Poljska nije uključena u rat u Ukrajini

Na društvenim mrežama pojavila se tvrdnja da je potpisan sporazum kojim je Poljska uključena u rat u Ukrajini. Reč je zapravo o bezbednosnom sporazumu, koji podrazumeva podršku Poljske Ukrajini, između ostalog i u vidu obuke ukrajinskih legija i nastavka dijaloga o mogućnosti presretanja ruskih raketa i dronova.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i poljski premijer Donald Tusk
Volodimir Zelenski i Donald Tusk, Foto: Screenshot/Instagram/@zelenskyy_official

  • Nakon susreta poljskog premijera Donalda Tuska i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, odnosno potpisivanja bezbednosnog sporazuma između dve zemlje, na Fejsbuku se pojavila informacija da je Poljska uključena u rat u Ukrajini.
  • Potpisani sporazum odnosi se na obuku ukrajinskih legija u Poljskoj i pitanje presretanja ruskih projektila usmerenih ka Poljskoj u ukrajinskom vazušnom prostoru.
  • Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

Na jednom od Fejsbuk naloga objavljena je informacija da je Poljska uključena u rat u Ukrajini: 

„UTJECAJ! Poljska je izravno uključena u rat u Ukrajini, pohvalio se Zelenski.

Zelenski je rekao da je danas potpisan sigurnosni sporazum s Poljskom i da će u Poljskoj uskoro biti formirana legija dobrovoljaca: ‘Razvija se mehanizam za Poljsku za rušenje ruskih snaga. Rakete i bespilotne letjelice u ukrajinskom zračnom prostoru lansirane u smjeru Poljske.

Sigurnosni sporazum predviđa formiranje dobrovoljačke legije u Poljskoj uz moguće sudjelovanje stranaca.

Sada će građani Ukrajine koji se nalaze u Poljskoj, Litvi i drugim zemljama EU-a moći dobrovoljno pristupiti obrani Ukrajine’.

Od danas je Poljska izravno uključena u rat protiv Rusije”.

Foto: Facebook/Screenshot

Kako je preneo portal Faktograf.hr, tekst ove objave preuzet je sa statusa prvobitno objavljenog na engleskom jeziku. Osim ovog posta, dodaje Faktograf, tvrdnju o uključivanju Poljske u rat korisnici Fejsbuka u Hrvatskoj proširili su i u drugim verzijama, takođe iz objava naloga s engleskog govornog područja.

 

O kakvom sporazumu je reč?

 

U ponedeljak, 8. jula, tokom posete Varšavi, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potpisao je bezbednosni sporazum s Poljskom. U sporazumu objavljenom na zvaničnom sajtu poljske vlade navodi se da je reč o dokumentu koji je dopuna Zajedničkoj deklaraciji o podršci Ukrajini, koju su zemlje članice G7 usvojile u julu 2023. godine u Viljnusu.

„Ovim sporazumom Poljska i Ukrajina su odlučile da potvrde i prodube svoju saradnju i partnerstvo”, piše u sporazumu koji je osim pitanja bezbednosti, između ostalog, obuhvatio i pitanje ekonomske i političke saradnje, pitanja civilne zaštite, sajber-bezbednosti i digitalne transformacije, borbe protiv propagande, podršku Poljske ukrajinskom putu ka EU i NATO.

Na zvaničnom sajtu ukrajinskog predsednika je posle potpisivanja sporazuma navedeno da je Zelenski zahvalio Poljskoj na kontinuiranoj podršci i istakao saradnju u jačanju ukrajinske protivvazdušne odbrane. U istom saopštenju stoji i da sporazum „uključuje odredbu da se razvije mehanizam za presretanje ruskih raketa i dronova u vazdušnom prostoru Ukrajine usmerenih na Poljsku”, kao i „formiranje i obuku ukrajinske legije na poljskoj teritoriji”.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i poljski premijer Donald Tusk
Volodimir Zelenski i Donald Tusk, Foto: Instagram/@zelenskyy_official

„Svaka reč u ovom dokumentu nešto znači i imaće praktične posledice. Ove reči vidimo kao međusobne obaveze, a ne prazna obećanja i uskoro ćemo zajedno sa drugim saveznicima korak po korak ispunjavati tačke ovog dokumenta”, rekao je poljski premijer Donald Tusk, a objavljeno je na zvaničnoj stranici predsednika Ukrajine.

Iako u spornim objavama na Fejsbuku piše da se Zelenski „pohvalio” da je „Poljska uključena u rat u Ukrajini”, nema reči o direktnom uključivanju ove zemlje u rat koji je Rusija započela u februaru 2022. godine.

