Poigravanje istinom: Ukrajinski puk Azov i desničarski dečiji kampovi

Prema poslednjim navodima ukrajinskih vlasti, u ruskim vojnim akcijama u toj zemlji ubijeno je 38 dece. U sredu, 9. marta, u ruskom vazdušnom napadu uništeni su porodilište i dečije odeljenje u ukrajinskom gradu Mariupolju. Istovremeno, na društvenim mrežama širom sveta, cirkuliše serija fotografija na kojima deca, obučena u vojne uniforme sa obeležjima ukrajinskog bataljona “Азов”, mašu oružjem. Fotografije su autentične, a desničarski dečiji kampovi u Ukrajini zaista postoje. Ali zašto tamošnji osnovci i srednjoškolci letnje raspuste provode ovladavajući veštinom ratovanja i da li su zapadni mediji zaista ćutali o tome?

 

Bataljon “Azov” je dobrovoljačka paravojna grupa osnovana 2014. godine.

Od početka smrtonosnog sukoba na istoku bori se protiv pobunjeničkih grupa koje Rusija podržava u istočnoj Ukrajini.

Puk je ozloglašen zbog svojih krajnje desničarskih stavova.

Naime, “Azov”, iako formalno deo ukrajinske Nacionalne garde, de fakto je privatna vojska koju je prvobitno finansirao oligarh Igor Kolomojski, piše Asošiejted pres. Njegovi trenutni izvori finansiranja su nepoznati, a bataljon kaže da se oslanja na privatne donacije.

Članovi puka suočili su se sa brojnim optužbama za kršenje ljudskih prava u zoni sukoba. Organizacije “Human Rights Watch” i “Amnesty International” u prošlogodišnjem zajedničkom izveštaju rekle su da su primile verodostojne optužbe o mučenju i “drugim sramnim zloupotrebama” od strane dobrovoljačkih bataljona, među kojima je bio i “Azov”.

Bataljon je osnovao paravojni kamp za obuku dece pod nazivom “Azovec”.

Obuka, koja se fokusira na veštinu ratovanja i fizičke vežbe, prožeta je nacionalističkim idejama.

Ipak, lideri “Azova” oštro odbacuju sugestije o neonacističkim sklonostima.

Njihov amblem ima upadljivu sličnost sa Volfsanđelom (Wolfsangel), koji su nacističke nemačke divizije naširoko koristile tokom Drugog svetskog rata.

 

Foto: Wikimedia commons

 

Azov, međutim, tvrdi da slova “N” i “I” označavaju “nacionalnu ideju”.

 

Foto: Wikimedia commons

 

Stavovi bataljona krajnje desnice, međutim, ne plaše roditelje koji obično plaćaju 120 dolara kako bi njihova deca provela dve nedelje sa tetoviranim borcima, trčeći po šumi sa lažnim puškama i radeći sklekove, piše AP.

“Ovde deca postaju jača i disciplinovanija”, kaže Irina Švec, majka 13-godišnjeg dečaka koji je bio u kampu izvan Kijeva.

Mnogi roditelji kažu da se osećaju dobro znajući da su njihova deca dobro opremljena za život u zemlji koja je u ratu.

Anton Krjuk, otac 12-godišnjeg dečaka koji je bio u kampu, kaže da se nada da njegovo dete neće morati da se bori na istoku.

“Ali dok ovo ludilo sa Rusijom ne prestane, on bi trebalo da zna kako da brani svoju zemlju”, rekao je on. „Možemo se osloniti samo na sebe.“

 

 

Fotografije iz kampa dele se poslednjih dana na društvenim mrežama uz konstataciju da se radi o “užasu u Ukrajini o kojem međunarodna štampa ne govori”.

“УЖАС у Украјини о коме међународна штампа не говори: деца војници обучена по узору на ИСИС! Добио сам неке слике синоћ које су ме запрепастиле. Реч је о војној обуци деце припадника чувеног „батаљона АЗОВ“, групе нациста која већ дуги низ година делује у Украјини и коју су промовисале и финансирале последње владе у Кијеву. Слике су недавне и нису лажне познате неким румунским новинарима; Јозефина Паскал је рекла да има обимнију документацију и да ће данас детаљно обрадити ту тему. А овај хорор је заиста врхунац хуманитарне катастрофе у суседној држави…😔”

 

Foto: Facebook/Screenshot

 

Strani portali za proveru činjenica nedavno su pisali da se sporne fotografije koriste i kao dokaz za lažnu tvrdnju da “Ukrajina zapošljava decu vojnike u borbi protiv Rusije”, u lančanim porukama na Telegramu.

 

Foto: inews.co.uk/Screenshot

 

Fotografije su autentične, nastale su 2015. i 2017. godine a distribuirali su ih Asošiejted pres (AP) i Evropska agencija Pressphoto (EPA).

