliko švedskih klinika. Od vakcinacije protiv korone, primetila je novu vrstu ‘turbo raka’“.
Krüger tvrdnje iznesene u tekstu uglavnom zasniva na ličnim opservacijama u klinici u kojoj radi, kao i na studijama koje su navodno dokazale da je u poslednjih nekoliko godina došlo do „značajnog porasta broja obolelih od raka u Japanu i Velikoj Britaniji“.
Berliner Zeitung je 15. oktobra objavio analizu u kojoj je dekonstruisao sporne navode iz kolumne doktorke Krüger o povezanosti kovid vakcina i raka, te zaključio da za njih ne postoje dokazi. Ovaj medij je, analizirajući javno dostupne podatke o broju obolelih od raka u Nemačkoj, pre i posle vakcinacije protiv kovida 19, utvrdio da zaključci izneseni u analizi doktorke Krüger nemaju utemeljenje u činjenicama.
„Podaci iz Nemačke ne pokazuju porast novih slučajeva raka; nije porasla ni verovatnoća umiranja od raka. Agresivnost raka se ne povećava – prema svemu što pokazuju podaci“, navodi se u analizi.
Berliner Zeitung je ažurirao analizu doktorke Krüger, tako što je na početak teksta postavio članak u kojem su sporne tvrdnje opovrgnute.
Međutim, posledica davanja medijskog prostora naučno neutemeljenim stavovima, uprkos tome što su naknadno dekonstruisani, doprinela je širenju dezinformacija na društvenim mrežama.
Platforma Media Bias/Fact Check (MBFC), koja se bavi „procenom pristrasnosti, tačnosti činjenica i kredibilitetom medijskih izvora“, navodi da se izveštavanje portala Berliner Zeitung „uglavnom zasniva na činjenicama“, međutim, ocenjuje da je „tehnika označavanja izvora“ u tekstovima ovog medija „loša“.
Dodatno, sporne tvrdnje o „porastu broja obolelih od raka usled vakcinacije protiv kovida 19 u Britaniji i Japanu“, koje Krüger pominje u svojoj analizi, nemaju utemeljenje u naučnim dokazima, o čemu je već Istinomer već pisao.
Kako je pandemija kovida 19 uticala na dijagnozu bolesti raka
Rak je bolest u kojoj neke ćelije u telu nekontrolisano rastu i šire se na druge delove tela. Takozvani „turbo rak“ je izmišljeni izraz, nastao u krugu teoretičara zavera koji neosnovano tvrde da vakcinacija mRNA vakcinama izaziva „novu i agresivniju vrstu karcinoma“. Ne postoje dokazi da vakcine protiv kovida 19 izazivaju rak.
Rojters piše da su zdravstveni stručnjaci primetili porast broja obolelih od raka u kasnoj fazi, ali su objasnili da je to verovatnije posledica isključivanja medicinskih sistema tokom pandemije korona virusa.
U izveštaju objavljenom u januaru 2023. godine na The Lancet Oncology, procenjuje se da je na području Evrope „tokom prve godine pandemije propušteno oko 100 miliona skrininga, 1,5 miliona manje pacijenata sa rakom je pregledano kod kliničara, 50 odsto nije blagovremeno primilo lečenje, a do 1 milion je možda imalo nedijagnostikovani rak“.
Druga studija, objavljena 2021. godine u Journal of Clinical Oncology, koristeći podatke iz države Vašington, došla je do sličnog zaključka, dok se u izveštaju dobrotvorne organizacije MacMillan Cancer Support iz 2020. godine navodi da je „50 hiljada dijagnoza raka propušteno samo u Britaniji između marta i avgusta te godine, u poređenju sa nivoima pre pandemije“. Tokom istog perioda, dobrotvorna organizacija je procenila da je „30 hiljada ljudi manje započelo lečenje od raka u poređenju sa 2019. godinom“.
Dakle, prema proceni zdravstvenih stručnjaka i rezultatima recenziranih studija, nema dokaza koji bi potvrdili da vakcine protiv kovida 19 izazivaju rak. Međutim, postoje indicije da je pad skrininga tokom pandemije potencijalno doprineo porastu broja slučajeva raka koji su prvi put otkriveni u kasnijim stadijumima te bolesti.
Naslovna fotografija: Canva