Pikaču postao maskota protesta u Turskoj – uz mnogo AI sadržaja na mrežama

Nakon viralnog i autentičnog snimka osobe koja u Pikaču kostimu beži od policije tokom protesta u Turskoj, na društvenim mrežama su se proširile i navodne fotografije i snimci hapšenja “Pikačua”. Digitalna analiza je pokazala da je reč o sadržaju generisanom uz pomoć veštačke ineligencije.
Foto: Screenshot/Facebook

  • Na društvenim mrežama postali su viralni zapisi sa protesta u Turskoj na kojima se vidi kako “Pikaču” beži od policije, kao i oni na kojima se vidi hapšenje osobe u kostimu ovog anime karaktera.
  • Rezultati digitalne analize alata za detekciju AI sadržaja, pak, otkrivaju da je reč o sadržaju generisanom uz pomoć veštačke inteligencije.
  • Ove fotografije usledile su nakon auteničnog snimka tokom protesta u Antaliji na kojem se prikazuje osoba u kostimu Pikačua, čiji autor je Ismail Koçeroğlu, fotoreporter sa Univerziteta Akdeniz.
  • Objave koje se dele na društvenim mrežama ocenili smo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja.

 

Nakon hapšenja gradonačelnika Istabula Ekrema Imamogula, glavnog političkog protivnika predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, u Turskoj su započeli masovni protesti.

Tokom ovih demonstracija snimak osobe obučene u kostim jednog od Pokemona – Pikačua kako sa drugim građanima beži od policije, postao je viralan.

Ovaj video nastao je tokom protesta u Antaliji, a njegov autor je Ismail Koçeroğlu (@ismailkoceroglu), fotoreporter sa Univerziteta Akdeniz, navodi u svom članku 404media

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by DER SPIEGEL (@spiegelmagazin)

 

Međutim, na društvenim mrežama su se ubrzo nako. ovih scena, pojavile slike Pikačua, navodno, u trenutku njegovog privođenja ili bežanja od policije.

Osim vizuala, pojavili su se i slični snimci na kojima Pikaču beži od policije.

Digitalna analiza sprovedena pomoću više alata (DeepFakeoMeter, HiveModeration, AI or Not, ElevenLabs) ukazuje na visok stepen verovatnoće da je sadržaj sintetički. Dakle, u pitanju su neautentične fotografije i zapisi kreirani softverom generativne veštačke inteligencije (genAI).

 

Izvor: SightEngine

Osim toga, na neverodostojnost sadržaja ukazuju vizuelne neusaglašenosti, kao što su izobličeni i netačni ispisi na policijskom kombiju i uniformi policajaca — umesto pravilnog naziva na turskom jeziku POLIS, vidimo nečitljive, što i dalje predstavlja jednu od odlika AI generisanih fotografija.

 

Izvor: FB, Istinomer

 

Prava scena snimljena je u niskoj rezoluciji i mutna, i upravo to je omogućilo širenje lažne AI slike, jer je izgledala profesionalnije i delovala je kao autentična novinarska fotografija.

Na snimku koji takođe kruži društvenim mrežama vidi se Pikaču kako beži od policije. 

 

Izvor: Facebook

Takođe, vozila koja se nalaze na ovim snimcima i fotografijama ne pripadaju turskoj policiji i potpuno su drugačija od onih koje je policija koristila da interveniše tokom protesta. U objavi iz Antalije se vidi da su vozila TOMA bela i imaju plava i crvena svetla.

Pored svega navedenog, dodatno budi sumnju i to što nijedan kredibilan mediji nije objavio sporne snimke i fotografije, kao i to što nije potpisan njihov autor.

Imajući sve ovo u vidu, snimke i fotografije Pikačua kako beži od policije ocenili smo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja.

Pikaču je jedan od Pokemona. A ovo mu nije prvi put da je na protestima, pre toga kostim Pikačua video se i na protestu u Čileu.

pikaču provera
pikaču provera
Izvor: AI or Not
Izvor: AI or Not
AI generated
AI generated
Screenshot 2025-03-31 222402
Screenshot 2025-03-31 222402
Screenshot 2025-03-31 222019
Screenshot 2025-03-31 222019