U opisu jedne od njih navodi se: Na ovoj fotografiji snimljenoj u subotu, 8. jula 2017, učenici paravojnog kampa za decu udaraju pesnicama o srce tokom večernje ceremonije izvan Kijeva u Ukrajini. Kako je smrtonosni sukob na istoku Ukrajine ušao u treću godinu, neki roditelji u Ukrajini žele da se postaraju da njihova deca budu spremna da se bore, umesto da plivaju i igraju odbojku.

 

 

O desničarskim omladinskim paravojnim kampovima u Ukrajini zapravo je pisalo više kredibilnih zapadnih medija.

“Radio Slobodna Evropa” je u novembru 2015. godine objavio video prilog iz kampa. U opisu se navodi da su kamp osnovali pripadnici puka Azov, bivše dobrovoljačke jedinice, koji uče mlade Ukrajince da brane svoju zemlju — istovremeno ih izlažući ekstremno desničarskoj ideologiji puka.

 

 

Britanski dnevni list “The Guardian” je 4. septembra 2017. takođe objavio video prilog iz omladinskog kampa pod naslovom: Ukrajinski desničarski dečiji kamp: “Želim da vaspitam ratnika”

 

 

“The Guardian” je posetio kamp i pratio 16-godišnjeg Antona kroz njegova iskustva.

Da li je “Azov” zaista moderna Hitlerovska organizacija ili pokušava da pripremi mlade Ukrajince za tešku stvarnost koja ih čeka?, navodi se u opisu videa.

Britanski “Dailymail” je u februaru 2022. godine takođe pisao o ovoj temi.

 

Ranije manipulacije

 

Dezinformacije i manipulacije o kampovima u Ukrajini bile su aktuelne i tokom 2018. godine, međutim, tada se radilo o ukrajinskim skautskim letnjim kampovima koji nemaju veze sa “Azovom”.

Naime, kako piše portal za proveru činjenica “Stop Fake”, ruski mediji su tada objavili gomilu tekstova sa ciljem da uplaše svoje čitaoce, pozivajući se na priču objavljenu u španskom onlajn mediju “El Confidencial” pod naslovom “Deca od čelika: putovanje u kamp gde su maloletnici militarizovani”.

Priča naizgled opisuje jedan dan u dečjem kampu “Лідер” u Pušča Voditsja, južno od glavnog grada Kijeva.

Autorka članka Etel Bonet piše da kamp radi gotovo u tajnosti, da nema veb stranicu, te da deca tamo prolaze kroz “spartansku vojnu pripremu”.

Međutim, kamp ima zvaničnu veb stranicu, kao i naloge na društvenim mrežama.

 

Foto: Lider.in.ua/Screenshot

 

“Stop Fake” je kontaktirao direktora kampa Ivana Hranatkina kako bi proverio tvrdnje “El Confidenciala”, kao i ruska tumačenja tih tvrdnji.

Hranatkin je objasnio da kampisti treniraju tri do četiri sata dnevno; trening je, kako kaže, mešavina sportskih i boot camp vežbi.

Bonetina priča i njene ruske verzije tvrde da se u kampu puca iz oružja i trenira na stotine hiljada dece. Hranatkin je objasnio da kamp ima samo vazdušne puške iz sovjetske ere i da svaki kamp prima 200 dece, što je ukupno oko 800 do 1000 dece po letnjoj sezoni.

Rekao je da ono što “El Confidencial” naziva vojnom obukom jesu jednostavno časovi samoodbrane.

Što se tiče tvrdnje da takva obuka ignoriše obrazovne kriterijume i standarde, na sajtu kampa se objašnjava da je obuka bazirana na programu Nacionalnog patriotskog vaspitanja omladine i dece, koji je odobrilo Ministarstvo prosvete Ukrajine 2015. godine.

 

Foto: StopFake/Screenshot

 

U španskom članku se, takođe, tvrdi da deca u kampu kao pozdrav koriste podignutu ruku – nacistički pozdrav.

Potpuno netačno, kaže Hranatkin.

“Naš stav prema nacizmu je potpuno negativan, takvi pozdravi nisu dozvoljeni u našem kampu i učimo naše kampere da nikada ne prave takve gestove. Novinar je možda pogrešno protumačio gest šake preko srca prilikom pevanja ukrajinske himne.”

Ovo nije prvi takav članak koji je objavio “El Confidencial”. U prethodnim tekstovima o ratu u Ukrajini, gotovo nikada se ne pominje ruska agresija i okupacija, već je fokus na “deci koja uče da koriste vojnu opremu za rat protiv ruskih separatista”. Ali čak i takvo jednostrano pisanje ne tvrdi da se na stotine dece uče mržnji, kao što to slobodno rade prokremljanski mediji, zaključuje “Stop Fake”.

Naslovna fotografija: AFP/Screenshot