Osoba sa spornih fotografija i snimaka nije Tomas Kruks, napadač na Trampa

U prvim satima nakon atentata na bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa 13. jula, društvenim mrežama su se proširile brojne dezinformacije i teorije zavere. Jedna od dominantno proširenih teza u medijima na našem govornom području jeste pogrešna vizuelna identifikacija napadača na Trampa.
Osoba sa spornih fotogrfaija nije Tomas Kruks
Izvor: Facebook/Screenshot

  • Osoba za koju se na mrežama tvrdi da prikazuje Tomasa Metjua Kruksa nije potvrđeni i ubijeni napadač na Trampa.
  • U pitanju je internet „trol“ koji je, nakon napada, na Iksu objavio snimak u kojem govori da „mrzi Trampa i Republikance“.
  • U momentu plasiranja snimka, arhiva pokazuje da je naziv naloga bio je @jewgazing, koji je naknadno izmenjen u @Poopy_Tool_Fan.
  • Ime osobe iza ovog naloga još uvek nije potvrđeno.
  • Osoba okarakterisana kao „Internet trol“ je sudeći po kasnijim objvama živa, dok je potvrđeni napadač na Trampa ubijen na licu mesta, 13. jula.

Federalni istražni biro (FBI) je identifikovao dvadesetogodišnjeg Tomasa Metjua Kruksa iz pensilvanijskog grada Betel Park kao napadača na Donalda Trampa, republikanskog predsedničkog kandidata.

Istražitelji navode da je Kruks, naoružan poluautomatskom puškom AR-15, otvorio vatru na bivšeg predsednika dok se obraćao svojim pristalicama u gradu Batler u Pensilvaniji.

Bivši predsednik Tramp je u pokušaju ubistva koji se desio 13. jula, lakše povređen, dok je jedna osoba iz publike ubijena, a dvoje teže ranjeno.

Napadača je na licu mesta usmrtio snajperista Tajne službe, saopštili su zvaničnici.

Međutim, u prvim satima nakon atentata, društvene mreže su preplavili brojni snimci i fotografije na kojima je, navodno, preživeli napadač Tomas Kruks.

Pogrešna slika atentatora u Fejsbuk objavi
Izvor: Facebook/Screenshot

Sporni snimak u kojem osoba koja vizuelno podseća na napadača govori kako mrzi Trampa i Republikance, potekao je sa @jewgazing naloga na platformi Iks.

Pogrešna slika atentatora u Fejsbuk objavi sa portala 24sedam
Izvor: Facebook/Screenshot

Sporni snimak i fotografije navodnog napadača su se proširile medijima i društvenim mrežama i na našem govornom području (Novosti, Blic, Srbija Danas, K1 Info, Republika, Nova Srpska Politilčka Misao ….. ). U međuvremenu su pojedini mediji, poput Blica, povukli su spornu i objavili zvanično potvrđenu fotografiju napadača.

Pogrešna slika atentatora u štampanom izdanju Večernjih Novosti
Izvor: Novosti/Screenshot

Nijedan od spornih vizuelnih materijala, pak, ne prikazuje Tomasa Kruksa.

Iks objava sa pogrešnom slikom atentatora
Izvor: X/Screenshot

Naprotiv, na snimku se je zapravo „internet trol“ koji stoji iza naloga jewgazing.

Osoba koja je plasirala snimak sa ovom „neslanom šalom“ je na istom nalogu, nakon atentata, potvrdila da je živa — te da samim tim nije napadač — da njegovo ime nije Tomas Metju Kruks, kao i da se kaje što je objavio sporni snimak.

Nalog koji je, sudeći po digitalnoj analizi i dostupnim internet arhivama, prvobitno nazvan @jewgazing, izmenjen je u trenutni @Poopy_Tool_Fan.

Istraga o detaljima napada i mogućim motivima atantata dvadesetogodišnjeg Kruksa, zaposlenog u Centru za kvalifikovanu negu i rehabilitaciju Betel Park, su i dalje u toku, prenose svetski mediji.

FBI je 15. jula saopštio da su forenzičari Biroa uspešno pristupili Kruksovom mobilnom telefonu, kao i da ispituju druge digitalne dokaze.

Istraga o tome šta se dogodilo mogla bi da traje mesecima i istražitelji bi 'neumorno' radili na identifikaciji Kruksovog motiva, rekao je Kevin Rojek za BBC, specijalni agent FBI Pitsburga.

U razgovoru za CNN, napadačev otac, Metju Kruks, rekao je da pokušava da shvati „šta se dođavola dešava“, ali da će „sačekati dok ne razgovaram sa organima za sprovođenje zakona“ pre nego što progovori o svom sinu.

Kruksova porodica sarađuje sa istražiteljima, navodi FBI. Pozivajući se na tri izvora za sprovođenje zakona, CBS je izvestio da je njegov otac pozvao policiju nakon pucnjave, iako je priroda tog poziva još uvek nejasna.

Od 13. jula do danas je obavljeno preko 100 intervjua, prenosi BBC.

Najmanje troje osoba su na mrežama pogrešno identifikovani kao napadači na Trampa, poput italijanskog sportskog novinara Metjua Volija ili komičara Sema Hajda.

Takođe, jedine povrđene fotografije Tomasa Metjua Kruksa, medijima je ustupio Školski okrug Betel Park.

Prava slika Tomasa Metjua Kruksa sa dodele diploma
Izvor: BBC/Screenshot
Slika Tomasa Metjua Kruksa
Izvor: CBS,BBC/Screenshot