Ponovo aktuelne dezinformacije o rasnom identitetu Kamale Haris
Skorašnja izjava Donalda Trampa o rasnom identitetu Kamale Haris pokrenula je talas dezinformacija.
- Na mrežama se dele tvrdnje da se demokratska kandidatkinja za predsednicu SAD Kamala Haris u prošlosti nije izjašnjavala kao crna osoba, odnosno Afroamerikanka.
- Kamala Haris je indijskog i jamajčanskog porekla.
- Brojni dokazi svedoče da se Haris godinama unazad dosledno u javnosti identifikovala kao crna i južnoazijska Amerikanka.
- Objave na društvenim mrežama su netačne ili im nedostaje kontekst.
Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp je na konvenciji Nacionalnog udruženja crnih novinara (National Association of Black Journalists – NABJ) 31. jula, izjavio da je njegova demokratska rivalka Kamala Haris umanjivala njeno crno poreklo u prošlosti.
“Ona je uvek bila indijskog porekla i samo to je promovisala. Nisam znao da je crna, sve do pre nekoliko godina, kada je slučajno postala crna, a sada želi da bude poznata kao crna. Dakle, ne znam, da li je Indijka ili je crnkinja? Ali znate šta, ja poštujem bilo koju, poštujem bilo koju, ali ona očigledno ne, jer je bila Indijka celim putem, a onda je odjednom napravila zaokret i postala je crnkinja”, rekao je Tramp u obraćanju na konvenciji NABJ.
Nakon što je Trampova izjava odjeknula u medijima širom sveta, sporan narativ oko rasnog identiteta Kamale Haris prelio se i na društvene mreže. Korisnici Fejsbuka insinuiraju da Haris manipuliše svojim poreklom, referišući na spornu Trampovu izjavu.
Međutim, Haris nije “odjednom” počela da se identifikuje kao crna osoba i brojni dokazi svedoče da se ona godinama unazad dosledno u javnosti identifikovala kao crna i južnoazijska Amerikanka.
Haris je rođena od majke Indijke i oca crnog Jamajčanina, oboje imigranata u Sjedinjenim Državama. Haris prepoznaje nasleđe oba roditelja kao deo svog identiteta.
*Popis stanovništva u SAD uključuje ljude jamajčanskog porekla među rasne grupe koje se smatraju crnim, navodi “Rojters”.
U biografiji Kamale Haris na zvaničnom veb sajtu Bele kuće navodi se da je ona “prva žena, prva crna Amerikanka i prva Amerikanka iz Južne Azije” koja je izabrana za potpredsednika SAD.
Haris je diplomirala 1986. na Univerzitetu Howard, istorijski crnoj instituciji gde je bila član istorijskog crnog sestrinstva, navodi “CNN”.
Nakon toga, izabrana je za predsednicu Udruženja crnih studenata prava na drugoj godini na Univerzitetu u Kaliforniji Hastings College of the Law, napisala je Haris u svojim memoarima “The Truths We Hold” iz 2019. godine.
U njenoj zvaničnoj onlajn biografiji iz 2005. godine, kao okružne tužiteljke San Franciska, navodi se da je Haris “prva Afroamerikanka u Kaliforniji koja je obavljala tu funkciju” kao i da je pohađala “najstariji američki crni univerzitet”.
U Harisinoj zvaničnoj onlajn biografiji kao državnog tužioca u Kaliforniji, navodi se da je Haris “prva Afroamerikanka i Južnoazijska Amerikanka u Kaliforniji koja je obavljala funkciju okružnog tužioca San Franciska”.
Haris je u memoarima napisala kako je porodica njene majke njoj i njenoj sestri Maji “usadila ponos na njihove južnoazijske korene”, ali i da je njena majka “veoma dobro razumela da odgaja dve crne ćerke”, zbog čega je, kako navodi Haris, “bila odlučna da se pobrine da izrastemo u samopouzdane, ponosne crne žene”.
O dezinformacijama o Harisinom rasnom identitetu prisali su i “Rojters” “The New York Times” i “USA Today”.
***
Potpredsednica Sjedinjenih Država Kamala Haris godinama unazad je targetirana u dezinformacijama na mrežama, od kojih su mnoge rasistički i seksistički obojene. Od momenta ulaska Haris u ovogodišnju predsedničku trku protiv republikanskog kandidata Donalda Trampa, svedočimo još intenzivnijem talasu pokušaja diskreditacije njene kandidature manipulativnim narativima.
Ovaj članak napisan je u partnerstvu sa regionalnom inicijativom Western Balkans Anti-Disinformation Hub koju sprovodi Fondacija Metamorphosis, i to uz finansijsku podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije. Sadržaj članka je u domenu odgovornosti Istinomera te nužno ne odražava stavove projektnih partnera kao ni finansijera.