Pesak iz Sahare nema nikakve veze sa požarom na viralnom snimku
U stambenom naselju “The Flats” u Klivlendu u Sjedinjenim državama u toku noći 18. juna dogodilo se oko 20 lančanih požara. Video snimci sa lica mesta preplavili su društvene mreže i izazvali intrigu, budući da su prizori vatre i varničenja koje vidimo na njima vrlo specifični. U viralnim objavama nagađa se o uzroku požara, uz insinuaciju da je možda reč o “čuvenom saharskom pesku”. Činjenica je, međutim, da pesak iz jedne od najvećih pustinja na svetu nema nikakve veze sa ovim incidentom. Prema trenutno poznatim informacijama iz istrage, uzrok požara je najverovatnije kombinacija neopreznog pušenja, vetra i lako zapaljivog malča.
Pesak iz Sahare postao je jedna od popularnih tema među domaćim teoretičarima zavere nakon što je u martu ove godine, na pojedine delove Evrope i Srbije, pala “prljava” tj. “obojena” kiša obogaćena njegovim česticama.
Tako se motiv “saharske prašine/peska” ugnezdio u dobro poznate priče o “zaprašivanju” i “globalnom trovanju čovečanstva otrovima iz vazduha”.
Osim peska, u komentarima se pominje i da je reč o solarnoj oluji, posledicama 5G mreže, kao i da su na snimku glumci na holivudskom setu.
To nema veze sa činjenicama.
Ono što vidimo na snimcima dogodilo se u noći 18. juna ove godine, kada je stambeno naselje u Klivlendu u državi Ohajo u Sjedinjenim državama zahvatilo oko 20 lančanih požara.
Kako je izvestio lokalni medij “Cleveland19”, ekipe vatrogasne pomoći reagovale su odmah nakon što su tokom noći primile dojave o požarima.
Prema rečima poručnika Majka Normana iz Klivlendske vatrogasne jedinice, izbilo je oko 20 požara u blizini bara “Punch Bowl Social”.
Istovremeno je duvao i jak vetar zbog čega je plamen dospeo i do suvih slojeva malča* u okolini. “Pepeo je leteo svuda sa malča koji je goreo zbog čega je scena delovala zastrašujuće”, rekao je Norman.
*Malč je materijal kojim se zagrću biljke. Takođe se koristi za pravljenje staza i trim staza.
“Navodno USA/Cleveland/Ohio…kontam da nije neka nova vrsta popularnog saharskog pijeska 🙄😁”
Vatrogasci iz Klivlenda sumnjaju da je neko bacio cigaretu koja je izazvala početni požar u stambenom naselju. Pored toga što je malč izuzetno zapaljiv, desila se “savršena oluja” budući da su razbuktavanje plamena i vatre dodatno pospešili snažni vetrovi koji su duvali tokom noći, piše “Cleveland19”.
Jedan od očevidaca rekao je za ovaj medij da je scena izgledala “kao iz horor filma”.
Vatrogasna služba Klivlenda je na zvaničnom Tviter nalogu 18. juna objasnila da je došlo do požara u 2 sata ujutru kada su se zapalili trava i malč.
“Požar trave/malča sinoć u stambenom naselju “The Flats”. Dramatičan snimak, ali nema prijavljenih šteta/povreda. Verovatno uzrokovano nepažnjom pušača. 1 cigareta + suv malč + jak vetar = ova strašna scena. Molimo ugasite cigarete i pravilno ih odložite”, navodi se u tvitu.
Grass/Mulch Fire last night in the flats. #CLEFIRE Engines 1 & 2 responded. Dramatic footage, but no damage/injuries reported. Likely caused by careless smoking. 1 cigarette + dry mulch + strong winds = this scary scene. Please extinguish cigarettes/cigars & dispose properly. https://t.co/NvyaUhdteq
— ClevelandFire (@ClevelandFire) June 18, 2022
I domaći stručnjaci su već objašnjavali da u ovoj pojavi nema ničeg misterioznog, niti nedokučivog.
“Ova pojava se javlja jednom do tri puta godišnje u proleće ili jesen, kada su južna strujanja iz severne Afrike jaka, a ciklogeneza intezivna nad Mediteranom – dobitna kombinacija za pojavu obojenih padavina„, rekao je za BBC na srpskom profesor Vladan Ducić sa Geografskog fakulteta u Beogradu.
Nedavna serija specifičnih požara u Klivlendu u Americi je iz nekog razloga asocirala korisnike Fejsbuka na pesak iz Sahare, te oni već danima dele snimke ovih požara i špekulišu o potencijalnom uzroku.
Kao što vidimo, nema nagoveštaja da pesak iz Sahare ima bilo kakve veze sa ovim incidentom.
“NASA Earth Observatory” je u junu pisao o “prasku saharske prašine” koji je krenuo ka Americi.
“Procenjuje se da vetrovi pokupe oko 100 miliona tona prašine iz pustinje Sahare svake godine, a znatan deo nje prenosi se preko severnog Atlantskog okeana. Sveža zaliha prašine dopremljena je iz Sahare početkom juna 2022. godine i čini se da je deo prašine krenuo ka Americi. NASA satelitski senzori koji prate optičku dubinu aerosoli primetili su značajno povećanje čestica koje reflektuju sunčevu svetlost u regionu počevši od 29. maja pa do 6. juna. Satelitski snimci u prirodnim bojama od 30. maja do 6. juna pokazali su napredovanje oluje preko vode.”
Prašina igra glavnu ulogu u Zemljinoj klimi i biološkim sistemima. Čestice u vazduhu apsorbuju i reflektuju sunčevu svetlost – menjajući količinu sunčeve energije koja dopire do površine – i takođe mogu da podstiču ili smanje formiranje oblaka i oluje, u zavisnosti od drugih atmosferskih uslova. Prašina može pogoršati kvalitet vazduha i imati negativne posledice po zdravlje, posebno za osobe sa plućnim bolestima. A prašina – bogata gvožđem i drugim mineralima koji su potrebni biljkama i fitoplanktonu – obezbeđuje prirodno đubrivo za okeanske ekosisteme i zemljišta niz vetar, piše “NASA Earth Observatory”.
Naslovna fotografija: Facebook/Screenshot