Ova fotografija masovnog protesta u Rumuniji je iz 2017. godine

Nakon što je početkom decembra Ustavni sud Rumunije poništio rezultate prvog kruga predsedničkih izbora, širom te zemlje izbili su masovni protesti. Istovremeno, na društvenim mrežama i na našem govornom području kružila je fotografija koja navodno prikazuje masovan skup u Bukureštu. Međutim, iako autentična, fotografija datira iz 2017. godine i nije povezana s aktuelnim događajima u Rumuniji.
Fotografija protesta u Rumuniji iz 2017. predstavljena kao aktuelna
Izvor: Instagram/Screenshot

  • Društvenim mrežama cirkuliše fotografija na kojoj je, navodno, prikazan protest građana u Bukureštu 2017. godine.
  • U objavama se takođe navodi da su okupljeni građani sa fotografije izašli da podrže predsedničkog kandidata ekstremne desnice, Kalina Džordžeskua.
  • Sporna fotografija, iako autentična, stara je najmanje sedam godina kada su se građani Rumunije, 2017. godine pobunili protiv vladinih odredbi koje bi dekriminalizovale koruptivne postupke.
  • Protest se, dakle, jeste desio 8. decembra nakon što je Ustavni sud Rumunije anulirao rezultate prvog kruga predsedničkih izbora, ali sporna fotografija se ne može povezati sa aktuelnim događajima.
  • Objave ocenjujemo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja.

Uz fotografiju sa Fejsbuka deli se i opis:

„Rumunija je opet pokazala da sa njenim gradjanima nema zavitlavanja. Narod je stao iza Džordžeskua, predsedničkog kandidata koji je pobedio. Zanimljivo je što Džordžesku nije imao novac za bilo kakvu kampanju, tako da je sve po pitanju kampanje odradio na Tik Toku besplatno i pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora.. Isto su ovako stali iza Laure Koveši.

Ovaj narod zaslužuje samo poštovanje. Kao jedan štite ono u šta veruju.“

Instagram post navodno o masovnom protestu 2024. godine
Izvor: Instagram/Screenshot

U spornim objavama, priložena je fotografija protesta koja jeste nastala u Bukureštu, ali 2017. godine. Dakle, nije iz 2024. godine sa protesta pristalica Kalina Džordžeskua, kako se tvrdi u viralnim objavama sa društvenih mreža. 

Pomoću alata TinEye pronašli smo mnoštvo objava sa ovom fotografijom od kojih je najranija datira iz marta 2017. godine.

Originalne fotografije protesta u Rumuniji su iz 2017.
Izvor: TinEye/Screenshot

Najmasovniji protesti u Rumuniji nakon pada komunizma desili su se u februaru 2017. godine kada su građani Rumunija masovno protestovali protiv vladinih odluka koje bi dekrimanilzovale koruptivne radnje, prenela je Al Džazira.

Kalin Džordžesku je predsednički kandidat stranke ekstremne desnice koji je na ovogodišnjim izborima u Rumuniji pobedio protivnicu Elenu Laskoni iz saveza „Spasimo Rumuniju”, stranke desnog centra, sa 23 odsto prema 19 odsto. Međutim, Ustavni sud Rumunije poništio je rezultate prvog kruga glasanja nekoliko dana pred početak drugog kruga glasanja, zbog ruskih informacionih operacija na TikToku u korist Džordžeskua. (Izvor: BBC)

Odlazeći predsednik Rumunije Klaus Verner Johanis objavio je dokumente sa kojih je skinuta oznaka tajnosti u kojima je detaljno opisana masovna i „visoko organizovana“ kampanja za Džordžeskua na TikToku, Zbog sumnji u povezanost sa ruskim informacionim operacijama koje su uticale na predsedničke izbore, tužioci u Rumuniji pokrenuli su istragu protiv Džordžeskua. (Izvor: BBC)

Inače, Džordžesku je ranije kritikovao EU i NATO, i rekao je da će povući svu pomoć Ukrajini, prenosi portal Politico. Takođe, podržavao je teorije zavere poput one da niko nikad nije sleteo na Mesec, kao i one u vezi sa kovidom 19, prenosi BBC.

Objave ocenjujemo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja.

Ovo temom bavili su se i portal iz BiH Raskrinkavanje, kao i portal AFP.