 

Demantovalo i poljsko ministarstvo odbrane

 

Tvrdnje o uključenosti Poljske u rat u Ukrajini, proveravali su i fektčekeri u Poljskoj. Portal Demagog obratio se poljskom ministarstvu odbrane koje je te tvrdnje demantovalo, ističući da je reč o “namernim dezinformacijama”.

„Informacije o ‘uvlačenju Poljske u rat’ koje se pojavljuju u medijima mogu biti namerne dezinformacije. Treba naglasiti da su akcije koje je Poljska preduzela u vezi sa podrškom Ukrajini, kako u nacionalnoj tako i u međunarodnoj (savezničkoj, EU) dimenziji, predmet analiza, čiji je cilj da se uzmu u obzir različiti rizici, izazovi i pretnje bezbednosti naše zemlje i saveznika.   Ipak, izjava da se ‘dokument koji su potpisali premijer Donald Tusk i predsednik Volodimir Zelenski zapravo može tretirati kao umešanost Poljske u oružani sukob sa Rusijom’ u najmanju ruku je neopravdana”, piše u odgovoru poljskog ministarstva odbrane Demagogu.

 

Jedan u nizu sporazuma

 

Nakon potpisivanja sporazuma sa Poljskom, na sajtu predsednika Zelenskog navedeno je i da je Ukrajina zaključila 21 bilateralni bezbednosni sporazum – sa Ujedinjenim Kraljevstvom, Nemačkom, Francuskom, Danskom, Kanadom, Italijom, Holandijom, Finskom, Letonijom, Španijom, Belgijom, Portugalom, Švedskom, Islandom, Norveškom, Japanom, Sjedinjenim Američkim Država, EU, Estonijom, Litvanijom i Poljskom.

Dojče vele navodi da svaki od tih sporazuma ima „svoje specifičnosti”.

„Tako su Nemci posebno naglasili pomoć ukrajinskoj vojsci u tenkovima, Litvanci, Letonci i Estonci obuku pešadije i kibernetičku bezbednost, Italijani specijalnim akcijama i obuci artiljerije, a Francuzi avionima i podmornicama”, piše DW u izdanju na srpskom.

Ipak, ti sporazumi se, poput sporazuma između Poljske i Ukrajine, oslanjaju na Zajedničku deklaraciju o podršci Ukrajini, usvojenu na NATO samitu u Viljnusu, iza koje su stale zemlje G7 (Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države).

Kako ističe DW, deklaracijom je predviđeno da se s Ukrajinom se radi na „konkretnim bilateralnim dugoročnim obavezama i sporazumima u oblasti bezbednosti“.

 

Domaći portali i naslov: Poljska ulazi u rat sa Rusijom?

 

Samo nekoliko dana nakon potpisivanja sporazuma, na portalima Blic.rs i Srbin.info pojavio se naslov „POLJSKA ULAZI U RAT SA RUSIJOM? Vlasti razmatraju rizičan plan: ‘Treba nam dozvola NATO-a’”.

U tekstu se ističe da bi Poljska „mogla da obori ruske rakete koje lete kroz ukrajinski vazdušni prostor u pravcu poljske granice”, kao i da je vlada u Varšavi „saopštila da razmatra ovu mogućnost, ali za sada samo na ‘nivou ideje’”.

Oba portala objavila su i da je „na marginama samita NATO-a u Vašingtonu, poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski potvrdio je da je to pitanje deo zajedničkog odbrambenog sporazuma koji su Poljska i Ukrajina potpisale ranije ove nedelje. Predlog je inicijativa Kijeva, a Poljska sada razmatra ovu mogućnost jer to zahteva potpisani sporazum”.

Povezan sadržaj
Nataša Kilibarda 5. 7. 2024.

Prema pisanju Faktografa, pitanje presretanja ruskih projektila poslužilo je kao potpora netačnim tvrdnjama o uključivanju Poljske u rat u Ukrajini. Sporazum koji je potpisan u Varšavi, 8. jula ove godine, zaista razmatra to pitanje, ali samo na nivou nastavka dijaloga.

„Učesnici su saglasni da je neophodno nastaviti bilateralni dijalog i dijalog sa drugim partnerima, u cilju ispitivanja opravdanosti i izvodljivosti mogućeg presretanja u ukrajinskom vazdušnom prostoru raketa i bespilotnih letelica ispaljenih u pravcu teritorije Poljske”, piše u sporazumu.